Orawska kultura w norweskiej galerii - podhale24.pl
Niedziela, 14 lipca
Imieniny: Marcelina, Ulryka, Bonawentury
Nowy Targ
Clouds
20°
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.7 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
18°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
20°
Wiatr: 2.052 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
17°
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
26.08.2023, 20:00 | czytano: 2907

Orawska kultura w norweskiej galerii

W Galerii Romma w Løten trwa wystawa prac Andrzeja Dziubka, zamykająca międzynarodowy projekt realizowany przez skansen z Zubrzycy Górnej.

Fot. UMWM
Fot. UMWM
Pod hasłem „Powrót do korzeni”, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej realizuje projekt finansowany ze środków Funduszu Wymiany Dwustronnej, w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (MF EOG) i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 - Program „Kultura”. Celem projektu jest wzajemnie poznanie się, otwarcie i rozwój lokalnych środowisk, do czego impulsem stała się twórczość Andrzeja Dziubka. To artysta i muzyk z Jabłonki, lider zespołu De Press, który często pracuje i nagrywa w Norwegii, gdzie przez wiele lat mieszkał i gdzie jego twórczość jest również znana i doceniana.

Projekt „Powrót do korzeni” to prezentacja jego ostatnich dokonań na polu sztuk wizualnych. W swojej twórczości plastycznej posługuje się różnorodnym tworzywem – plastikiem, akrylem, silikonem. Materiały te służą do stworzenia odpowiedniej formy, za pomocą której zwraca uwagę na okrucieństwa wojny, problem ochrony środowiska oraz istotę człowieka jako żywego, oryginalnego organizmu, zestawiając go ze sztucznym tworem, zabawką, przedmiotami użytku codziennego.

W ramach realizowanego przez muzeum projektu, wystawa zatytułowana „Egzystencjalizm” zawitała do trzech niezwykłych i bliskich artyście miejsc. Najpierw była prezentowana w jego rodzinnej miejscowości – Jabłonce - w autorskiej Galerii Nebb usytuowanej na tyłach najstarszej orawskiej apteki. Później ekspozycję pokazywało muzeum w Zubrzycy Górnej. Ostatnia odsłona projektu odbywa się natomiast w krainie fiordów – na terenie Galerii Romma w Løten, z którą muzeum nawiązało współpracę.

Norweska odsłona projektu została zainaugurowana 12 sierpnia wernisażem wystawy z udziałem artysty, który wspólnie ze swoim zespołem zagrał również dla publiczności specjalny koncert. W wydarzeniu uczestniczyła delegacja z Małopolski: Iwona Gibas – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Monika Gubała – dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWM oraz Maria Dominika Wachałowicz-Kiersztyn – dyrektor orawskiego muzeum.

Wizyta w Norwegii była dla małopolskiej delegacji także okazją do poznania tamtejszych instytucji kultury. 11 sierpnia odbyło się robocze spotkanie z przedstawicielami kultury i władz lokalnych na temat ewentualnej współpracy polsko – norweskiej i wspólnych projektów. Małopolska delegacja rozmawiała z kierownikiem ds. kultury w Løten - Kari Nilsen, mer miasta - Marthe Tonseth oraz Kristin Solberg – właścicielką Galleri Romma. Rozmowy zakończyły się wstępnymi deklaracjami możliwej współpracy w obszarze kultury i edukacji.

Delegaci z Małopolski zwiedzili również jeden z największych w Norwegii skansenów - Glomdalsmuseet w Elverum oraz muzeum Domkirkeodden, będące przykładem ciekawej ochrony i ekspozycji trwałych ruin z okresu średniowiecza.

Źródło: Urząd Marszłkowski Województwa Małopolskiego, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
mądry i skromny19:39, 27 sierpnia 2023
Ten chłop się marnuje, on powinien na Ukrainie czołgi robić- ruskie by się zesrały na ich widok.
0
stutela20:29, 26 sierpnia 2023
widze szczęśliwe Paniusie a gdzie artysta i muzyk z Jabłonki
0
stutela20:28, 26 sierpnia 2023
widze szczęśliwe Paniusie a gdzie artysta i muzyk z Jabłonki
0
Radek20:04, 26 sierpnia 2023
Super Andrzej .Pozdrawiam
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas