Owce zeszły z hal – tradycyjny redyk w Szczawnicy (zdjęcia) - podhale24.pl
Wtorek, 05 marca
Imieniny: Adriana, Fryderyka, Oliwii
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.608 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
Wiatr: 4.428 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 5.94 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
0 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
15.10.2023, 08:00 | czytano: 12653

Owce zeszły z hal – tradycyjny redyk w Szczawnicy (zdjęcia)

W Szczawnicy odbył się tradycyjny jesienny redyk. Z roku na rok impreza cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczą tłumy turystów, które przyjechały do uzdrowiska specjalnie, by wziąć udział w tym wydarzeniu.

zdj. Pieniny24
zdj. Pieniny24
Trasa przejścia owiec zgodnie z tradycją rozpoczęła się na halach znajdujących się w Malinowie i prowadziła przez całą Szczawnicę. Ulicami uzdrowiska przeszło około 2000 owiec prowadzonych pod czujnym okiem bacy Andrzeja Majerskiego oraz juhasów i psów pasterskich. Na czele pochodu jechała banderia konna ISKRA Dolina Dunajca oraz dorożki z zaproszonymi gośćmi. Nie mogło także zabraknąć akompaniamentu góralskiej muzyki w wykonaniu m.in. kapeli Jaworcanie. Zakończenie redyku miało miejsce obok końcowej przystani technicznej „na piaskach”, gdzie owce zostały przekazane swoim właścicielom, a licznie zgromadzeni turyści mogli posłuchać góralskiej muzyki i wziąć udział w koncertach oraz innych przygotowanych na tę okazję atrakcjach.

W trakcie kończącej redyk imprezy plenerowej dla wszystkich smakoszy Pieniński Odział Związku Podhalan w Szczawnicy, Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach oraz baca Andrzej Majerski przygotowali degustacja potraw regionalnych. Nie mogło także zabraknąć barana z rożna po pienińsku przyrządzonego przez rodzinę Zachwiejów-Bulisiów. Można było także podziwiać prace członków Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, a także wziąć udział w pokazie rzeźbienia w drewnie w wykonaniu rzeźbiarza Marka Wolaka. Na najmłodszych czekały zabawy o tematyce regionalnej prowadzone przez animatorów. Pokaz tańca regionalnego przygotował zespół góralski „Śtadra” z Szaflar.

Na zakończenie redyku odbyły się występy gwiazd polskiej sceny muzycznej – zespołów Dikanda oraz Zakopower. W trakcie trwania imprezy można było wesprzeć podopiecznych PSONI biorąc udział w loterii fantowej.

źródło: pieniny24, zdj. wb, zl, jd/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Gosć06:11, 16 października 2023
Wszystko pięknie i zamiast wykorzystać ma maksa okazję zaprezentować zespoły góralskie hucznie, tradycję folklor to przez pół miasta szedł " niemy " redyk a goście czekali , ludzie obudźcie się to trzeba na przyszły rok inaczej zorganizować, wykorzystajcie tę szansę
bardziej doceniana owca od barana18:47, 15 października 2023
Popularności owiec mogą pozazdrościć wielcy tego świata bywający w Polsce.
Jas14:21, 15 października 2023
Jak zyje to jeszcze tyle aut i ludzi nie widzialem w tym rejonie.w sobote korki byly od poludnia a dzis w niedziele powroty i juz sie korkowalo od 9 tej rano!!!
Remember12:00, 15 października 2023
Redyk w Szczawnicy powinien zostać wpisany na listę dziedzictwa kulturowego regionu
owca bardziej doceniana od barana11:07, 15 października 2023
Mogą pozazdrościć owcom popularności nawet prezydenci USA.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas