Bogusław Waksmundzki: "Samorządowcy w senacie być muszą" - podhale24.pl
Wtorek, 28 listopada
Imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
Czarny Dunajec
Snow
-2°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 98 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.724 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-1°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 99 %
Snow
-2°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 99 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
92 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 46 | 92 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
29.08.2023, 16:09 | czytano: 4735

Bogusław Waksmundzki: "Samorządowcy w senacie być muszą"

- Znamy się z Hamerskim dobrze. Czy on chce źle? Nie. Czy ja chcę źle? Nie. Różnimy się tylko w widzeniu, w dochodzeniu do pewnych celów - mówi wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki, kandydat z paktu senackiego do senatu w okręgu nr 36.

Bogusław Waksmundzki. Fot. Piotr Dobosz
Bogusław Waksmundzki. Fot. Piotr Dobosz
Podhale24: Trzy propisowskie powiaty - nowotarski, tatrzański i limanowski, a jako główny konkurent, najprawdopodobniej - bo PiS jeszcze swoich list nie pokazało - obecny senator Jan Hamerski. Myśli Pan, że tu da się wygrać?

Bogusław Waksmundzki: - Patrząc przez pryzmat samorządu, przez pryzmat gminy, miasta czy powiatu, to - choć może dla wielu jest ważny szyld - większość głosuje jednak na człowieka. Jeżeli się sprawdza, ma dobry odbiór, to ludzie go popierają.

To mój kolejny start. Tak, jak w 2019 roku, kandyduję po to, by w senacie promować ideę samorządności. Nie ukrywam, że z tą propozycją zwróciła się do mnie w lutym Weronika Smarduch, kandydatka na posłankę z list Platformy Obywatelskiej, ale zachęcały różne ugrupowania, stowarzyszenia, organizacje, wśród nich oczywiście nasze Stowarzyszenie Razem - Podhale, Spisz, Orawa, z którym szedłem do wyborów samorządowych i które wchodzi w skład rządzącej koalicji w radzie powiatu. PiS - choć wygrało te wybory - jest w opozycji, bo nie potrafiło się z innymi dogadać. Zdolność koalicyjna jest istotna. Nie sztuką jest tylko wygrać wybory, sztuką jest zawiązać potem koalicję.
Senat to izba spokoju, tu nie ma „bitek” jak w sejmie, stwierdziłem, że warto spróbować i przyjąłem ofertę startu z paktu senackiego, wspierany przez grupę ludzi, z którymi współpracuję od lat.

Ale jakby nie było jest Pan kandydatem opozycji…

- Tak, ale tej szeroko rozumianej. Nie jestem przypisany do żadnej partii i myślę, że dla promowania tej naszej idei samorządności warto się było zaangażować. Jestem racjonalistą i oczywiście wiem, w jakim okręgu startuję, że nawet gdy wybory do sejmu wygrywały PO-PSL, to tutaj i tak PiS zdobywało 7 na 10 mandatów, że trudno tu wyjść poza pewne ramy, związane z szyldem PiS, ale próbować trzeba. To samo robi Krzysztof Chmura z Zubrzycy, kandydat Konfederacji. Poza tym uważam, że szyld - choć istotny - jednak niczego nie przesądza. Przykładem wójt nowotarskiej gminy Jan Smarduch, związany przez lata z PO, który mimo tego wygrywa od lat wszystkie wybory na wójta.

Jednak to senat, nie samorząd…

- Tak, ale uważam, że samorządowcy w senacie być muszą. Przeważnie startują do niego osoby, które mają poparcie dużych partii politycznych. I tak było do tej pory. Stwierdziliśmy jednak, że wystawimy moją osobę, jako alternatywę dla takiego myślenia, dla pokazania, że samorząd jest bardzo ważny.

Kandyduję z hasłem „Bliżej ludzkich spraw” z własnego komitetu KWW Kandydat Ziem Górskich. To nawiązanie do profesora Hodorowicza - senatora ziem górskich, który przecież - choć z ramienia PO - został parlamentarzystą w naszym okręgu.

Brutalna, polityczna walka, kampania nienawiści, wszechobecny hejt, podział na PiS i anty-PiS, a w tym wszystkim kandydat opozycji i jednocześnie wicestarosta, przecinający wstęgi wspólnie z pisowskimi dygnitarzami… Nie czuje Pan dysonansu?

- Kiedy rządziła PO, też zapraszaliśmy parlamentarzystów z PiS na uroczystości. To dobry zwyczaj, oni także reprezentują mieszkańców naszego terenu na warszawskich salonach. Nie, nie widzę dysonansu. Najgorsze, co może być to zamykanie się w swoich środowiskach, narzucanie wszystkim swojego myślenia, jako „jedynie słusznej opcji”. Fakt, każda partia chciałaby, by jej retoryka obowiązywała również na niższych szczeblach, ale samorządy się temu skutecznie opierają. I dobrze. Bo dzisiaj rządzi ta opcja, za chwilę inna, a samorząd, polityka rozwoju danego regionu muszą być stabilne.

Znamy się z Hamerskim dobrze. Czy on chce źle? Nie. Czy ja chcę źle? Nie. Różnimy się tylko w widzeniu, w dochodzeniu do pewnych celów.

Znów przypominam, że to wybory parlamentarne, nie samorządowe. I chcąc nie chcąc jest Pan przeciwnikiem PiS, a w przypadku wygranej, będzie Pan głosował tak, jak senatorowie z paktu senackiego. To jest wojna…

- A ja z uporem będę się powoływał na samorząd, którego główną ideą są dobre relacje z drugim człowiekiem. I właśnie te idee powinno się przenosić na grunt parlamentu. Skutecznie zarządzamy powiatem ze starostą Faberem ze środowiska ziobrystów i ze Związkiem Podhalan, jesteśmy sprawdzonymi partnerami, a PiS, mimo że wygrał wybory, jest w opozycji. Ale nawet jej część głosowała za ostatnim absolutorium. Da się? Da się. Oczywiście nie wszyscy to rozumieją i chcą się z tym pogodzić, jak choćby posłanka Paluch. Ale ja, kandydując, firmuję grupę ludzi związanych z samorządem. Po to, by samorządowe głosy były słyszane wyżej.

Dziś nie są?

- Nie. I to jest właśnie to, co ze środowiskiem PiS-u dzieli mnie najbardziej. Rząd chwali się dziś przekazywaniem pieniędzy na inwestycje. No i fajnie, ale nam brakuje środków na wydatki bieżące, bo te zostały dramatycznie zmniejszone. Wcześniej wszystko się bilansowało, a od 3 lat coraz więcej dopłacamy chociażby do bieżącego funkcjonowania szkół. Tymczasem wydatki bieżące - zgodnie z przepisami - nie mogą być przecież wyższe niż bieżące dochody. Nie wystarczy „dawać” na inwestycje i chwalić się tym, zwłaszcza że wójtowie nie mają na wkład własny i muszą zaciągać kredyty. Choćby z tego powodu tak ważne jest, by samorządowcy byli w parlamencie. Bo mają doświadczenie, bo się na tym znają, bo potrafią, bo wiedzą, co wolno, a czego nie, co trzeba zmieniać, jakie reguły wypracowywać. Dziś nam obiecują, mówią - róbcie, będzie dobrze, a potem kontrole i dobrze wcale nie jest. Dlatego właśnie ważne, by do parlamentu trafiały osoby, które znają problemy od dołu. Bo osoba, która na tym polu nie ma doświadczenia - tak naprawdę nie rozumie, jak funkcjonuje gospodarka finansowa. Nie zna zasad, nie wie, jak wygląda obieg pieniądza. Gdy od 3 lat słyszę raporty prezesa Banasia, mówiące, że co roku wydawane są miliardy poza budżetem, to jest to dla mnie nienormalne.

Kolejna sprawa - służba zdrowia, czyli kwestie funkcjonowania szpitali, braku kadry lekarskiej. Jak usprawnić system, by nie było czekania latami na specjalistę? Jak i gdzie - poza wielkimi ośrodkami - tworzyć choćby centra onkologiczne, w których będzie dostępna chemioterapia, w sytuacji, gdy - jak prorokują specjaliści - do 10 lat co drugi mieszkaniec Małopolski będzie miał taki czy inny nowotwór?

Widzę na przykładzie powiatu, z jakimi problemami boryka się dyrektor Wierzba. Pomimo wzrostu składki zdrowotnej, sytuacja się nie poprawia. A to jest przecież kwestia najważniejsza. Trzeba ten system zmienić, ale - aby wypracować najlepsze mechanizmy - nie wolno rozgrywać tego politycznie, tylko trzeba słuchać praktyków, doświadczonych dyrektorów i oczywiście samorządowców, którzy na tych sprawach zęby zjedli.

Kolejna rzecz - szumne obietnice bezpłatnych leków. Fakt, ten, który kosztował 3 zł może jest bezpłatny, ale ten, co 120 - podrożał do 150. Nie. Nie jest najważniejsze, by były bezpłatne, ale by były dostępne, by każdego było na nie stać. I tak samo, by dostępni byli specjaliści. Może warto zastanowić się nad rozwiązaniem stosowanym już przez inne kraje, nawet sąsiednie Czechy, by lekarze pracujący w służbie publicznej, nie mogli mieć prywatnych praktyk, by wybierali?
O tych wszystkich problemach trzeba na najwyższych szczeblach dyskutować przez pryzmat merytoryki, nie polityki, a najlepiej czują je samorządowcy, tacy jak choćby w obecnej kadencji senator Vadim Tyszkiewicz, były prezydent Nowej Soli czy były prezydent Gliwic, senator Zygmunt Frankiewicz.

Bo samorząd to krwioobieg państwa. Można głosić piękne hasła, składać obietnice, ale - aby faktycznie znaleźć rozwiązania problemów - trzeba te problemy znać i rozumieć.

Rozmawiał: Piotr Dobosz
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Janina09:52, 3 września 2023
Ale nie ty
Skał15:38, 2 września 2023
Skończ waść bredzić, wstydu sobie oszczędź!
Nieważny00:13, 2 września 2023
Bardziej obłudnego samorządowca od vicestarosty to tylko jest starosta.
Marek13:43, 1 września 2023
Wolność i demokracja, Powodzenia! Górale wybierzcie dobrze. Nie dajcie się kupić za 13 i 14 emerytury, laptopy i 500 plusy. Tak źle jak teraz jest nie było odkąd żyję. Rodzina z 2 dzieci zarabiająca najniższą krajową nie jest w stanie związać koniec z końcem. Dlaczego TVP prezentuje listę wszystkich kandydatów PIS w samych superlatywach a nie robi tego z kandydatami opozycji? Dlaczego za wszystko winią Putina i Tuska. Są już u samodzielnej władzy 8 lat i co wszystko to wina Tuska? Taki zły bandzior to czemu nie siedzi w więzieniu? Myślcie dla dobra swoich dzieci i wnuków! Wierzę, że razem obalimy ten monopol na władzę!
Wspomnienia babci!20:43, 31 sierpnia 2023
Tak jak Pan napisał najpierw trzeba wygrać ale wyborcy już wcześniej Pana ocenili mówiąc dziękujemy, no cóż na oślep byle do celu.
Jest Pan w starostwie uważany za największego nieudacznika z głową w chmurach.
Najlepszą z możliwych możliwości jest nie oddanie głosu na Pana a będzie żyło sie wszystkim mieszkańcom dużo lepiej.
Wspomnienia babci!20:43, 31 sierpnia 2023
Tak jak Pan napisał najpierw trzeba wygrać ale wyborcy już wcześniej Pana ocenili mówiąc dziękujemy, no cóż na oślep byle do celu.
Jest Pan w starostwie uważany za największego nieudacznika z głową w chmurach.
Najlepszą z możliwych możliwości jest nie oddanie głosu na Pana a będzie żyło sie wszystkim mieszkańcom dużo lepiej.
na kredyt chyba20:27, 31 sierpnia 2023
Samorządowcy tak . Karierowicze nie ! Dla ciebie także tam nie ma miejsca
Stan18:47, 31 sierpnia 2023
To ten człowiek co rozłożył Euroregion
po12:22, 31 sierpnia 2023
A Pan Waksmundzki jak pomógł mieszkańcow Raby Wyżnej w sprawie biogazowni?? pytam bo szefowa Po Pani Smarduch zarzucała bezczynność niektórym posłom...a co w tej sprawie zrobił wspólrządzący powiatem "niezależny i bezpartyjny" kandydat do senatu? niech się wytłumaczy szefowej!
heavymetalNT08:25, 31 sierpnia 2023
teraz samorządowiec a po wyborach znowu PO
radykalny Benek NRŻ23:59, 30 sierpnia 2023
I tak wygra Hamerski albo inny, jemu podobny, ?tytan? intelektu.
Stasek18:19, 30 sierpnia 2023
Super jakby utarł nosa leser leserowi
Jasiek18:14, 30 sierpnia 2023
Podobno jarek kusuje kobyle w pieninach
Urlich von Pipke16:49, 30 sierpnia 2023
Przed oddaniem głosu na Pana Waksmundzkiego, czy Panią Smarduch muszę sobie odpowiedzieć czy chcę aby Czarnek, Ziobro i .... byli nadal ministrami.
mia10:32, 30 sierpnia 2023
Pan Bogusław będzie się musiał opowiedzieć za aborcją do 12 tygodnia zdaje się.... a później do pierwszego rzędu w kościele...
Remember08:20, 30 sierpnia 2023
Tu jest kwestia fundamentalna. KO jest za aborcją. Podpisuje się nawet deklarację. Czyli rozumiem, że Pan Waksmundzki i Pani Smarduch podpisali. W takiej sytuacji to nie powinni do Komunii Świętej przystępować. Natomiast inną kwestią jest też to, że pisiory to wilki w owczej skórze. Te 8 lat ich rządów to same afery i przekręty. A ostatnio posłanka z Podhala była posłem sprawozdawcą ustawy o możliwości wywłaszczenia z ojcowizny bez odszkodowania. Ustawa uchwalona.
Mieszkanka gm. Nowy Targ22:39, 29 sierpnia 2023
Brawo Panie Starosto, podziwiam za odwagę i życze powodzenia. Podhale potrzebuje ludzi rozsądnych z konstruktywną merytoryką A Pan,samorządowiec sobą to reprezentuje,dziekuję za dotychczasową współprace. Można na Pana liczyć. Nie ważna obcja polityczna, ważne jest bycie człowiekiem i otwartość na innych i dobre życzliwe relacje ze współpracującymi ludźmi, bo dobra atmosfera w pracy daje lepsze wyniki.Tak trzymać. Pozdrawiam
Józek z Gorców22:19, 29 sierpnia 2023
Chamstwo wyziera z anonimowych (?!) "komentatorów". PIS-iory robią co mogą przed polityczną śmiercią! Fuj!!!
Tamtejsza21:54, 29 sierpnia 2023
Mój Boże, trudno uwierzyć, że te komentarze piszą normalni ludzie. Żółć i nienawiść tchórzliwych trolli z Waksmundu i okolic; rzygać się chce! Niech się podpiszą imieniem i nazwiskiem, miernoty zawistne!!!
Maria21:35, 29 sierpnia 2023
Trzymam kciuki, żeby się Panu udało wygrać. Potrzeba tam na górze mądrych i uczciwych ludzi. Ja będę na Pana głosować.
E.jak21:01, 29 sierpnia 2023
tak się nauczyli....do koryta. czy tez na pewno Panu zależy na Polsce? Bo tu juz ważą się losy Polski. Polacy zostali oszukani- od 1989 roku to rozkradanie i niszczenie Polski. Najpierw wzięli się za przemysł, rolnictwo, górnictwo. To co nasze Polskie i wartościowe. Bo się ludzie zachłysnęli...ale czym...wolnością ?? czy to można uznać za wolność ciągłe łażenie z telefonem i gapienie się w niego jak sroka w kość, albo tylko płacenie bezgotówkowe - że niby szczelności podatkowe, a tu pani dzwoni i ankietę chce z MUW - czy chcesz płacić czipem wszczepionym w dłoń, czy chcesz żeby dziećmi , osobami starszymi - czy tez operacje wykonywały roboty... No czy ty tego człowieku chcesz - bo ja nie. Obudź się Narodzie Polski jak jeszcze istniejesz.
Osiol20:58, 29 sierpnia 2023
A ja w ramach dobranocki posłuchał bym o tej niezależności jak to w praktyce gdy klub i dyscyplina klubowa.... Jak ta niezależność wtedy się objawi
Lubelski góral20:54, 29 sierpnia 2023
Politycy to zbędne ogniwo ewolucji
AI20:22, 29 sierpnia 2023
Bogusław Waksmudzki w wyborach znów staje,
Do senatu dąży, by los swój odmienić wcale.
Jednak w powiecie nowotarskim, jak mówisz, brak mu działań,
Nic nie uczynił, by zapanować nad zmaganiami.

W Krościenku nad Dunajcem, jego gmina ukochana,
Twój głos niesłysząco utonął w ciszy, w samotna.
Brak śladu działań, jakież to smutne,
Głosowane na niego idą w przeszłość jak tajemne.

Lubi się lansować, pokazywać się w blasku fleszy,
Ale gdzie realne działania? Czy to tylko mgły i cienie?
Plakat wyborczy zwiędł, jak obietnice zapomniane,
Na poboczu drogi do Nowego Targu, senny i opuszczony.

Gdzie dążysz, chłopie? Pytanie to się rodzi,
Czy w szeregach władzy czy tylko w swojej mgle?
Każdy zna swoje miejsce, to prawda znana od wieków,
Czy ty zrozumieć to chcesz, czy wciąż trwasz w biegu ślepym?

Wyborcy widzą, pamięć nie jest krótka,
Działania mówią więcej niż obietnice plotka.
Bogusław Waksmudzki, czas działać naprawdę,
By Twoje słowa zyskały sens, a nie były tylko opowieścią bajdą.
Platfus20:13, 29 sierpnia 2023
Te wywiady, poprzedni ze Smarduch i ten to są materiały sponsorowane czy też P24 w ten sposób przepyta każdego z kandydatów?
Polityk20:03, 29 sierpnia 2023
A jeszcze jest Konfederacja... Orawska
Romek19:21, 29 sierpnia 2023
Dobrze napisane,kto zna to wie jaki to buf.n nie mieli kogo platfusy wystawić to wystawili tak samo Smarduchowa, nic dobrego tatuś ani ona nie osiągnęli, to trza córusie w polityki pchać, ale nie ma szans,ludzie pamiętają jak się żyło za ryżego!!!
gorce18:45, 29 sierpnia 2023
Człowieku,na co ty liczysz. Chcesz wygrać z Jaskiem??? Zmusili cie do kandydowania ,bo nie mieli pewnie kogo.Popatrz w lustro-potrzebna ci ta farsa na starość???
Anty Bolek18:30, 29 sierpnia 2023
Ble,ble,ble.....
p17:17, 29 sierpnia 2023
koryto +
Arek16:44, 29 sierpnia 2023
Ciebie w senacie nie widzę bo jesteśz PO.
Ludwik16:40, 29 sierpnia 2023
Panie Waksmundzki.
Bliżej do kogo i czego?.
Pan w Starostwie nie potrafi powiedzieć dzień dobry.
Na ulicy nie poznaje ludzi ze swojej Gminy.
Mamy na pana głosować?.
Żart!
Dorota16:35, 29 sierpnia 2023
A gdzie się tam pchasz jak w powiecie nic dobrego nie zrobiłeś tylko zasilałeś szeregi POpapranców.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas