Wielka wycinka drzew ma uratować torfowiska w Czarnym Dunajcu, ale budzi kontrowersje. "Patrzę na to z niepokojem" (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Szczawnica
Clouds
19°
Wiatr: 1.548 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
23°
Wiatr: 0.972 km/h Wilgotność: 38 %
Rain
20°
Wiatr: 2.772 km/h Wilgotność: 42 %
Rain
24°
Wiatr: 9.54 km/h Wilgotność: 38 %
Clouds
20°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 45 %
Clouds
18°
Wiatr: 1.188 km/h Wilgotność: 47 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
08.05.2023, 13:10 | czytano: 6332

Wielka wycinka drzew ma uratować torfowiska w Czarnym Dunajcu, ale budzi kontrowersje. "Patrzę na to z niepokojem" (zdjęcia)

-> Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi wycinkę drzew i krzewów na torfowiskach wysokich w Baligówce. - Tych wszystkich drzew nie powinno być na torfowisku. One się rozsiały z sąsiednich terenów - mówią przyrodnicy.

-> Niektórzy radni i sołtysi zastanawiają się jednak, czy jest to słuszne działanie. - Czy nie można było zrobić eksperymentu na 10 hektarach, a nie zaraz na stu? Żeby się nie okazało, że nie będziemy mieć ani lasu, ani torfowiska i zniszczymy florę, która tam jest – pyta Józef Bobek, sołtys Odrowąża.

Fot. Jakub Wojtyczek
Fot. Jakub Wojtyczek
Torfowiska wysokie w Czarnym Dunajcu są unikatem na skalę europejską. Teren jest pod ścisłą ochroną, objęty programem Natura 2000. Część obszarów od lat ulega degradacji. Jeszcze w latach 60. i 70. ubiegłego wieku w niektórych miejscach mieszkańcy zrobili rowy melioracyjne, które miały odprowadzać wodę i istnieją do dziś. Na torfowiskach wysokich zaczęły rosnąć drzewa, które naturalnie nie powinny tu występować.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie rozpoczęła w zeszłym roku prace, polegające na ocaleniu obszarów przed degradacją. W tym celu między innymi wycinane są drzewa i krzewy. Projektem „Ochrona siedlisk i gatunków nieleśnych zależnych od wód” objęty jest teren 108 hektarów w Baligówce w Czarnym Dunajcu. 

Przyrodniczy skarb w Baligówce osusza się i zamiera. Szansą - wycinka

- Chodzi o to, aby poprawić stan siedlisk, które są w słabej kondycji. Wykonujemy działania wskazane w dokumentach planistycznych - w planie zadań ochronnych. Najcenniejsze przyrodniczo jest dla nas torfowisko wysokie z roślinnością torfotwórczą. To żywe torfowisko, bardzo specyficzne i rzadkie. Najcenniejsze i najważniejsze, jeśli chodzi o ochronę przyrody w skali europejskiej. I takie torfowisko jest w Baligówce – opowiadała podczas niedawnej sesji rady gminy w Czarnym Dunajcu Katarzyna Gładysz z RDOŚ, koordynatorka projektu. Wyjaśniała, że z powodu rowów melioracyjnych torfowisko się osusza i zamiera. Zaczynają rosnąć drzewa i obszar przekształca się z mokrego w las sosnowy.

- Skupiliśmy na jednym wybranym fragmencie - na torfowisku Baligówka. Jest to torfowisko zdegradowane, które może się odnowić. Jeśli zostaną wprowadzone prace polegające na usunięciu nalotu odrostu drzew i krzewów, to nie ulegnie degradacji - dodała Katarzyna Gładysz. Podkreślała, że nie jest to masowa wycinka lasów, ale pojedynczych drzew. Całe zadanie ma się zakończyć do 30 października tego roku. Zgodnie z wymogami ochrony – prace mogą być prowadzone tylko w wyznaczonym terminie od września do marca.

- Im dalej na północ, tym zagęszczenie drzew jest mniejsze. Największe drzewa były w części południowej, bo tam torfowisko jest zdegradowane. Tych wszystkich drzew nie powinno być na torfowisku. One się rozsiały z sąsiednich terenów. Wiem, że sprawa wycinania drzew na torfowiskach może być kontrowersyjna. Że może ktoś powiedzieć „przyszli i wszystko zniszczyli”. To nie jest tak. Siedliska torfowiskowe powinny być otwartymi – mówiła Katarzyna Gładysz.

"Bierzecie za to odpowiedzialność"

Józef Bobek, sołtys Odrowąża, przypomniał, że niegdyś kopuły torfowisk były nieporośnięte. Od kiedy powstały rowy melioracyjne, poziom wody zaczął się obniżać. Miało to negatywny wpływ na stan torfowisk, ale tego procesu nie da się już odwrócić. Dodał, że na torfowiskach nigdy wcześniej nie rosły świerki ani brzozy.

- Ja podchodzę do tematu bardzo sceptycznie. Czy nie można było zrobić eksperymentu na 10 hektarach, a nie zaraz na stu? Żeby się nie okazało, że nie będziemy mieć ani lasu, ani torfowiska i zniszczymy florę, która tam jest. Po tym terenie trzeba przecież jeździć. Patrzę na to z zaniepokojeniem, że ponad głowami samorządu wykonuje się takie działania. Z jakim skutkiem, zobaczymy. Próbujmy coś robić, ale nie na stu hektarach. Widzimy, co wychodzi z dyrektywami unijnymi. Napalają się, narzucają, a potem jest wielka chała jak z węglem, ekologią. Nie bądźmy miejscem, gdzie będzie się eksperymentować. Bierzecie za to odpowiedzialność – zwracał się do przedstawicielek RDOŚ Józef Bobek.

”Mam nadzieję, że nam się uda”

Katarzyna Gładysz przyznała, że degradacja pewnych siedlisk jest nieodwracalna. - Ale mam nadzieję, że nam się uda, że jest pewna żywa część torfowiska, na razie zachowana w niezłym stanie i to pomoże nam odzyskać część zdegradowaną. Cały obszar ma ponad 8 tys. ha, więc 100 ha to nie jest duży obszar. Teren nie może być zbyt mały, żebyśmy mogli obserwować efekty prac. Myślę, że wynik będzie pozytywny. Może niekoniecznie za 2 miesiące, ale za rok, dwa, trzy, zauważymy te efekty – odpowiedziała.

Mówiła, że odsłonięcie torfowiska to pierwszy etap działań ochronnych. W przyszłości należy o nie dbać i regularnie usuwać nowe siewki. - Jeśli wspólnie będziecie się starać jako właściciele o utrzymanie torfowiska, to myślę, że nie zaniknie, ale się odrodzi – przekonywała.

W dyskusji na sesji Rady Miasta Czarny Dunajec, która trwała półtorej godziny, głos zabierali również inni radni i sołtysi.
- Trzeba zorganizować wyjazd na torfowiska. Połowa radnych ich nie widziała. Jak zobaczycie, jak to wygląda, to na połowę pytań będą odpowiedzi. Połowa radnych zabiera głos na temat terenów, które ich nie dotyczą. Torfowiska to Czarny Dunajec, Załuczne, Odrowąż i Wróblówka – stwierdził na koniec radny Kazimierz Dzielski.

- Jeśli ktoś chce zobaczyć, jak wygląda pozostawione torfowisko, gdzie drzewa rosną samorzutnie, to za zakładem torfowym jest taki obszar. I tam już torfowiska nie da się przywrócić. Zmieniły się warunki glebowe. W Naturze 2000 chronione torfowisko wysokie jest siedliskiem priorytetowym. Drzewa na torfowisku wysokim rosnąć nie powinny – podsumował Michał Jarończyk, sekretarz Urzędu Miasta w Czarnym Dunajcu.

W Małopolsce, oprócz Baligówki, podobny program został przeprowadzony na torfowisku Wielkie Błoto w Puszczy Niepołomickiej oraz Jadowniki Mokre na północ od Tarnowa.

Monika Para-Miśkowiec
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Pustać orawska20:15, 10 maja 2023
Bo pustać jest orawska i gdyby Piekielnik należał do gminy orawskiej, bo przecież to wiś orawska, to Orawianie by zarządzali pustaciom a nie górale conodunajeccy, co Orawę mają za nic..
Do nieten07:42, 9 maja 2023
I to jest najmądrzejszy komentarz jaki kiedykolwiek czytałam.
obserwator21:43, 8 maja 2023
o znawcy znów się odezwali
Ewa21:09, 8 maja 2023
Totalna bzdura. Takie bzdury wmawia się ludziom od lat. Nie pozwólcie na to. Polskę chca rozkrasc.
Ja20:45, 8 maja 2023
Tak wygląda kradzież drewna w biały dzień w białych rękawiczkach przy pomocy urzędników na usługach korporacji.
Pio.20:18, 8 maja 2023
No i racja! Torfowiska powinny być jak torfowiska a nie lasowiska! A brzozy wszędzie rosną i niszczą. Dać ludzią wolną rękę a wytną to co większe. A jeśli ktoś krzyczy że wszystko wycinają itd. To ja pytam, wy jakie zniszczenia uczyniliście budując domy, domki i pensjonaty tam gdzie była piękna przyroda.
młody20:09, 8 maja 2023
Takie mamy rządy PISU ze wszystko wycinają,ale obywatele tez ich wytną z koryta.
jaga218:42, 8 maja 2023
W Baligówce był las i torf i jagody i grzyby. Teraz śmieci powalone drzewa ,może jednak jakaś ochrona tego co zostało
Osiol17:54, 8 maja 2023
Ludziska zacisnijcie zęby albo nowe podatki albo lasy nie płacimy w terminie rat kasa na podróże, wojnę, raty długu, zbrojenia ++++ skądś musi być więc las albo....
Nie udajcie naiwnych
nieten15:53, 8 maja 2023
Nie znam się, więc nie wypowiem się w temacie.
dziwne15:33, 8 maja 2023
kto to WYMYŚLIŁ to jest NARODU POLSKIEGO MAJATEK
Szakal15:12, 8 maja 2023
Wielcy obrońcy drzew którzy mają w domu mebelki z drewna.
komuno wróć14:33, 8 maja 2023
Jaki rzond taki urząd
Mamusiu ratuj14:25, 8 maja 2023
Ale dranstwo mam nadzieje ze za niedlugo ktos za ta decyzje odpowie przed sadem!A nie ma czasami okresu legowego dla ptakow?
jam to14:05, 8 maja 2023
Przecież te drzewa nie wyrosły z nocy na dzień. Dlaczego nie wycinano ich gdy były małymi samosiejkami i żadne zwierzę jeszcze się wśród nich nie chroniło. A teraz człowiek znów próbuje być mądrzejszy od natury. Sądzę, że wcale nie chodzi o ochronę przyrody tylko o kasę. Popyt na drewno jest obecnie tak duży, że każde ścięte drzewo schodzi, o ironio, na pniu. A gdy uda się do wielkiej wycinki dorobić naukowe uzasadnienie to sytuacja wymarzona - bo nikt nie śmie się przyczepić.
po co13:55, 8 maja 2023
tych matołów już do reszty pogieło wyciąć wszystko w pień i zalać betonem postawić hale pod wynajem albo zrobić strefe przemysłową. świat zmierza do samozagłady. Jeździ jeden z drugim pokazują jak drzewa sadzą bo potrzeba chronią środowisko a yu takie coś.
Nigdy wiecej....13:55, 8 maja 2023
Zacytuje byłego wójta i o zgrozo posła, pozostawie to bez komentarza "Połowa radnych zabiera głos na temat terenów, które ich nie dotyczą. Torfowiska to Czarny Dunajec, Załuczne, Odrowąż i Wróblówka ? stwierdził na koniec radny Kazimierz Dzielski.
kuba rozkminiacz13:39, 8 maja 2023
krąży po necie zdjęcie ile w Polsce ma zostać wyciętych lasów, a mówienie że do dla jakiegoś bezpieczeństwa dla mnie wydaje się być ściemą.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas