Jan Gawlak "Socka" pucy najlepsze oscypki (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 6.912 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.696 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
40 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
20 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 20 | 40 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
15.08.2023, 23:40 | czytano: 6315

Jan Gawlak "Socka" pucy najlepsze oscypki (zdjęcia)

ZAKOPANE. Podczas Festiwalu Oscypka odbyły się pokazy strzyżenia i dojenia owiec oraz pokaz pucenia oscypków. Wybrano także spośród dziesięciu oscypków tego najlepszego, a zrobiono go w bacówce na Olczy w Zakopanem.

Dziesięciu baców wystawiło swoje oscypki w konkursie na najlepszy oscypek. Jury wybrało najlepszy oscypek, a zrobił go Jan Gawlak "Socka" w bacówce na zakopiańskiej Olczy. Nagrodę w imieniu bacy odebrała jego żona i córka.

- Spełniliśmy wszystkie normy, które mają być. Nic nie dodawaliśmy więcej. Oscypek tak ma smakować i wyglądać, dlatego dostało nam się to pierwsze miejsce - mówiła po wręczeniu nagrody Zofia Gawlak. - Jest wielka satysfakcja. Nie spodziewaliśmy się tego.

Jurorzy jak co roku mieli podczas degustacji bardzo trudne zadanie. Musieli nie tylko ocenić oscypki, ale także nie mieszać sobie ich smaków. - Chwała Bogu, że dostaliśmy czystą wodę. Między jednym, a drugi oscypkiem trzeba było przebić, żeby ten smak zniwelować w ustach. Oscypków było 10 i było w czym wybierać - zaznacza Władysław Filar, wicestarosta tatrzański.

Podczas, gdy jurorzy degustowali oscypki przed sceną trwał pokaz dojenia i strzyżenia owiec. Strzyżono tradycyjną metodą za pomocą nożyczek, ale także z użyciem specjalnej elektrycznej maszynki.

Po ostrzyżeniu owiec bacowie pokazali jak wyrabia się oscypka. Jest to od początku do końca ręczna praca bez użycia maszyn.

ms/ zdj. Marcin Szkodziński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Baca miescon08:48, 18 sierpnia 2023
Pucy sie babe w nocy a oscypki sie tocy.
0
Zboj po nasemu hej17:14, 16 sierpnia 2023
Ja uważam że najlepsze oscypki ma człowiek z Ratułowa niema sobie równych !
0
epo14:20, 16 sierpnia 2023
Do konkursu należy kupić oscypki na bacówkach incognito i wtedy będzie właściwą ocena
0
toby było na tyle !11:45, 16 sierpnia 2023
Smakosze oscypków na Podhalu maja swój ranking i on powinien zostać uznany za miarodajny. Pierwsze miejsca eksekwo BACÓWKA NA RUSINOWJ POLANIE / WŁAŚCICIELA Z NAZWISKA NIE ZNAMY// I bacówka u Pani Marii u Ptosia przy drodze krajowej w kierunku Witowa. Lepszych oscypków , żyntycy nigdzie nie ma . nie interesują mnie żadne rankingi , komisje konkursowe itp. To jest tak jak z tymi ocenami piosenek na festiwalach! Komisje swoje , a widzowie swoje , ale jeszcze nigdy nie zdarzyło się by werdykt publiczny zgadzał się z tym urzędowym . Oni widocznie mają swój specyficzny słuch i smak ?
0
Pucok07:01, 16 sierpnia 2023
Czy był podany skład tych oscypków, znaczy ile procent było w nim owczego mleka a ile krowiego. To ważny parametr bo może zmienić całkowicie smak. P.s Przypominam dyletantom, że do końca lat 70-tych ubiegłego wieku na bacówka były robione tylko oscypki ze 100% mleka owczego.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas