Jeżeli plan zakopianki zostanie zaakceptowany, będą potrzebne wyburzenia w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Piątek, 24 maja
Imieniny: Joanny, Marii, Zuzanny
Rabka Zdrój
Clouds
12°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 83 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
13°
Wiatr: 8.28 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 7.848 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
22 %
Nowy Targ
48 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 24 | 48 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
12.01.2024, 09:00 | czytano: 10716

Jeżeli plan zakopianki zostanie zaakceptowany, będą potrzebne wyburzenia w Zakopanem (zdjęcia)

Trzeci, środkowy pas do lewoskrętów, przebudowa ronda im. Chramca oraz przeniesienie ul. Szymony. To proponowane zmiany w obu wariantach poprawionej zakopianki, których realizacja będzie wymagała wyburzenia dwóch budynków.

Projekt rozbudowy ronda im. A. Chramca / zdj. Marcin Szkodziński
Projekt rozbudowy ronda im. A. Chramca / zdj. Marcin Szkodziński
W czwartek 11 stycznia w sali obrad Urzędu Miasta w Zakopanem odbyło się ostatnie z cyklu spotkań z mieszkańcami w sprawie omówienia dwóch wariantów przebiegu nowej zakopianki. Spotkania organizowane są w celu konsultacji pomysłów z mieszkańcami oraz po naniesieniu możliwych uwag stworzeniu trzeciego wariantu “wynikowego”, który ma zawierać możliwe do realizacji pomysły mieszkańców i samorządowców.

Jako pierwszy na spotkaniu głos zabrał burmistrz Zakopanego przypominając historię poprzednich rozmów. - Kiedyś było tak, że był gotowy plan, przyszli geodeci i wbili paliki. Była zajętość całego pasa drogowego w szerokości 45 m. Udało się z dyrekcja uzgodnić, że w planach nie będzie więcej niż 25 m. To nie świadczy o tym, że taka będzie zajętość.
Mam nadzieję, że uwagi samorządów i państwa będą brane pod uwagę przez GDDKiA. Dwa punkty udało nam się już uzgodnić z GDDKiA. Spyrkowka już gotowa, jeszcze Ustup. Te dwa skrzyżowania będą za nami. W pozostałej części będą przedstawiać - zaznaczył Leszek Dorula, burmistrz Zakopanego

Przybyli na spotkanie projektanci przedstawili mieszkańcom i samorządowcom dwa warianty. Wariant minimalny zakłada nieliczne zmiany bez konieczności poszerzania drogi. Wariant optymalny zakłada poszerzenie drogi, aby pomiędzy pasami ruchu wydzielić jeszcze jeden pas umożliwiający lewoskręt. Dzięki temu pojazdy skręcające w boczne ulice oraz do posesji nie będą blokować pasa ruchu.

Dodatkowy, środkowy pas nie byłby jednak na całym odcinku zakopianki na terenie gminy Zakopane. W miejscach zwartej zabudowy blisko centrum budowa byłaby niemożliwa.

Plany przebudowy drogi zakładają m.in. przesunięcie ul. Szymony w taki sposób, aby wylot ulicy był vis a vis ul. Szpitalnej. Te zmiany wymagać będą wykupienia przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad gruntów i wyburzenia znajdujących się tam zabudowań.

Przebudowane ma zostać także rondo wjazdowe do centrum im. dra Andrzeja Chramca. Przebudowa ronda jest niezbędna, aby umożliwić bezpieczny wyjazd patrolom policji z nowej komendy, która ma powstać na terenach przy Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego. W tym przypadku również niezbędny będzie wykup gruntu i wyburzenie zabudowań.

Jeżeli teren miasta jest przyległy do inwestycji, to dajemy to do dyspozycji, aby jak najmniej wchodzić w tereny prywatne - mówił Leszek Dorula wskazując projektantom działkę miejską przy rondzie. Nie wiemy, czy niewielka działka gminna jest na tyle duża, że uchroni ona właścicieli nieruchomości przed wykupieniem prywatnej posesji.

Spotkanie w Zakopanem było ostatnim z cyklu spotkań z mieszkańcami. Teraz projektanci zbiorą wszystkie uwagi mieszkańców i samorządów i postarają się zaprojektować przebieg drogi w taki sposób, aby odpowiadał potrzebom lokalnej ludności. Projektanci zaznaczają jednak, że ustalony przebieg drogi, nie będzie jeszcze ostatecznym. Obecne prace mają zakończyć się wydaniem Decyzji Środowiskowej, po której kolejna firma przygotuje projekt budowy.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
Ja09:41, 14 stycznia 2024
Czas na brutalna walkie biznesmenów o działki aauuuuu
kątem oka, jak masz dobre pole widzenia15:56, 13 stycznia 2024
Wg. Gargamela , każdy kto pisze prawdę to jest szaleńcem, albo bredzi. Widać ,że już ruszyła kampania , albo raczej kompania obrońców nieudacznika .Ale nie wolno miec zeza?
Gargamel23:04, 12 stycznia 2024
Kuba ma rację .... Kontem nosa bredzi
nieten17:52, 12 stycznia 2024
Całe miasto wyburzyć, byle Warszawa stała w korku krócej. Broń boże nie puszczajmy więcej pociągów po lepszych trasach zamiast tego
But17:43, 12 stycznia 2024
Sprzadają Nosal i zrobią rondo
rolował i filipczył nas pan wystarczająco długo17:17, 12 stycznia 2024
W Zakopanem musi się błyskawicznie budować obwodnicę panie burmistrzu. Tę świnie podłoży pan swojemu następcy , bo pana na nic poza sylwesterem marzeń , czy z dwójką nie było w tym mieście stać. Stanął pan w miejscu już kilka lat temu i tak pan stoi w rozkroku. jest pan mało asertywny m, wypalił się pan bardzo szybko , a tak mieszkańcy na pana liczyli i niestety się bardzo zawiedli . Co pan mieszkańcom obiecał to nic nie zrobił, poza bieżącymi porządkami i ukwieceniem miasta .Górale autochtoni w tym mieście nie mają nic do powiedzenia , a rządzi tym miastem nie pan tylko , deweloperzy , przedsiębiorcy i inne przyjezdne kanalie .Budują co chcą , gdzie chcą i jak chcą na pana oczach .Po wyborach się to musi zmienić .Pan zrobił swoje i panu już dzisiaj dziękujemy .
Loko16:05, 12 stycznia 2024
Ta cala koncepcja to jakis zart. Dwa pasy skoncza sie w Nowym Targu i bedzie wieczny korek. Jak juz chca wyburzac to dwa pasy robic do nowotarskiej. Tam niech sobie stoja a nie w Nowym Targu.
Zak14:57, 12 stycznia 2024
Wyburzać!!!! Krupówki też wyrównajcie będzie wtedy naprawdę ładnie
kuba14:33, 12 stycznia 2024
@kontem nosa
czy jak poszerzysz szyjkę to do butelki wejdzie więcej ???
tak na to należy patrzyć, nie kontem własnego nosa12:52, 12 stycznia 2024
Pół Zakopanego powinni wyburzyć jeżeli nielegały zostały pobudowane i dziś po latach próbuje się coś do normy sprowadzać , a droga musi powstać , bo to jest dobro ogólne ,społeczne a nie jednostki .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas