Sezon był bardzo dobry - podsumowuje czas wypasu owiec baca z Szymoszkowej - podhale24.pl
Poniedziałek, 26 lutego
Imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
Wiatr: 4.896 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
Wiatr: 4.248 km/h Wilgotność: 97 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
08.10.2023, 09:10 | czytano: 3569

Sezon był bardzo dobry - podsumowuje czas wypasu owiec baca z Szymoszkowej

Redyk, a następnie rozsod, czyli podział owiec pomiędzy gazdów kończy sezon wypasu owiec. Jak wyglądał tegoroczny - podsumowuje Marian Barnaś z Polany Szymoszkowej.

zdj. Marcin Szkodziński
zdj. Marcin Szkodziński
- Sezon był bardzo dobry. Pogoda też była fajna. Mieliśmy ponad 600 owiec. Pięciu nas ich pilnowało - mówi Marian Barnaś. - Turyści też dopisywali i kupowali towar. Turyści są zadowoleni, bo dostają dobry towar, a my jesteśmy zadowoleni, bo sprzedawaliśmy to, co było robione - na bieżąco. Nigdy nie liczyliśmy ile tego produkujemy - dodaje.

Baca wyszedł w sobotnie przedpołudnie 7 października, aby przez Butorowy Wierch dojść do Bańskiej Wyżnej. - Idziemy na Bańską i owieczki jeszcze tam przenocują. W niedzielę przychodzą gazdowie i każdy będzie wybierał swoje owce. Będą je sobie zimą paść - zaznacza baca.

Czas zimy, to jednak nie odpoczynek bacy, który cały czas ma ręce pełne roboty. - W zimie trzeba zarządzać. Są w domu jeszcze krówki. Koniem też trzeba na kulig pojechać, żeby coś zarobić, a i gorzałki też trzeba się napić, bo przez lato nie dało się, bo owiec trzeba było pilnować. Wakacji nie będzie, bo nie da się tych wszystkich zwierząt zostawić - mówi Marian Barnaś.

- Jak Bóg da i pogoda dopisze, to 23 kwietnia znowu tu będziemy. Jeszcze tylko, żeby zdrowie dopisało, bo bez tego nic się nie zrobi - dodaje baca czekając na wiosnę.

ms/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Php10:20, 8 października 2023
Trzeźwy baca? Niemożliwe
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas