Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Nowym Targu - podhale24.pl
Niedziela, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora, Konstancjusza
Czarny Dunajec
Clouds
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
Wiatr: 9.468 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 57 %
Clouds
Wiatr: 8.136 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
13°
Wiatr: 14.292 km/h Wilgotność: 68 %
Clouds
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
104 %
Nowy Targ
38 %
Zakopane
84 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 52 | 104 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 42 | 84 %
30.11.2023, 10:31 | czytano: 2101

Zaproszenie na uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego w Nowym Targu

7 grudnia o godz. 11:00 na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu przy ul. Skotnica odbędzie się uroczyste odsłonięcie odbudowanego Pomnika Katyńskiego.

Fot. Szymon Pyzowski
Fot. Szymon Pyzowski
Pomnik Katyński na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu, którego budowę zakończono w 1990 roku, powstał w południowej części kwatery nr 25, w której znajdują się również groby sowieckich żołnierzy biorących udział w walkach o wyzwolenie ziemi nowotarskiej podczas II wojny światowej.

Lokalizacja pomnika nie była przypadkowa, ponieważ w tym miejscu, w latach 80-tych mieszkańcy Nowego Targu stawiali brzozowy krzyż, który miał być świadectwem pamięci o zamordowanych przez sowieckie NKWD oficerach Wojska Polskiego i funkcjonariuszach Policji Państwowej. Inicjatorzy tych działań narażali się na restrykcje ze strony organów komunistycznej władzy.

Wiosną 1989 roku, władze Nowego Targu podjęły działania, aby godnie upamiętnić te tragiczne wydarzenia. Projekt Pomnika opracowali nowotarscy artyści Janusz Słowakiewicz i Leszek Pustówka. Centralnym punktem Pomnika był orzeł ze złamanym skrzydłem, symbolizujący okaleczenie Polski i otwarty dół z wałem ziemi, jako symbol masowych grobów, w których spoczęli pomordowani Polscy. Ograniczone środki i nie najlepszej jakości materiały, jakie były wówczas dostępne spowodowały, że pomnik wymagał ciągłych napraw i podlegał modyfikacji.

Jesienią tego roku pomnik doczekał się remontu. W nowej aranżacji punktem kulminacyjnym pozostała rzeźba orła, jednak ze względu na boczne usytuowanie kwatery, zmieniony został kąt przebiegu osi głównej. Ważne elementy, tj. rzeźba orła i leżący krzyż z płyt piaskowca, z osadzonym w nim mniejszym krzyżem wykonanym z brązu, po gruntownej konserwacji skierowane zostały w stronę głównego dojścia. Pod środkowym kamieniem krzyża wkopana została urna z ziemią przywiezioną z katyńskich mogił. W jego ramach wykonano tablice upamiętniające Oficerów Wojska Polskiego i Funkcjonariuszy Policji Państwowej związanych z Nowym Targiem, zamordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach kaźni.

Uroczyste odsłonięcie Pomnika Katyńskiego pozwoli przypomnieć o tym jak Polacy walczyli o prawdę w sprawie Katynia. Pamiętamy przecież, że w okresie PRL-u ta prawda nie mogła być eksponowana, a ludzie którzy o nią walczyli byli prześladowani przez komunistyczne władze. Uroczystość i towarzysząca jej wystawa „Pomnik Katyński Miejsce Pamięci Podhala” przyczynią się do utrwalenia w pamięci mieszkańców Nowego Targu i Podhala jednej z największych tragedii w historii Narodu polskiego, jakim była Zbrodnia Katyńska.

Organizatorzy szczególnie zapraszają rodziny, których bliscy zostali zamordowani na Wschodzie.

Źródło: UM Nowy Targ, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas