Dyrektor szpitala: "Mamy większą liczbę pacjentów z Bliskiego Wschodu" - podhale24.pl
Niedziela, 03 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego, Lucjusza
Nowy Targ
Clouds
-8°
Wiatr: 5.256 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-8°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
-8°
Wiatr: 5.328 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
-7°
Wiatr: 6.876 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-10°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
-10°
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
54 %
Nowy Targ
28 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 27 | 54 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
02.09.2023, 12:54 | czytano: 5517

Dyrektor szpitala: "Mamy większą liczbę pacjentów z Bliskiego Wschodu"

To już definitywny koniec wakacji czas na pierwsze podsumowania. Pod Tatrami w tym roku wypoczywała rekordowa liczba gości co przełożyło się na pracę nie tylko ratowników TOPR, ale i zakopiańskich lekarzy. Jak zwykle na Szpitalny Oddział Ratunkowy zgłaszała się spora liczba osób potrzebujących pomocy medycznej. Rozmowa z dr Małgorzatą Czaplińską wicedyrektor ds. medycznych Szpitala Powiatowego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Dr Małgorzata Czaplińska. Arch. Szpitala Powiatowego w Zakopanem
Dr Małgorzata Czaplińska. Arch. Szpitala Powiatowego w Zakopanem
Kończą się wakacje. Jaki to był czas dla zakopiańskiego szpitala?

- Tak naprawdę okres wakacji, tak jak i co roku, jest bardzo do siebie podobny. Jest wtedy wzmożony ruch turystyczny, w szczególności większe obłożenie. Większa liczba pacjentów zgłasza się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, przez co też w niektórych oddziałach, tych właśnie sezonowych przebywa więcej pacjentów.

Mieliśmy taki okres, że zgłaszało się więcej osób z omdleniami, odwodnieniem.

- Szczególnie w tych ciepłych dniach, których nie jest aż tak bardzo dużo u nas. Tutaj pod Tatrami szczególnie osoby starsze, dzieci mają właśnie tego typu dolegliwości przy wysokich temperaturach. Jeżeli nie przyjmują wystarczającej ilości płynów, dochodzi do spadków ciśnienia, do omdleń, do udarów cieplnych. Pacjenci tacy zgłaszali się sami, bądź zostali przywiezieni przez karetki pogotowia.

Rozumiem, że był także wzmożony ruch, jeżeli chodzi o ilość kontuzji, urazów. To część pacjentów przewożonych przez TOPR, a część jak rozumiem przez pogotowie ratunkowe.

- Te najbardziej poważne urazy, które wydarzają się w górach, to oczywiście przewożone są przez Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przypadki, które zdarzyły się na terenie Powiatu Tatrzańskiego, przywożone są przez pogotowie ratunkowe, a część osób, które mogą są w stanie samodzielnie poruszać się, zgłaszają się same do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Zakładam, że także i szpital w Zakopanem miał wzmożoną liczbę pacjentów z zagranicy.

- W tym roku rzeczywiście obserwowaliśmy większą liczbę pacjentów właśnie z Bliskiego Wschodu. Więcej pacjentów właśnie z Czech, z Węgier, Słowacji.

Tutaj rozumiem, że ci pacjenci muszą mieć przy sobie niezbędne dokumenty.

- Tak, pacjentom z terenu Unii Europejskiej wystarczy posiadanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pacjenci, którzy są spoza Unii Europejskiej, muszą mieć przy sobie dowód ubezpieczenia. Będą musieli uiścić płatności na miejscu i później będą mogli się starać o refundację w firmie ubezpieczeniowej, z którą mają zawarte ubezpieczenie podróżne.

Patrząc na poprzednie lata, to był rok porównywalny jeżeli chodzi właśnie o liczbę pacjentów w wakacje?

- Jeszcze nie mamy podsumowania dokładnej liczby pacjentów, ale nie obserwujemy tutaj jakiegoś większego zwiększenia liczy pacjentów.

Bardzo dużo mówi się teraz o legionelli. Czy w naszym szpitalu pojawił się już jakiś pacjent z podejrzeniem tej bakterii?

- Na razie akurat na szczęście nie dotyczy to naszego szpitala, ani naszego powiatu. Wiem, że pojawił się pierwszy przypadek w województwie małopolskim. Tutaj u nas na bieżąco są prowadzone kontrole. Mamy też możliwość wykonywania testów u pacjentów z objawami zapalenia płuc. Możemy wykonać też test antygenowy, jeżeli chodzi o wykrywanie legionelli w moczu. Taki pacjent jednak jeszcze się nie zdarzył.

Źródło: Szpital Powiatowy w Zakopanem, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
beka10:07, 3 września 2023
wszyscy bliscy , a polak niewolnik placi,wiecej,wiecej,coraz wiecej
bliski21:35, 2 września 2023
Bliski..a jak bardzo bliski i komu bliski i czy za darmo i kto płaci?
pozdrawiam18:35, 2 września 2023
Czy oni będą się leczyć z naszej składki zdrowotne ,która obecnie wynosi całe 9 % ?
p18:34, 2 września 2023
sympatyczna ta pani doktor.
fikcja14:50, 2 września 2023
Pani może by się wypowiedziała o lekarzach którzy dostali zarzuty prokuratorskie. Chyba że nic nie wie.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas