Tak wygląda wycinka drzew w Borze na Czerwonem (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Zakopane
Clouds
13°
Wiatr: 7.02 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
14°
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
11°
Wiatr: 9.756 km/h Wilgotność: 91 %
Clouds
10°
Wiatr: 10.08 km/h Wilgotność: 89 %
Jakość powietrza
38 %
Nowy Targ
36 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 18 | 36 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
08.02.2024, 10:10 | czytano: 9518

Tak wygląda wycinka drzew w Borze na Czerwonem (zdjęcia)

NOWY TARG. Trwa masowa wycinka drzew w rezerwacie Bór na Czerwonem. Pod topór poszło setki drzew. Choć widok przyprawia o palpitacje serca wielu miłośników przyrody, prowadzone prace mają na celu jej ochronę.

Fot. Szymon Pyzowski
Fot. Szymon Pyzowski
Zabieg ten ma służyć ochronie tego cennego zbiorowiska i jest konieczny by poprawić warunki wilgotnościowe na całym jego obszarze, które na przestrzeni lat ulegały pogorszeniu. Brak działań skutkuje osuszaniem torfowiska, co prowadzi do uwalniania ogromnej ilości gazów cieplarnianych, które trafiają do atmosfery. Zarastanie i zmiany charakteru tego miejsca, w perspektywie kilkunastu lat sprawiły by, że nie zobaczylibyśmy już z platformy widokowej Tatr i Gorców, ponieważ na torfowisko „wkrada się las” - tłumaczą leśnicy.

Jak przekonują, usuwają drzewa, by chronić torfowiska. - Dzięki tym zabiegom wzrośnie uwilgotnienie torfowiska co zabezpieczy je przed możliwością zarastania, a teren odzyska pożądany bezleśny charakter typowy dla torfowisk wysokich, nie bez powodu nazywanych na Podhalu pustaciami lub puściznami. Częścią działań jest również remont istniejącej infrastruktury turystycznej, której częścią jest oddana do użytku w 2010 roku ścieżka edukacyjna, umożliwiająca pokazanie tego miejsca zwiedzającym, przy równoczesnym zachowaniu wymogów ochrony rezerwatowej.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
nogaty22:12, 10 lutego 2024
@kazik.Nie pitol.Znam torfowiska od pół wieku.Rów pełen wody,solanki(borówki) na nim,torfowisku, bajorka niby wciągające,żmije,sitak(pyszne grzyby)i wodospad borowinowy teraz wyschnięty.Zarosło,cóż.A pustynia Błędowska? Też musi człowiek czasami w nature ingerować(nie jak kiedyś amerykanie w yelowston na siłe).Będzie jak dawniej.Nie będziesz na cmentarzu na szczycie jego w mokrym grobie leżał.
Ewa22:32, 9 lutego 2024
Ochrona torfowisk przez wycinanie drzew. Sciema. To tak jak ściskanie kitu ze co2 to coś złego.
kazik18:06, 9 lutego 2024
Proces zarastania torfowisk jest jak najbardziej procesem naturalnym i żadne zabiegi typu wycinka nic nie dadzą. Jest to proces doraźny co najwyżej na kilka czy kilkanaście lat. Torfowce które zarastają powoli zbiornik wodny z czasem obumierając tworzą coraz większa warstwę przyrastając na wysokość średnio 1mm rocznie. Aby powstała kopuła torfowiska wysoka na 4-5m potrzeba ok 4 do 5 tysięcy lat. Ponieważ rosnąc na wysokość torfowiska z czasem traci wodę w górnych warstwach i wkraczają tam już inne rośliny. Bażyna borówka bagienna nieco później wrzos, krzewiny, stopniowo porastać zaczyna brzoza i sosna karłowata. Następnie na dobrze przesuszonej górnej warstwie pojawia się już inny gatunek sosny i świerczyna. Trwa to setki, a nawet tysiące lat i w taki oto sposób powstaje bór bagienny, który z czasem przeobrazi się w bór mieszany. I żadne tego typu prace wycinkowe nic nie dadzą. proces jako naturalny nadal będzie postępował, kto wie czy nie szybciej. To tak jakbyśmy drodzy państwo ogolili sobie głowę licząc ze już nam więcej włosy nie odrosną. Wszelka ingerencja w naturalny proces jest błędem. Poza tym pierwsze zalążki tego torfowiska zaczęły się kiedy nie stały jeszcze w Egipcie piramidy, a o kraju takim jak Polska nikt nie słyszał 6000 tyś LAT !!!!. A teraz goście wytną to za 3 miesiące i wydaje im się, że zdobili ogromne dobrodziejstwo naturze! Umrze jeszcze dziesiątki pokoleń które się nie narodziły zanim zmieni się charakter tego miejsca, no chyba, że będziecie szybsi. Pozdrawiam pomysłodawców wycinki.
Wanda14:13, 9 lutego 2024
Jak widać, jest tu wiele mądrych głów, znacznie bardziej świadomych w temacie ochrony przyrody i znajomości torfowisk wysokich od Wojewódzkiego konserwatora przyrody, z którym ten zabieg został uzgodniony. Ale cóż, nawalanka na leśników musi trwać dalej.
alan07:53, 9 lutego 2024
ostatni skok na kasę w Lasach Państwowych przez Solidarną P- PIS pod
wydumanym hasłem "ochrony torfowisk" (może nie trzeba było robić tak głębokich rowów odwadniających wokół lasu i w lesie)
Hdhhdhdhs22:59, 8 lutego 2024
Niemcy potrzebuje drewna na meble
shsdg21:34, 8 lutego 2024
Panowie jestescie w błędzie! Tak naprawdę to torfowisko bez drzew chroni wam przed powodzią, naturalne siedlisko torfowiska to mokradła bez drzew a drzewa to zagrożenie
Skinhead8820:27, 8 lutego 2024
@ skinheads69
A nie mieli przypadkiem na sobie SS-mańskich mundurów? Może dwa razy przegoniłeś po borze jakichś faszystów świętujących urodziny Kanclerza III Rzeszy, nawet o tym nie wiedząc. Pij i ćpaj, tylko nie chodź już nocą po lasach.
Krakus w szoku19:30, 8 lutego 2024
W okolicach Krakowa taka wycinka nigdy by nie przeszla.Nowotarzanie co z wami?Wycinacie swoje lasy a my krakusy chronimy nawet kilka drzew!
SKINHEADS 6919:28, 8 lutego 2024
Stach lewak to ty jestes.Nie znasz poczatkow ruchu Skinheads wiec nie strzep jezyka.Mialem madralo dwie sytuacje w borze na czerwonym gdzie pozna pora spotkalem z kumplem na ambonie klusownikow badz mysliwych.Gdy nas zobaczyli szybko uciekli terenowym wozem.Po prostu wystraszyli sie.Jestes zapewne mysliwym ktory tak troszczy sie o zwierzeta jak tych dwoch co udawali mysliwych.Brakuje ci zywnosci w sklepie ze musisz zabijac i ranic zwierzeta?!
tarżanin nowy19:18, 8 lutego 2024
Większych, pseudonaukowych bzdur dawno nie czytałem. Czyli mam rozumieć, że gdyby nie człowiek, to ten bór nigdy by nie powstał.
Radek16:52, 8 lutego 2024
Pieprzenie głupot , przyroda sama się obroni . Człowiek w tym przypadku jej tylko zaszkodzi .
Zadbana trzydziestka nauczycielka16:45, 8 lutego 2024
Poprawna pisownia to czerwonym .... Tak dla przypomnienia szkoły podstawowej .
Kocham bory15:50, 8 lutego 2024
Moje serce krwawi jak widzę ile drzew wycieto i zniszczono środowisko naturalne teraz będzie tylko pustynia wszystko uschnie nie będzie już roślin i zwierząt tak rzadkich... Przyroda sama wie jak się obrobić dziadkowie byłi mądrzy choć mniej rzekomo wykształceni.. Żeby przywrócić do pierwotnego stanu trzeba będzie setki lat znów czekać a tak pięknie czysto było iść i podziwiać przyrodę
Edward15:19, 8 lutego 2024
...no gdzie jest posel Siarka?
Taki wykształcony gość.Kazdy wie , że drzewo to tlen.
klin14:28, 8 lutego 2024
Wyciąć drzewa, bo jednym z głupich argumentów jest zasłanianie przez nich widoków gór. Co za ... to wymyślił.
Zjadacz papieru toaletowego14:06, 8 lutego 2024
Bardzo proszę naszą posełkę o kolejną interwencje.
arianin12:57, 8 lutego 2024
Ostatni Borianin, jak wielu mu podobny to typowy górol - o co powie g..no prawda, moja prawda jest ino jedna. Ilu my mamy leśników, przyrodników, artystów, księgowych, ekonomistów, trenerów hokejowych w tym mieście. Wyjątkowa społeczność namądrzejszej rasy na ziemi
Stach12:38, 8 lutego 2024
Do Skinheada: piszesz jakieś lewackie brednie (skąd więc ten nick?). Gdyby nie leśnicy i myśliwi to mielibyśmy armagedon. Pomyśl logicznie - zabieramy zwierzętom miejsca ich bytowania, bo stawiamy nowe osiedla, fabryki, domy. Mają coraz mniej miejsca a jest ich coraz więcej. Weźmy dla przykładu dziki. Sprawdź sobie ile jest dzików w Polsce i jak szybko się rozmnażają, a potem przemnóż to sobie i sprawdź ile dzików mielibyśmy w Polsce za powiedzmy 5-10 lat. To jest niewyobrażalna ilość. Dzik nie ma żadnego naturalnego wroga, więc żyje i rozmnaża się do śmierci. I tak juz mamy dziki w miastach i na drogach, a to jest bardzo niebezpieczne. Myśliwi pomagają także w walce z ASF i innymi chorobami zagrażającymi hodowli rolnej. Poza tym płacą rolnikom za wszelkie szkody wyrządzone przez dziką zwierzynę. Ponadto to właśnie myśliwi w zimie dokarmiają dzikie zwierzęta. I jeszcze jedno - być może najważniejsze - myśliwi dostarczają zdrowego mięsa, pozbawionego antybiotyków, polepszaczy, konserwantów i innego syfu, które jest w mięsie przemysłowym.
dziki łoś12:33, 8 lutego 2024
To pomysł tej małej ekoterrorystki Grety Thunberg - gazy cieplarniane szkodzą jej na cerę.
spacerowicz11:12, 8 lutego 2024
zawsze mnie uczono, że las zatrzymuje wilgoć zatem jego wycinka raczej wysuszy teren i efekt będzie odwrotny od zakładanego ...ale może się mylę
PAL11:03, 8 lutego 2024
To pseudo-ekolodzy zagrażają przyrodzie
tępe głowy10:50, 8 lutego 2024
A potem kolejne nowe nasadzenia i las odrasta , a potem nowe wycinki i tak od wieków. Tylko ,że wcześniej robili to prywatni ludzie , a dziś jest firma Lasy Państwowe. Skończcie Osły i inne zwierzęta , pożyteczne skądinąd z tym bezmyślnym i do tego głupim bazgraniem , bo nie macie o tym bladego pojęcia . Już zrobiliście sobie dobrze i swoim dzieciom głosując za takimi samymi nieudacznikami . Będziecie płakać rzewnymi łzami wtedy zrozumiecie swoją głupotę .
krasnyj ekolog10:50, 8 lutego 2024
ledwo co ścięte drzewa a poziom wody w Borze nagle podniósł się chyba o pól metra,zgodnie z opinią "ekspertów",mogli wyciąć w pień a powstałoby jezioro na Czerwonem,należy tylko dodać,że zdjęcia wykonane po kilkudniowych opadach deszczu i oto mamy cały "cud" na kiju!
Osiol10:32, 8 lutego 2024
I co ano bagno bulgoczace gazami powstanie i wylęgarnia komarów niema to jak ewolucję zatrzymywać ręcznie przecież tych bagien osuszonych po wojnie są.... tysiące km rowów odwadniajacych a gdyby je eksperymentalne zasypywać no cóż najwyzej jakaś piwnica w basen się zmieni ale ile ścieżek edukacyjnych można by zrobic
Skinheads 6910:26, 8 lutego 2024
Przykry i smutny widok.Niestety lesnicy i myśliwy to największe zagrożenie dla lasów w Polsce.
Ostatni Borianin10:24, 8 lutego 2024
Głupoty nie z tej ziemi!M oge pokazac i podac jeden przyklad z lasu na osiedlu Bór.Wycieto w jednym miejscu kilka dorodnych drzew gdzie wcześniej byly mokradła.W tej chwili niestety zostala jalowa ziemia.Wcześniej w tym miejscu od dziecka zbieralem grzyby i borowki.W okresie letnim moge jako dowod pokazac to miejsce.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas