Fatalna wiadomość dla Piekielnika. Wszystko poszło na marne - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 grudnia
Imieniny: Barbary, Krystiana, Berny
Szczawnica
Clouds
-5°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-4°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
-5°
Wiatr: 4.86 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-4°
Wiatr: 5.544 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-7°
Wiatr: 10.44 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
-11°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
102 %
Nowy Targ
108 %
Zakopane
338 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 51 | 102 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 54 | 108 %
Rabka-Zdrój
Zła
PM 10: 169 | 338 %
03.06.2023, 14:00 | czytano: 8283

Fatalna wiadomość dla Piekielnika. Wszystko poszło na marne

Podhalańskie Przedsiębiorstwo Komunalne w Nowym Targu wstrzymuje się z budową kanalizacji i oczyszczalni ścieków dla Piekielnika. Radni miasta Czarny Dunajec są rozczarowani decyzją spółki.

Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Zdjęcie ilustracyjne / archiwum Podhale24
Na minionej sesji Rady Miasta Czarny Dunajec Janusz Tarnowski, prezes PPK w Nowym Targu, poinformował, że spółka nie będzie inwestować w Piekielniku. Stwierdził, że PPK nie ma pieniędzy na budowę kanalizacji i oczyszczalni. Przekonywał, że jest to inwestycja nieopłacalna.

Prezes długo mówił o tym, że PPK zmaga się z coraz wyższymi kosztami. Dotyczą między innymi cen prądu i zagospodarowania osadu z oczyszczalni. Cena za jego odbiór lawinowo rośnie. - Spłata pożyczek mocno degraduje nasz budżet. Drugie tyle wzrosły odsetki – wymieniał Janusz Tarnowski. Z tego powodu spółka mocno okroiła inwestycje we wszystkich gminach, które są udziałowcami Podhalańskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego.

W przypadku Piekielnika dokumentacja na kanalizację jest już nieważna, a sieć trzeba przeprojektować. Oznacza to, że wszystko należałoby zacząć od początku. Pozwolenie na budowę sieci spółka uzyskała ponad 6 lat temu. Prezes PPK zaznaczył, że w tym czasie powstały nowe domy, niektórzy mieszkańcy wybudowali przydomowe oczyszczalnie. Pozwolenie na budowę oczyszczalni ścieków jest ważne do 2025 roku.

Inwestycje mocno wyhamowane

- Na ten moment nie mamy planowanych inwestycji na terenie gminy Czarny Dunajec. I jest skąpo z ich realizacją w całej spółce. Działalność inwestycyjna musi być mocno wyhamowana. Bo gdybyśmy podjęli decyzję o inwestycji, to spółka z dnia na dzień stałaby się nieopłacalna. Bez środków zewnętrznych nie jesteśmy w stanie cokolwiek planować. A nie ma obecnie programów dotacyjnych, z których moglibyśmy skorzystać – stwierdził Janusz Tarnowski.

Radni nie kryli rozczarowania takim podejściem do sprawy. Zwłaszcza że projektowanie kanalizacji w Piekielniku było trudnym przedsięwzięciem. Dokumentacja kosztowała około 200 tys. zł. - Co pan zamierza dalej robić? Projekt będzie wyrzucony do kosza, bo nie widzę przyszłości. Wielokrotnie na zebraniach były zapewnienia, opowiadanie o niczym. Bo do niczego nie doszło – zwracał się do prezesa Paweł Dziubek, radny z Piekielnika.

- Na dziś budowa oczyszczalni to pewnie około 20-25 mln zł. Wybudowanie sieci kanalizacyjnej to kolejny bardzo potężny koszt. Kto to udźwignie w taryfie? Na pewno nie gmina. Działanie inwestycyjne bez dotacji jest poza naszymi możliwościami. Na terenie Piekielnika rentowność inwestycji jest bardzo słaba. Taryfa sięgałaby ponad 50 zł za metr sześcienny – wyjaśniał Janusz Tarnowski.

Od 15 lat nic nie drgnęło

- Wiedzieliśmy od wielu lat, że spółka nie jest wydolna finansowo i organizacyjnie, żeby tę kanalizację wybudować – stwierdził kolejny radny z Piekielnika Sebastian Chowaniec. Pytał, dlaczego miasto Czarny Dunajec nie przejęło od PPK dokumentacji na budowę sieci i oczyszczalni. - Były zapewnienia ze strony burmistrza, że przejmiemy projekty i swoimi siłami będziemy próbowali wybudować. Burmistrz znalazł wymówkę i dokumentacji nie przejął, chociaż miał na to środki. Później były tarcze finansowe, z których mogliśmy sfinansować kanalizację. Złożył pan wnioski, ale wiemy, że dofinansowania były przyznawane politycznie – wytknął burmistrzowi radny. Dodał, że temat kanalizacji w Piekielniku ciągnie się już od 15 lat. Apelował, aby miasto utrzymało pozwolenie przynajmniej na budowę oczyszczalni.

- Projektowanie pierwszego etapu sieci nie obyło się bez problemów i to poważnych. Cztery lata temu prosiłem o doprojektowanie II i III etapu Piekielnika. Bylibyśmy w zupełnie innym miejscu. Nie wiem dlaczego to nie zostało zrobione – mówił radny Chowaniec.
 

- Po to jesteśmy tutaj powołani, żeby takie problemy i kłopoty rozwiązywać. Bo jak będziemy je odkładać w czasie, to zapomnimy o wszystkim – zwracał się do prezesa PPK Tadeusz Czepiel, przewodniczący rady miasta. Zaznaczył, że kanalizacja w mieście Czarny Dunajec nigdy nie będzie inwestycją opłacalną. - Już nawet nie będę pytał o dwoją miejscowość. Przy takim podejściu, zajmie to 60-80 lat – dodał z rezygnacją.

Marcin Ratułowski, burmistrz Czarnego Dunajca, odpowiedział, że za przejęcie dokumentacji trzeba zapłacić około 200 tys. zł. A miasto i tak nie ma środków na inwestycję. - Rada może podjąć inicjatywę, żeby budować oczyszczalnię, i można zabezpieczyć 40-50 mln zł. Odbędzie się to kosztem całego budżetu gminy – stwierdził burmistrz. Przekonywał, że w takim przypadku cała kadencja byłaby poświęcona tylko jednej inwestycji. Zapewniał, że starał się o dofinansowanie, ale miasto nie otrzymało pieniędzy. Wytknął też poprzednim władzom, wówczas gminy Czarny Dunajec, że nie zajęły się budową kanalizacji. Stwierdził też, że nie wszyscy mieszkańcy chcą się przyłączać do kanalizacji tam, gdzie istnieje, ponieważ twierdzą, że nie stać ich na to.

Dalsza dyskusja doprowadziła do awantury.

Monika Para-Miśkowiec
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
fikcja10:14, 7 czerwca 2023
czas na zwolnienia wiejskiej CAŁEJ WIEJSKIE i wiekszosci urzedasów
myśliwy10:08, 5 czerwca 2023
- zwolnić zbędnych urzędników
- obniżyć pensję wszystkim zwłaszcza dla kierownictwa
- nie zapożyczać się bezmyślnie, ufając durnej UE, że daje coś za darmo
Dunajcon,20:22, 4 czerwca 2023
No i bardzo dobrze że nie będzie kanalizacji szamba uzyskają pozwolenia.
Dobrze że mam gdzie wypuszczać.
Odorio17:54, 4 czerwca 2023
No właśnie coś mi tutaj śmierdzi przy tej oczyszczalni.
Były pracownik PPK12:08, 4 czerwca 2023
Ludzie projekt oczyszczalni w Piekielniku to moim zdanie wielki bubel. Przestarzała technologia, a na dodatek magistrala kanalizacyjna tak zaprojektowana, że jak byłaby budowana to ludziom trzeba będzie garaże rozbierać. Do tego wielka liczba przepompowni. Czy wy wiecie jaki koszt zużycia energii one generują? Powiem tylko, że ogromny. A na deser wisienka. Czy łaskawie zwolennicy budowy oczyszczalni wiedzą, że przy tej oczyszczalni może powstać laguna (taki magazyn pod chmurką) dla osadu zwożonego ze wszystkich oczyszczalni PPK w powiecie nowotarskim? prezes PPK w tym artykule o tym mówi wprost. Od laguny do biogazowni już jeden krok. Zapytajcie ludzi w Rabie Wyżnej co o tym sądzą. W komentarzach przeczytałem, że prywatny inwestor może wam wybudować oczyszczalnie, oczywiście z pewnymi ukrytymi dodatkami :) A wy Piekielnicanie będziecie to wszystko wąchać. Pozdrawiam zadymiarzy i populistów.
małolat05:12, 4 czerwca 2023
No i może dobrze ze nie zrobią kanalizaci bo będzie zrobiona tak jak w Lipnicy ze odpływy zrobione sa do rzeki Lipniczanka a Lipnicany za to płacą.Ale gmina tego problemu nie widzi
tylko mamona22:28, 3 czerwca 2023
ta spółka chyba tylko po to żeby ci na górze się nachapali...a teraz co? majątki im gminy oddały i żyjcie sobie.
Bill21:34, 3 czerwca 2023
Są prywatni inwestorzy i zrobią kanalizację
pot19:03, 3 czerwca 2023
PPK jest źle zarządzana, tak jak źle były zarządzane Polskie Tatry SA i słusznie minister odwołał ówczesnego prezesa, obecnie prezesa PPK.
To człowiek niereformowalny
bezimienny18:18, 3 czerwca 2023
No nareszcie koniec spekulacji. Stąd ta kłótnia. PPK nie ma kasy na budowę. Opozycja zwala na wójta, bo tak najwygodniej. A 40 mln zł jak nie było w budżecie 10 lat temu tak i nie ma dzisiaj. Przecież z podatków gmina zarabia niecałe 4 mln zl rocznie. To nawet na ratę kredytu w dzisiejszych czasach nie starczy.
bezimienny18:18, 3 czerwca 2023
No nareszcie koniec spekulacji. Stąd ta kłótnia. PPK nie ma kasy na budowę. Opozycja zwala na wójta, bo tak najwygodniej. A 40 mln zł jak nie było w budżecie 10 lat temu tak i nie ma dzisiaj. Przecież z podatków gmina zarabia niecałe 4 mln zl rocznie. To nawet na ratę kredytu w dzisiejszych czasach nie starczy.
Lola16:45, 3 czerwca 2023
Powinni tego zabronić
SzamboJet16:02, 3 czerwca 2023
Prezes do wymiany, trzeba innego bo ten nic już nie wymyśli.
PRL14:56, 3 czerwca 2023
Aile zarabiają prezesi,kierownicy , księgowi i biurowe i sprzataczki!!!?He!?
PRL14:55, 3 czerwca 2023
Aile zarabiają prezesi,kierownicy , księgowi i biurowe i sprzataczki!!!?He!?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas