Ponad 95 tys. cudzoziemców w Małopolsce - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 5.616 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
232 %
Nowy Targ
90 %
Zakopane
210 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 116 | 232 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 45 | 90 %
Rabka-Zdrój
Dostateczna
PM 10: 105 | 210 %
14.11.2023, 12:40 | czytano: 3833

Ponad 95 tys. cudzoziemców w Małopolsce

Na koniec września tego roku w województwie małopolskim było 95,3 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS. Co ciekawe, w naszym regionie wciąż wzrasta liczba obywateli Indii. Są trzecią co do wielkości nacją wśród obcokrajowców w Małopolsce. Najwięcej niezmiennie jest obywateli Ukrainy, na drugim miejscu są Białorusini.

Arch. Podhale24.pl
Arch. Podhale24.pl
Na koniec września w województwie małopolskim było 95,3 tys. cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń w ZUS, natomiast w maju liczba ich wyniosła 95,4 tys.

W Małopolsce najliczniejszą grupą obcokrajowców w rejestrach ZUS są obywatele Ukrainy. Na koniec września było ich niemal 61 tys. (w krakowskim ZUS ponad 43,3 tys., prawie 9,5 tys. w sądeckim oddziale, w chrzanowskiej placówce – 5,4 tys., a w Tarnowie – ponad 2,8 tys.). To niewielki wzrost porównując do maja, kiedy było zgłoszonych 60,8 tys. Ukraińców.
Na drugim miejscu są Białorusini – 8,4 tys. Na trzecim – Hindusi, których w rejestrach ZUS jest już ponad 2,8 tys.

W naszym regionie obcokrajowcy zgłoszeni do ubezpieczeń w ZUS to przedstawiciele 131 krajów. Większość z nich pochodzi ze wschodu. Poza Ukraińcami i Białorusinami liczną grupę stanowią Gruzini (2,3 tys.) i Rosjanie (1,5 tys.).

W Polsce liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalno-rentowych w ZUS przekroczyła 1,1 mln.

Źródło: ZUS, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Osiol12:25, 16 listopada 2023
@Grażyna Mikolajska
Czy to pisowski autorytet na który się pani powołuje?czekam na opinie po przejęciu ministerstwa przez jakiegoś pani towarzysza z po
I na końcu tekstu sama opisuje Pani taka możliwość która istnieje?(jak często ona jest stosowana brak danych bo wojna)
Wiedza ogólna jest dobra ale zapisy niejawne są najciekawsze nadtto proszę nie powolywac się na ekspertów z rady medycznej przy premierze(bo to dzisiaj obciach przy nowych info) oraz na tych głupków co twierdzili ze lada dzień Putin umrze he he na tych od klimatu też teoria upada(przepisy, strefy, obciazenia zostaja) wierzyć im(ekspertom he he) proszę jak premierowowi bodaj 4krotnie skazanemu za mijanie się z....
Wektor01:10, 16 listopada 2023
No, No, teraz Pani Mikołajska będzie prostować niewiedze w czynie społecznym, to się chwali :), mam nadziej,
że to nie jednorazowy wykład :). Ta pandemia niewiedzy jest tak powalająca, że każda inicjatywa jej naprawy
(leczenia) jest mile widziana. Popieram. Chociaż nie jest mi po drodze :).
mądry i skromny09:52, 15 listopada 2023
Osło-Smoki w akcji- nuda.
Smok07:14, 15 listopada 2023
Ukrainiec polski ZUS za darmo, a wy robaki poljaki od stycznia 200zł więcej za ZUS, ktoś musi robić na panów z ukrainy. Więc cicho sza parobki polskie i z4p13rd4l4ć na swoich panów ze wschodu.
Grażyna Mikołajska06:28, 15 listopada 2023
Odezwali się miłosierni z Podhala. Ci co najczęściej w góralskich strojach biją czołem przed ołtarzami, wielcy obrońcy JP II, panowie z różańcami na ulicach,honorowi górale. Wam wszystkim powiem okrutne słowo WOJNA- zrozumieli ? Nie życzę jej nikomu z Was, wprost przeciwnie, życzę pokoju, spokoju, zdrowia i opamiętania. Człowiek brzmi dumnie- pamiętajcie. Nie powielajcie tez steku bzdur jakim karmi Was rosyjska propaganda na FB,YT itd.Wojna trwa również w przestrzeni internetowej. Łykacie jak pelikany steki najróżniejszych bzdur, ale jedno jest pewne dobry człowiek pomaga, ratuje,nie potrafi patrzeć na cierpienie, robi to kosztem również swoim.Jesteście dobrzy? Jesteście mądrzy? Jesteście chrześcijanami? Odpowiedzcie sobie na to pytanie.Powielacie kłamstwa,głupoty tak jak wielu tych co wlepiają łańcuszki na FB itd. Sprawdźcie zanim coś palniecie,bo się ośmieszacie,a pomagać należy.Mnie tak w domu wychowano.Lepiej dawać niz prosić. Nie mozna wlepiać linków, ale jak nie potraficie korzystać ze źródeł to tu macie: Polskie emerytury dla cudzoziemców

"Wiceszef MRiPS powiedział, że Polska ma standardowe umowy i wspólne systemy zabezpieczenia społecznego z krajami UE i szeregiem innych europejskich, w tym z Ukrainą i Białorusią. Zaznaczył jednocześnie, że aby uzyskać w Polsce prawo do minimalnego świadczenia emerytalnego, trzeba spełniać polskie warunki, czyli w przypadku kobiet przepracowane 20 lat, a 25 w przypadku mężczyzn i osiągnąć wiek emerytalny, czyli odpowiednio 60 i 65 lat.

W innym przypadku - zaznaczył - polska emerytura zostanie obliczona na podstawie składek, które osoba wpłaciła pracując w Polsce i jeśli tych składek jest niewiele, to i świadczenie będzie niskie, analogicznie do tzw. emerytur groszowych. - Opłacenie składki nie oznacza jednak nabycia prawa do najniższej polskiej emerytury - podkreślił Szwed.
Zobacz także:
Pracowała w kopalni uranu. Wystąpiła o polską emeryturę. Dostała 25 zł

Możliwe jest natomiast otrzymanie dopłaty do wysokości polskiej emerytury minimalnej, ale pod kilkoma warunkami. Jak wyliczył wiceminister, obywatel np. Ukrainy musi spełniać warunki otrzymania emerytury na Ukrainie, w Polsce musi przebywać legalnie i mieszkać oraz pracować, czyli mieć opłacane składki.
Ola00:00, 15 listopada 2023
9 lat temu złożyłam papiery o mieszkanie socjalne , J jako samotna matka nie dostałam odpowiedzi Ukraina dostała lokum w Nowym Targu kpina
Wyrocznia22:20, 14 listopada 2023
Smutna, przestań kłamczuszko wymyślać bajeczki.
Osiol20:31, 14 listopada 2023
@ smutna
Jak będziesz rozliczać pit 28 to zrozumiesz więcej, przelewanie z firmy w części państwowej to okradanie akcjonariuszy i udzialowcow a także rodaków bo zniża się wartość firmy.
Prywatna firma to jej sprawa takie przelewy na fundacje lub bezpośrednio.
Reszta to propaganda bo gdzie lista darczyncow?? no gdzie jest na czym opierasz swoje teorie widziałaś listę? Nic niema nikt się nie pochwalił???
Smutna19:50, 14 listopada 2023
@Osioł
Dużo ruskiej propagandy w mediach społecznościowych i o tym powinni wiedzieć wszyscy, bo jest to niebezpieczna broń. Proszę nie powielać fejknewsów po Konfederacji z cyklu #UkranizacjaPolski.
"Program Health4Ukraine jest w całości prywatną inicjatywą. Żaden polski publiczny podmiot nie był zaangażowany ani w organizację, ani finansowanie programu. 90 proc. środków finansowych pochodzi od zagranicznych darczyńców, reszta to wsparcie oferowane przez polskie organizacje charytatywne oraz prywatne firmy" - przekazała nam epruf SA.
Osiol16:20, 14 listopada 2023
O tym że za lekarstwa płacą 5proc też cisza.
PL14:44, 14 listopada 2023
Brawo polska Szacun Ciekawe ilu z was ma ich dość Bo stali się wprost beszczelni i robią co chcą
zuza14:39, 14 listopada 2023
Zeby było jasne to za rządów Tuska podpisano tak idiotyczną ustawę o emeryturach dla obcokrajowców.
Anna14:36, 14 listopada 2023
Jakim prawem ukraińcy po przepracowaniu tygodnia mają prawo do polskiej emerytury????mam nadzieję że nowy rząd szybko to zmieni
RODO14:14, 14 listopada 2023
Tragedia!!!! Drama!!!!!
Osiol13:43, 14 listopada 2023
Ciekawe czy jest to związane z przepisami o przejściu na polską najniższa emeryture po ok 30 dniach pracy przez ukraińskiego emeryta( tam ok 600zl emerytury tu ok 1300zl)
Tak że do pracy rodacy by kasy na podpisane umowy starczylo
zpodhalanskiej13:41, 14 listopada 2023
Mamy sie cieszyć czy płakać? Bo Polska sie wynaradawia w strasznym tepie
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas