Uzdrowisko zabiera się za remont najstarszego parku w mieście - podhale24.pl
Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 10.764 km/h Wilgotność: 59 %
Clouds
Wiatr: 11.916 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
Wiatr: 10.836 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
10°
Wiatr: 11.844 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
Wiatr: 11.196 km/h Wilgotność: 72 %
Jakość powietrza
52 %
Nowy Targ
2 %
Zakopane
44 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 26 | 52 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
22.11.2023, 18:15 | czytano: 7769

Uzdrowisko zabiera się za remont najstarszego parku w mieście

Miasto Szczawnica przygotowało umowę z Uzdrowiskiem Szczawnica, na mocy której samorząd przejmie od spółki w użyczenie Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego, gdy tylko pozyska pieniądze na jego remont.

Fot. Grzegorz Niezgoda / Facebook
Fot. Grzegorz Niezgoda / Facebook
Gmina planuje rewitalizację całego terenu. - Do 30 czerwca 2024 roku powinna zostać przygotowana inwentaryzacja zieleni, koncepcja rewitalizacji oraz projekt budowlany - informuje burmistrz Grzegorz Niezgoda. - Od momentu podpisania umowy miasto może dysponować nieruchomością na cele budowlane. Park przejdzie w użyczenie dla samorządu z dniem pozyskania przez samorząd miasta dofinansowania umożliwiającego rewitalizację terenu. Odpowiedzialność Miasta i Gminy Szczawnica za utrzymanie parku, wykonywanie wszelkich napraw oraz odtworzeń niezbędnych do utrzymania parku będzie obowiązywać od momentu pozyskania dofinansowania do końca 2034 roku.Jak podkreśla burmistrz, Park Górny im. hrabiego Adama Stadnickiego w Szczawnicy to najstarszy park zdrojowy w mieście. Jego budowa i zagospodarowanie rozpoczęły się jeszcze w I poł. XIX wieku, a jej inicjatorem był Jan Kutscher - w 1824 roku rozpoczął planowanie i tworzenie parku, zlokalizowanego wokół niewielkiej rozlewni wód leczniczych. Swoją nazwę zawdzięcza lokalizacji - położony jest na zboczu i szczycie wzniesienia, czym góruje nad innymi obszarami miasta. Park Górny zawdzięcza swoją świetność Józefowi Szalayowi, który sprowadził kilkadziesiąt gatunków różnych roślin, które miały stworzyć niezwykły kompleks parkowy. Część z nich była na tyle egzotyczna, że stanowiła podwaliny pod mały ogród botaniczny.

oprac. r/ Grzegorz Niezgoda / Facebook
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Czytelniczka07:19, 24 listopada 2023
Jak można ratować prywatną własność za pieniądze państwowe,nasze pieniądze podatników.Chyba że Mańkowscy przekażą własność na rzecz miasta.Inaczej wara od moich podatków ,chyba że burmistrz wyłoży swoje pieniądze.
wieloletni mieszkaniec23:05, 23 listopada 2023
Faktycznie ten stary park potrzebuje pilnego zainteresowania i mądrej rewitalizacji.Niestety cały teren uzdrowiska od lat straszy.Przejęcie terenów i budynków przez Mańkowskich cofnęło Szczawnicę o jedną epokę w tył.Ze starych domów uzdrowiskowych nie zostało już prawie nic.Uzdrowisko administruje już tylko Inhalatorium w którym jest 35 miejsc sanatoryjnych W latach 70 w Szczawnicy było ponad 2700 łóżek sanatoryjnych były przychodnie byli lekarze ludzie mieli pracę,całe rodziny.Buńczuczne zapowiedzi Mańkowskiego o odrodzeniu uzdrowiska stały się tak naprawdę jego celowym upadkiem.Co zostało ze starej Szczawnicy uzdrowiskowej.?Papiernik stoi i straszy.Modrzewie Nawigator zamknięte.Hutnik przerobiony na hotel z podejrzanym rosyjskim finansowaniem.Kilkanaście starych budynków które straszą i nadają się tylko do rozbiórki.I bardzo wiele rzeczy które bardziej nadają się dla prokuratora niż opisywania ich tutaj.Dobrze że Burmistrz podjął taką inicjatywę by ratować ten cenny Park.A tak ta Szczawnica Uzdrowiskiem stała
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas