Pożary trudne do ugaszenia. Trzeba budować zbiorniki na czarnodunajeckich torfowiskach - podhale24.pl
Sobota, 24 lutego
Imieniny: Macieja, Bogusza, Jaśminy
Zakopane
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 30 %
Clouds
Wiatr: 4.284 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
13°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
Wiatr: 7.812 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
8 %
Zakopane
12 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 4 | 8 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 6 | 12 %
08.05.2023, 08:10 | czytano: 2294

Pożary trudne do ugaszenia. Trzeba budować zbiorniki na czarnodunajeckich torfowiskach

W rejonie czarnodunajeckich torfowisk powinny powstać zbiorniki przeciwpożarowe.

Fot. Jakub Wojtyczek
Fot. Jakub Wojtyczek
O możliwość budowy zbiorników pytał na minionej sesji w Czarnym Dunajcu Sebastian Chowaniec, radny z Piekielnika. Skorzystał z obecności przedstawicieli Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Jak RDOŚ podchodzi do koncepcji wybudowania w miarę naturalnych i dostosowanych do regionu zbiorników, które by służyły do gaszenia torfowisk? - pytał. Mówił, że kiedy wybucha pożar na torfowisku, strażacy mają duży problem z gaszeniem. - Linię gaszenia ognia trzeba często tworzyć na odcinku nawet kilkuset metrów. Bo jak jest susza, potoków nie ma i trzeba się dostać do głównych cieków. A dowożenie tak dużej ilości wody jest problematyczne i dużo kosztuje. Nie mam na myśli betonowych zbiorników, bo to nie będzie wpisywać się w obszar Natury 2000, ani w krajobraz. Chodzi o to, żeby to były naturalne zbiorniki – wyjaśniał radny Sebastian Chowaniec.

Katarzyna Gładysz, przedstawicielka RDOŚ, odpowiedziała, że gmina powinna wystąpić w tej sprawie do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska za zapytaniem i wskazaniem konkretnych miejsc.

- Jeszcze za poprzedniego wójta była taka czynność wykonywana, w rejonie Baligówki. I został wykopany potężny dół i była woda. Proszę sekretarza, żeby przekazać sprawę burmistrzowi i temat pilotować – zaapelował Tadeusz Czepiel, przewodniczący Rady Gminy Czarny Dunajec.
Katarzyna Gładysz zaznaczyła, że budowę zbiorników należy uzgadniać z RDOŚ tylko w przypadku, gdy mają powstać na obszarze Natury 2000.

mp/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Seb14:26, 8 maja 2023
Niech od razu burmistrz wystąpi o zgodę na odstrzał tych, którzy te zbiorniki będą budować. Skoro chcecie odstrzelać bobry, które budują takie naturalne zbiorniki i dzięki którym jest wysoki poziom wód gruntowych, co zapobiega pożarom. To tak sam trza odstrzelić ludzi, którzy chcą budować takie zbirniki
Odrowążanin14:15, 8 maja 2023
Bobry robią super robotę jeśli chodzi o retencję terenu. W Odrowążu nie brakuje wody w studniach, a były lata, że jej już w czerwcu nie było. Bobrów jest jednak za dużo i albo je się przegoni albo odstrzeli. Do tej pory zieloni nigdy nie wydali zgody na odstrzał tylko na burzenie tam i montowanie kanału. To że organ Urzędu Gminy wystąpił o decyzję na odstrzał to nic nie znaczy, bo liczy się decyzja i zezwolenie. Nie wierzę, że tym razem urząd ją otrzyma. Zieloni zawsze znajdą lepszy sposób na rozwiązanie problemu bobrowego. Rolnicy mają ciężko. Ale gdyby jakimś cudem urząd dostałby zezwolenie i problem zalewania by ustał, to rolnicy będą burmistrza na rękach nosić.
zenek13:02, 8 maja 2023
Bobry zbudują darmo, zapomniałem wójt chce je odstrzelić i trzeba wydawać kasę na zbiorniki.
Strażak12:10, 8 maja 2023
Po co budować zbiorniki skoro juz sa gotowe u bryjaxa .Ściągnął tam cala wode zokolicy to i torfowiska osuszone.Teraz sie obudzili radni , a jak budowali sciezki po torfowisku to o tym nie wiedzieli, że turysta + papieros lub butelka szklana = pożar
Bernard10:27, 8 maja 2023
Dzięki temu będzie więcej komarów,żab i bobrów...
jaszczomb09:21, 8 maja 2023
x lat temu trzeba było osuszać te tereny bo za mokro było teraz cza budować zbiorniki bo za sucho, człowiek dla swoich wygód i potrzeb zniszczył cały świat
Tesra08:23, 8 maja 2023
Jak pojedzie obok torfowisk auto elektryczne to pozar gotowy ?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas