Prestiżowa Nagroda Kolberga dla mieszkanki Podhala - podhale24.pl
Sobota, 18 maja
Imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.68 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
10°
Wiatr: 4.068 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 3.888 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
56 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 28 | 56 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
13.07.2023, 10:31 | czytano: 3069

Prestiżowa Nagroda Kolberga dla mieszkanki Podhala

Na Zamku Królewskim odbyła się gala 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród uhonorowanych znalazła się mieszkanka Kościeliska.

Fot. Reporter Poland / MKiDN
Fot. Reporter Poland / MKiDN
W kategorii I – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego - Nagrodę Kolberga otrzymała Zofia Nędza-Kubiniec z Kościeliska – malarka na szkle, hafciarka, wykonawczyni strojów ludowych, poetka – córka poety Stanisława Nędzy-Kubińca. Założycielka zespołu „Leśniki”. Przez wiele lat prowadziła teatr ludowy oraz przygotowywała góralskie jasełka. Działaczka Związku Podhalan w Kościelisku.

- Cieszę się, że uroczystość ta jest okazją do zaprezentowania bogactwa polskiej kultury ludowej, ale przede wszystkim jest formą nobilitacji jej twórców. Bez ich pracy i zamiłowania do dawnych zwyczajów, technik rękodzielniczych, motywów zdobniczych, repertuaru, gwary, stroju i stylu wykonania zaginęłyby cenne zjawiska kulturowe wyróżniające nas spośród innych narodów; Wiedza i umiejętności kontynuowane przez nagrodzonych stanowią o specyfice i oryginalności polskiej kultury. Pasja i talenty wyróżniające Państwa twórczość są godne najwyższego uznania (…) – powiedział prof. Piotr Gliński, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: nagrodakolberga.pl, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Bronka16:09, 14 lipca 2023
Gulasino o ochronie zwierzat i lowiectwie wyraznie nie masz pojecia. Tym bardziej o wyssanej z brudnego palca o cenzurze.
Gulasz Juliusz Zeżarł13:16, 14 lipca 2023
Super, że pani dostała nagrodę. Szkoda tylko, że wręcza tę nagrodę facet, którego główną namiętnością jest cenzurowanie sztuki.
To trochę tak, jakby nagrodę za ochronę zwierząt wręczał zapalony myśliwy, a za ochronę lasów - drwal. Ale w sumie w państwie rządzonym przez jedynie słuszną partię, to w zasadzie już nikogo nie dziwi.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas