Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Marii Mateja-Torbiarz - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
232 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
210 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 116 | 232 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 105 | 210 %
06.07.2023, 19:47 | czytano: 1928

Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości dla Marii Mateja-Torbiarz

Podczas sesji Rady Powiatu Tatrzańskiego wojewoda małopolski Łukasz Kmita – w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy – wręczył to szczególne wyróżnienie Marii Matei-Torbiarz.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie
Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości został ustanowiony przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2018 roku. Jest dowodem wdzięczności i wyrazem szacunku dla osób, które szczególne zasłużyły się dla państwa i społeczeństwa. Nawiązuje do Medalu Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości, który został ustanowiony w 1928 r. z okazji dziesiątej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

- Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości był przyznawany w latach 2018-2022. Dziś można więc powiedzieć, że jest on „białym krukiem” wśród odznaczeń państwowych. Medale te mają być swoistym podziękowaniem za działalność na rzecz odzyskania lub umacniania suwerenności Polski. Pani Maria Mateja-Torbiarz ma niezliczone zasługi w ubogacaniu życia kulturalnego na Podhalu oraz promowaniu kultury i tradycji góralskiej. Jest autorką pionierskiego przekładu najpierw czterech Ewangelii, a następnie całego Nowego Testamentu na gwarę górali z Zakopanego. Do skarbów kultury Podhala dołożony został cenny dar. Z pewnością jest to fenomen na skalę światową. Ochrona dziedzictwa kulturalnego to szczególna misja. To ochrona tego, co dla nas najcenniejsze. To ochrona naszej tożsamości narodowej. Dziękuję wszystkim, którzy tę misję wykonują, a których tutaj, na Podhalu, jest tak wielu – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Osiol18:09, 7 lipca 2023
Dla ludzi niewierzących niema to żadnego znaczenia to ich nie wzbogaca a jest ich coraz więcej.... brak kleryków, brak w miastach uczniów na religi...... tylko prowincja się trzyma.
zniesmaczony14:56, 7 lipca 2023
Teraz rozdają te medale za obrazoburcze dziwolągi językowe? I czy to nie Ci sami co tak rozpaczliwie i spektakularnie bronili przed chwilą obrazę świętości Jana Pawła II? I domagali się przez swoje puste gesty poszanowania bliskich nam warości chrześcijańskich? A tu proszę, profanując Pismo Święte można to wszystko wynaturzać i ośmieszać? Czy my już kompletnie zdurmieliśmy i dajemy się bałamucić tym wszystkim przebierańcom, którzy z takim namaszczeniem odgrywają role strażników tradycji i kultury? Jakichś mężów stanu? A niby jaka to kultura? Toż to jakaś karykatura tych koślawych czasów i niechlubne świadectwo kompletnego zrelatywizowania otaczającego nas świata.
zofia09:12, 7 lipca 2023
nepodlagla
zpodhalanskiej08:52, 7 lipca 2023
Ale to chodzi o tą niepodleglosc po 89r? bo chce przypomniec ze przed 89r byly w NT 3 fabryki i 3 koscioly a teraz mamy 0 fabryk i 7 kosciolow
a co tam21:56, 6 lipca 2023
I już jest okazja żeby się przejechać w góry.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas