"Arena Podhala": dwie tafle lodowe, basen, ring, sala baletowa. Radni poznali projekt Hali Widowiskowo-Sportowej (zdjęcia) - podhale24.pl
Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Bazylego, Bernardyna, Bronimira
Rabka Zdrój
Rain
19°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 57 %
Rain
19°
Wiatr: 12.204 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
20°
Wiatr: 19.188 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
22°
Wiatr: 9.972 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
21°
Wiatr: 1.836 km/h Wilgotność: 57 %
Rain
19°
Wiatr: 5.292 km/h Wilgotność: 76 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
32 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
24.03.2024, 20:02 | czytano: 7153

"Arena Podhala": dwie tafle lodowe, basen, ring, sala baletowa. Radni poznali projekt Hali Widowiskowo-Sportowej (zdjęcia)

NOWY TARG. Radnym z Komisji Sportu, Turystyki i Promocji oraz Finansów, Gospodarki Komunalnej i Rozwoju zaprezentowany został program funkcjonalny-użytkowy nowej Hali Widowiskowo-Sportowej o nazwie "Arena Podhala". Opinie były podzielone - od zachwytu po proroctwo, że "finansowo obiekt pociągnie Miasto na dno". Co do jednego nie mieli wątpliwości - pokazano im piękny projekt.

zdj. UM Nowy Targ
zdj. UM Nowy Targ
O budowie Podhalańskiego Centrum Sportów Zimowych - bo tak początkowo nazywano obiekt - mowa jest od blisko dekady. Burmistrzowi zarzuca się, że ta inwestycja to "leitmotiv" jego kolejnych kampanii wyborczych, bo teraz pojawia się po raz trzeci ale wciąż w formie zapowiedzi.

- Corocznie, bo uważałem, że to bardzo istotne - było w budżecie rezerwowane pół miliona zł na przygotowanie tej inwestycji. Chociaż nie wydawaliśmy tych pieniędzy na ten konkretnie cel, to było tak robione, by akcentować, że to inwestycja ważna i wspierana przez Radę Miasta, która budżet przyjmuje. Nie były te środki wykorzystywane, ale przesuwane na inne zadania sportowe, czy na niwelowanie deficytu budżetowego - mówił Grzegorz Watycha.

Chronologia zdarzeń

Burmistrz przedstawił kalendarium - od września 2016 r. , gdy przystąpiono do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, wskazania terenu pod budowę, poprzez perypetie z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który po raz pierwszy w styczniu 2018 r. nie dał zgody na uzgodnienie planu, we wrześniu 2018 Minister Kultury uchylił decyzję konserwatora, ale ten ponownie zawetował plany miesiąc później. W tej sytuacja w sierpniu 2019 r. Minister Kultury ponownie zareagował i uzgodnił projekt planu miejscowego. Potem nastąpił okres "pandemiczny", który wiązał się z różnorakimi obostrzeniami i zastopował prace.

W lipcu 2020r. uchwalono plan miejscowy, rok później uzyskano opinię geo-techniczną oraz wykonano analizę zasadności budowy i sposobu funkcjonowania obiektu. Zaprezentowany właśnie program funkcjonalno-użytkowy powstawał od czerwca 2023 do końca lutego - 2024. Przedstawiła go radnym architekt Joanna Pajerska-Szczurek.

"Wieje pustką"

- Jeśli chodzi o tego rodzaju obiekty, to od Krakowa na południe wieje pustką. Nie ma nic. A to jest bardzo dobre miejsce, dogodnie położone - chwaliła projektantka.

Prezentację projektu poprzedził film, po którym Joanna Pajerska-Szczurek dość szczegółowo opisywała poszczególne części planowanego obiektu. W skrócie" znajdą się tam dwie hale lodowe, basen, sala do squasha, ring do walk MMA, ściana lodowa (wewnątrz budynku!) a także bar lodowy z temperatura w środku wynosząca - 5 st. C., sala baletowa, siłownia, centrum odnowy biologicznej, cześć sportowa dla zawodników, hotel, część komercyjna. Znajdzie się także miejsce na muzeum hokeja.

Widownia pomieścić ma ok. 4,5 tysiąca osób. Wysoko pod dachem - 27 loży VIP. Sam obiekt w najwyższej części mierzyć będzie 20 metrów.

Pytania od radnych

Z sali padały pytania radnych o miejsca parkingowe (240 miejsc), toalety, sposób usuwania śniegu z dachu, o to jak szybko można będzie zakryć tafle lodową po meczu, by przystosować halę do koncertów. Paweł Liszka pytał o koszty eksploatacji budynku, ale jak powiedziała architekt - te nie były liczone. Radny wyraził obawę, że "Arena Podhala" powstaje na terenie zalewowym, ale projektantka przypomniała, że nie wolno na takim obszarze sytuować budynków - dlatego obiekt znajdować się będzie poza obszarem zagrożonym wodami Dunajca.

Najbardziej sceptyczny był Szymon Fatla. Radny tłumaczył, że Nowy Targ to za małe miasto na takie przedsięwzięcie, że widownia zapełni się w 1/5. - Miasto będzie dopłacać do każdego meczu. Ten projekt to mrzonka na potrzeby kampanii. Obiekt finansowo pociągnie Miasto na dno - mówił radny.

Zaprotestował Mateusz Gacek. - Ostatnie mecze pokazały, że ludzie chcą zobaczyć widowisko. Frekwencja na poziomie 4,5 tysiąca widzów nie będzie dużym problemem - przekonywał prezes KS Podhale.

Bartłomiej Garbacz ciekaw był kwestii bezpieczeństwa - rozjazdów i dróg ewakuacyjnych.

Ewa Pawlikowska pytała o poprzednią wizualizację, która prezentowana była kilka lat temu. Jak mówił burmistrz Watycha kosztowała ona 28 tysięcy. - Teraz to było zlecenie innego już rodzaju. Program funkcjonalno-użytkowy kosztował 156 tys., opinia geotechniczna 3 tysiące, film 15 tys. zł - wyliczał wszystkie koszty.

"Patrzeć perspektywicznie "

Sama budowa pochłonąć ma 193 mln brutto. - Prowadzimy rozmowy z ministrem sportu, liczymy na duże dofinansowanie i realizacje w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Liczymy, że nasza hala znajdzie się w gronie inwestycji strategicznych dla sportu - mówił Grzegorz Watycha, dodając, że wniosek do ministra trzeba złożyć do końca maja, ale także zabezpieczyć odpowiednie środki w budżecie Miasta.

Wobec obaw, czy wielki obiekt będzie wykorzystywany, czy pojawią się imprezy na tak duża skalę - głos zabrał Jacenty Rajski, który przypomniał: - Tak było z Miejską Halą Lodową przed laty. Mieliśmy gotowy obiekt, dzięki czemu imprezy typu Uniwersjada, czy mistrzostwa Polski to nam były przyznawane. Nie bać się, tylko patrzeć perspektywicznie - zaapelował radny.

Informacja, czy materiał wyborczy

Pojawił się też akcent "kampanijny". Paweł Liszka chciał wiedzieć dlaczego wizualizacje Areny Podhala znalazły się w materiałach wyborczych komitetu burmistrza. - Na jakiej postawie są prezentowane, przez pana komitet, skoro to własność Miasta? - pytał.

- Ta ulotka to forma prezentacji dla mieszkańców tego, co zamierzam zrobić w tej kadencji. Ale jak pan chce w swoim folderze te zdjęcia umieścić, by promować tę inwestycje, to Pan je dostanie - odparł Grzegorz Watycha.

- Życzę państwu, byście się zjednoczyli i przyjęli projekt, by marzenie o budowie hali się wam spełniło - podsumowała architekt Joanna Pajerska-Szczurek.

s/
Ankieta
Ankieta zakończona

Jak oceniasz rządy burmistrza Grzegorza Watychy?

 • 16%
  Bardzo dobrze
 • 15%
  Dobrze
 • 21%
  Źle
 • 37%
  Bardzo źle
 • 11%
  Nie mam zdania
Oddanych głosów: 6760
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Tedi09:40, 27 marca 2024
@yamakay
róznica jest tak, że Sosnowiec w tej kadencji wybudował Stadion Zimowy a Grześ przez 9 lat o nim opowiada a stadionu jak nie było tak nie ma. 9 lat to wystarczający czas żeby powstał. Czas na zmianę włodarza
podatnik15:56, 26 marca 2024
pan Gacek za rok dwa odejdzie i co nam po takiej hali , po pierwsze podać roczne koszty utrzymania po drugie to może p.Gacek weżmie je na siebie
porazkolejny311:19, 26 marca 2024
Hahaha znów obiecuje. Daj Pan spokój już. Nowotarżanie nie bądźcie naiwni. Ile razy można was robić w balona.
Hahaha23:35, 25 marca 2024
Świetna sesja, Burmistrz prezentuje materiały wyborcze, kandydat prezentuje plakietki wyborcze, a reszta udaje że nic nie widzi. Hahaha
Pinki21:50, 25 marca 2024
To jest "pic na wodę i fotomontarz górnozaworowy". Taka inwestycja nie ma najmniejszego sensu. Lat temu bodajże 30 dotacja miasta do funkcjonowania hali lodowej wynosiła milion złotych, nie licząc niezbędnych remontów. Wszystkim zwolennikom chciałbym uzmysłowić jedną prawdę, że według analiz i wywiadu dokonanego przez ówczesne władze miasta, żaden z basenów w Polsce, funkcjonujących w mieście powiatowym nie może się obejść bez dotacji miasta (gminy).Utrzymanie lodowiska jest o wiele bardziej kosztowne niż utrzymanie basenu, bo na lodowisko nie przyjeżdżają codziennie tłumy ludzi, którzy zostawiają tam pieniądze za wstępy. Już trzecią kadencję jesteśmy świadkami hucpy p.t. "Zbuduję pałac lodowy" "Kto ma uszy ku słuchaniu niechaj słucha"
Zagadka17:08, 25 marca 2024
Ta wykorzystanie obiektu wielofunkcyjnego jak amfiteatru w Maniowach
Jak pójdzie obwodnica to będzie jak Pcim no jest ale nikt nie zjeżdża
yamakay15:38, 25 marca 2024
jestem za hala przyciagnie tu wiele imprez patrz Sosnowiec piekny projekt trzymam kciuki
Pniok14:54, 25 marca 2024
Dajmy już odpocząć panu burmistrzowi. Ostatnio wrzuca dużo zdjęć z rodziną widać tęskni za dawnym, rodzinnym życiem.
Besala13:48, 25 marca 2024
A gdzie Pan, Panie Burmistrzu Watycha, schował wizualizację za 28 tysięcy złotych? Żenujące, ciągle odgrzewane kotlety. I ciągle wysyp genialnych pomysłów przed wyborami. To chyba dowodzi, że jedynie wybory zmuszają do pracy! A to zmusza do myślenia! Wyborców, wyborców zmusza do myślenia.
wyborca12:55, 25 marca 2024
Najpierw mówią że nic się nie robi - źle , potem projekt budowy MCK źle , drogi źle ,hala widowiskowo-sportowa źle czy malkontenci mogą na chwile dać nam wytchnąć i wykorzystać ten czas na budowanie . Był juz burmistrz który poprawiał chodniki , nie cofajmy się .
MW12:54, 25 marca 2024
Może toalety w strefie relaksu bo do brudnego tojtoja nie sobie burmistrz sika a nie dzieci
jacek10:17, 25 marca 2024
kaplicy na nowym cmentarzu przez 10 lat nie wybudował a marzy" mu sie sie hala widowiskowa, żarcik jakiś
Tojs09:45, 25 marca 2024
A co zrobią ze ściekami w rzekach i zanieczyszczonym powietrzem?
Rafael09:01, 25 marca 2024
Watycha juz pokazal swoje zdolnosci ...przy nim miasto zbiednialo ,jest miastem brudnym ,zaniedbanym z dziurawymi drogami ale za to mamy korki i tlumy turystow ogladajacych nasze krolewskie miasto z samochodow. Mlodzi uciekaja bo perspektyw nie maja a on w kampani trzeci raz obiecuje budowanie centrum sportow zimowych ...nie potrafil dogadac sie z ludzmi i polaczyc Nowy targ z Brama Gorc ...za to bez wachania podnosi podatki od nieruchomosci a oplaty parkingowe pobieralby nawet na prywatnych posesjach ...dosc juz tych nieudolnych rzadow Watychy.
eli08:13, 25 marca 2024
Ile w końcu będą kosztować te przedwyborcze wizualizacje?
Mieszkaniec07:34, 25 marca 2024
Nie podoba mi się firma zaprojektuj i wybuduj. Tu po stronie miasta powinno być określenie konkretnych rozwiązań i materiałów i dopilnowanie tego. Tak by zrobił dobry gospodarz. Czy wybudowała byście dom dając pieniądze i wolną rękę firmie?
Zagadka23:37, 24 marca 2024
Kto go wypuścił z szafy? Miał być cicho
gocha23:27, 24 marca 2024
Nowa hala jest potrzebna ale obok starej jak proponuje Garbacz bo szkoda zmarnowanych pieniędzy, jakie poszły w obecną
Avivat23:12, 24 marca 2024
Panie Watycha. Czy pilot Pirx leci z nami?
ale nie wiem czy to jest możliwe23:04, 24 marca 2024
Podręcznikowa megalomania. Koszty utrzymania ubiją ten projekt.
SAS23:04, 24 marca 2024
W przeciwieństwie do większości kandydatów na radnych kandydaci byli urzędnicy - tak myślę - mają przy wielu wadach ten plus, że nie będą przez 2 lata uczyć się samorządu. Mają wykształcenie, doświadczenie i dużo większe rozpoznanie problemów miasta. Jak się czyta i słucha kandydatów to nie sposób nie przyjąć, że są to w większości utopijni marzyciele. W dzisiejszych czasach zarządzanie miastem to nie zabawa. Trudno stwierdzić, czy kandydaci na włodarzy miasta zrobili chociażby pobieżną analizę prowadzonych i nie zakończonych zadań oraz czy wiedzą o skali wydatków bieżących i wydatków, których konieczność ponoszenia wynika z podjętych już decyzji. To weryfikuje marzenia i deklaracje. Tyle tylko, że do wygranej w wyborach można posłużyć się bez większej odpowiedzialności marzeniami nas wszystkich. Dla każdego troszeczkę. Pamiętajcie kandydaci budżet nie jest z gumy, a tak można czytać deklaracje programowe wielu kandydatów. A co do hali sportowej, to proponuje opublikowanie nie tylko kosztów budowy ale także wydatków na utrzymanie takie obiektu. Jestem przekonany że z tego obiektu będą tylko straty finansowe ( a co w starej hali lodowej ?) To też marzenie, może do zrealizowania tylko po co skoro do sportu, hokeja trafia coraz mniej dzieci i młodzieży. A efekty pracy chociażby klas sportowych mierne.
Janek z K.22:42, 24 marca 2024
Miasto w którym nie ma kanalizacji, parking pod długą polną jest budowany przez dwa lata, parking koło straży pożarnej przed otwarciem się rozpada i ci ludzie chcą budować halę widowiskowa. Przecież można ich określić mianem jednej wielkiej katastrofy. Waksmund buduje bramę w Gorce a miasto chodnika nie jest w stanie od 5 lat wybudować na Kowańcu do tej atrakcji. To kolejna ściema. Tak samo jak stacja narciarska ale chyba właściciele burmistrzowi wybili z głowy zasłanianie się tą inwestycja to znalazł halę. Skąd 200 mln na budowę kiedy w rzeczywistości koszt wyniesie 600 mln. Ile można podnosić podatki. To jest jeden woelki skandal że ktoś z minimalną ilością rozumu ma czelność przedstawiać to jako sukces.
Watycha na odwrót22:41, 24 marca 2024
Koszt budowy - nieznany. Koszty eksploatacji - nieznane. Znamy kwotę programu i filmu -172 tysiące wydane z naszych podatków na kampanię wyborczą burmistrza. Każdą budowę zaczyna się od kosztorysu a tu jak zwykle na odwrót
Loko22:27, 24 marca 2024
Tyle kasy chca wydac w terenie zalewowym? Tam w 97 to basen byl.
Ewa21:49, 24 marca 2024
Film - dl;a kogo ten film za 15 tysięcy. to wyrzucone pieniądze. niby nie dużo (ale dużo - film bardzo denny i nikomu nie potrzebny - zawiera jakieś nagrania z rożnych hal i sportów ) ale właśnie tak pieniądze publiczne są bezsensownie wydawane. Pieniądze z tej całej wizualizacji powinny być na co inne przeznaczone.
hokejowa21:42, 24 marca 2024
Urząd Miasta nie potrafi zrobić parkingu bo po tygodniu deski odpadają a chcą hale budować! To po co teraz tyle pieniędzy poszło na remont starego trupa żeby znowu budować kolejną w innym miejscu?

Jeden Garbacz mądrze mówi, jak już stara jako tako wyremontowana to budować ale obok obecnej, miejsca przy parku dość.
Anton21:40, 24 marca 2024
Grzesiu zejdź na ziemię, go trzeba było zrobić 10 lat temu jak były dotacje i tańsza budowa! Teraz to znowu kiełbasa wyborcza i wizualizacje za miejską kasę
nowotarżanka21:29, 24 marca 2024
Wszystkim w głowie tylko bajlando,bajlando ,ale może o schronach czas pomyśleć, są jakieś w mieście?
Paragraf21:26, 24 marca 2024
Mieszkańcy nie dadzą się nabrać po raz trzeci. Watycha wydał 28 tysięcy za poprzednią wizualizację hali na terenach które nie należały do miasta? Skandal. Powinien za to być pociągnięty do odpowiedzialności.
Widz21:25, 24 marca 2024
Nie wolno się bać dużych wyzwań. Brawo Watycha
pis w kosmos20:41, 24 marca 2024
Nowe wladze i od razu konkret.Pis dawalo tylko swoim i sobie.
smik20:38, 24 marca 2024
Wy lepiej budujcie schrony bo na jesien na podhalu juz beda ruskie zolnierze.
Osiol20:35, 24 marca 2024
Jego lokalizacja powinna być obok wyciągu i obok innych projektow(obietnic) w piwnicy urzedu
Bez emocji to tylko projekt(ile konkretnie kosztował) i najbardziej potrzebna rzecz w tym miescie(do utrzymania) do piwnicy na regał z nim.juz ta kiełbasa była bardziej....
Knt20:32, 24 marca 2024
Jabconia im tam trzeba i całej byłej promocji sportu... Tak nawoływał kiedyś żeby głosować na Grzegorza, podlizywał się, chadzał za nim a potem wyszło... Uważajcie na kogo głosujecie, to wszyscy farbowane lisy
orange20:29, 24 marca 2024
Dzisiejsze zainteresowanie hokejem jest tak wielkie w Polsce (Warszawa, Wrocław, Poznań, Szczecin....) ze budowa hali na 5 tys osób jest bezzasadna, uważam ze ta hala wielofunkcyjna powinna pomieścić przynajmniej 45 tys osób !!!
Więc Panowie i Panie brać łopaty i do roboty. Inwestycja trafiona wszyscy którzy są za jej budową powinni ja poręczyć własnymi hipotekami (oczywiście pózniej będą czerpać ogromne korzyści finansowe) a kto tego nie zrobi będzie mial zakaz chodzenia przykładowo na cotygodniowe koncerty martyniuka.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas