Pogrzeb Józefa Orkisza ps. "Lotny" (zdjęcia) - podhale24.pl
Niedziela, 28 kwietnia
Imieniny: Pawła, Walerii, Ludwika
Szczawnica
Clouds
17°
Wiatr: 13.104 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
18°
Wiatr: 15.588 km/h Wilgotność: 53 %
Clouds
18°
Wiatr: 12.528 km/h Wilgotność: 51 %
Clouds
19°
Wiatr: 13.716 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
17°
Wiatr: 18.756 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
14°
Wiatr: 10.908 km/h Wilgotność: 63 %
Jakość powietrza
18 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
06.03.2024, 19:36 | czytano: 3738

Pogrzeb Józefa Orkisza ps. "Lotny" (zdjęcia)

W Krościenku nad Dunajcem odbyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Orkisza ps. „Lotny”, zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie i gminę.

Uroczystości pogrzebowe w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku. Fot. CKiS w Krościenku
Uroczystości pogrzebowe w kościele p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku. Fot. CKiS w Krościenku
- Józef Orkisz złożył ofiarę swego życia – mówił w homilii ks. Henryk Homoncik, proboszcz miejscowej parafii i dziekan dekanatu krościeńskiego, podczas mszy św., podkreślając, że Józef długo czekał na swój pochówek. Mówiąc o jego ofiarnym życiu podkreślił, że pomimo trudnych czasów nie uległ on i nie zdezerterował.

W uroczystej eucharystii udział wzięła rodzina Józefa Orkisza, przedstawiciele miejscowych szkół uczniowie i nauczyciele z pocztami sztandarowymi, żołnierze, także obrony terytorialnej, a także Straży Granicznej im. gen. bryg. Mieczysława Ludwika Boruty – Spiechowicza, z placówki w Zakopanem na czele z komendantem PSG w Zakopanem ppłk SG  Andrzejem Karkoszką. Był nadleśniczy Nadleśnictwa Krościenko Jan Czaja, a także przedstawiciele IPN, oddział w Krakowie na czele z dyrektorem dr hab. Filipem Musiołem. Nie zabrakło licznych mieszkańców i przedstawicieli rodzin żołnierzy niepodległościowych.

- Józef Orkisz „Lotny” był z pokolenia, które przyglądało się przodkom, tym którzy odzyskali niepodległość po 1918 roku – przypominał w swym przemówieniu wygłoszonym po mszy świętej pogrzebowej dr hab. Filip Musioł. Mówił, że równocześnie był z tego pokolenia, które przeciwstawiało się Sowietom, Armii Czerwonej walcząc o wolną Polskę. – Oddając hołd „Lotnemu” wspominamy tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę – mówił. – Dzięki takim ludziom jak „Lotny” udało nam się odzyskać niepodległość.

- To już kolejna postać z naszej gminy przypomniana i upamiętniona przez Instytut Pamięci Narodowej w przeciągu niespełna roku. Zaledwie bowiem w lipcu ubr został zorganizowany po latach, także dzięki Instytutowi Pamięci Narodowej, pogrzeb Wojciecha Mszanika, ofiary reżimu komunistycznego z Grywałdu. Świadczy to o woli walki i harcie ducha mieszkańców naszej gminy, którzy w czasach utraty niepodległości, czasach trudnych, które stały się sprawdzianem dla naszej niepodległości nie zawahali się walczyć o wolność, stawiając na szali swe często młode życie – mówił wójt Jan Dyda, podkreślając że takim kolejnym, wielkim bohaterem zapomnianym, ze względu na trudne powojenne czasy okresu stalinizmu był Józef Orkisz, urodzony 7 marca 1923 roku w Krościenku nad Dunajcem, który dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej został wydobyty z mroku historii, a w marcu ubr. Prezydent Andrzej Duda wręczył na ręce rodziny jego notę identyfikacyjną.

Głos zabrała też była poseł Anna Paluch, przypominając dawne słowa przysięgi żołnierzy oraz wspominając i innych bohaterów związanych z Pieninami i Krościenkiem nad Dunajcem.

Kim był Józef Orkisz „Lotny”? Z urodzenia był krościeńczaninem, synem Józefa i Marii z domu Jankowskiej. Mieszkał w przysiółku Łąkcica. W 1946 roku, mając 23 lata, dołączył do Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”. Ujawnił się podczas amnestii początkiem 1947 roku, a latem tego samego roku wstąpił do oddziału partyzanckiego „Wiarusy” z kolegami Henrykiem Machałą i Marianem Kozłeckim, a następnie znalazł się pod komendą Tadeusza Dymla „Srebrnego”. Poległ 30 maja 1948 r. w walce z funkcjonariuszem UB, mając zaledwie 25 lat. Jego ciało wywieziono z Krościenka nad Dunajcem, a za jego działalność represjonowano rodzinę, przesłuchiwano, nękano rewizjami. Jego młodsza siostra Władysława została aresztowano i wyrokiem komunistycznego Wojskowego Sądu została skazana na 1,5 roku więzienia. Szczątki „Lotnego” odnaleziono dopiero we wrześniu 2021 roku podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej na cmentarzu komunalnym w Nowym Targu.

Źródło: CKiS w Krościenku, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
śpisok17:54, 7 marca 2024
@ niemądry i nieskromny
Słuszna uwaga, pamiętaj o tym. Ty już w drugim pokoleniu bezskutecznie się o to starasz.
mic17:15, 7 marca 2024
Do szacunek poległym. Jak słyszę te nazwy, to od razu lampa się zapala.
Znamy prawdę o bandziorach14:00, 7 marca 2024
Partyzanci a banda ognia kurasia to całkiem coś innego. Więc lepiej nie mieszać nazw.
mądry i skromny12:30, 7 marca 2024
Na szacunek to trzeba zapracować.
!!!!!08:58, 7 marca 2024
O tak wiadomo jaka to postać to prawda.
Janek08:35, 7 marca 2024
A ca tam robi jeszcze Paluchowa. Dalej się podlizuje PiSiorom? Ona zawsze tylko wstęgi przecinałą. Znikaj babo z przestrzeni publicznej.
zwz06:34, 7 marca 2024
mały problem, to nie Orkisz
szacunek poległym06:16, 7 marca 2024
@ Artur

Nie. On należał do Zgrupowania Partyzanckiego "Błyskawica" dowodzonego przez majora Józefa Kurasia ps. "Ogień".
Artur21:41, 6 marca 2024
Jak należał do bandy Kurasia, to wiadomo co za postać.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas