Byliśmy w Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" w Zakopanem. To robi największe wrażenie (zdjęcia) - podhale24.pl
Sobota, 7 września
Imieniny: Melchiora, Reginy, Ryszardy
Rabka Zdrój
Clouds
24°
Wiatr: 3.744 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
25°
Wiatr: 3.96 km/h Wilgotność: 60 %
Clouds
25°
Wiatr: 7.38 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
25°
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 35 %
Clouds
27°
Wiatr: 13.572 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
24°
Wiatr: 2.916 km/h Wilgotność: 52 %
30.03.2024, 10:21 | czytano: 3672

Byliśmy w Muzeum Walki i Męczeństwa "Palace" w Zakopanem. To robi największe wrażenie (zdjęcia)

ZAKOPANE. Uroczyście otwarty początkiem marca budynek “Palace” od kilku dni można już zwiedzać. Byliśmy w środku zobaczyć, co się w nim znalazło.

fot. Marcin Szkodziński
fot. Marcin Szkodziński
Sam budynek, który został odrestaurowany, jest świadkiem pamięci tragicznych wydarzeń. W piwnicach na ścianach zostały wyryte w tynku napisy. Są to nazwiska i daty osób, które przetrzymywane i torturowane były przez Niemców podczas II wojny światowej. Zwiedzający od kilku dni mogą już podziwiać ekspozycję.

Zwiedzanie rozpoczyna się od parteru. Ekspozycja pokazuje lata 20 i 30 XX wieku. Ukazuje jak wyglądało Podtatrze i Zakopane przed wybuchem II wojny światowej. Następnie schodzi się do piwnic, gdzie znajdowały się cele, w których przetrzymywano i torturowano. Kajdanki, metalowe kajdany przytwierdzone łańcuchem do ściany i napisy wyryte przez więźniów, którzy chcieli aby pozostał po nich jakiś ślad zanim został zamordowani. Ta część robi największe wrażenie. Wyżej znajdują się zdjęcia i nazwiska osadzonych. Częścią ekspozycji są dotykowe ekrany, na których można zgłębić historię lub odszukać nazwiska osadzonych, a także mieszkańców z Podhala, którzy walczyli i ginęli na frontach II wojny światowej.

Zwiedzanie kończy się na najwyższym piętrze. Przygotowano tam przestrzeń do odpoczynku z widokiem na Tatry, aby osoby poruszone historią miały czas dla siebie.

m/r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
góral15:56, 31 marca 2024
@Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN
Pan tym bardziej nie robi na mnie żadnego wrażenia, a prawda jest prawdą i kamienie wołać będą
0
Montezuma15:03, 31 marca 2024
Wydajemy miliony na mury. A dzieci nie znają historii bo nie stać nas na godne wynagrodzenie dla nauczycieli. Sami się wynaradawiamy. Świętoszkowate zakłamanie tego nie zmieni a raczej przyśpieszy ten proces. No nic. Ważne że kilku starych pierników po linii partyjnej będzie miało ciepłe stołki na lata. Nic dziwnego że sąsiednie narody narzucają nam swoje wersje historii i dyktują co możemy a co nie we własnym kraju. Nigdy nie będziemy wielkim narodem bo sprzedajemy swoją godność i honor za kilka srebrników.
0
jasna sprawa10:28, 31 marca 2024
@ nie Harnaś

Za odbudowę i utrzymanie wszystkich tego typu miejsc powinny płacić NIEMCY i ich wojenni sojusznicy.
0
"Nie chcem ale muszem"09:54, 31 marca 2024
@ Do Morawy

Ano wyglądają, jak sami nie chcieli - mieli i mają rację. A Pan po takiej "laurce" na pewno zostanie zaproszony na "kontemplację".
0
Mieszkaniec09:19, 31 marca 2024
No i pięknie brawo a tyle było krzyku, jednak kto jak nie Muzeum lepiej by to zrobił..
0
Tadeusz Morawa syn żołnierza AK-WiN08:06, 31 marca 2024
Robi ogromne wrażenie. I jak teraz wyglądają ci rozrabiacze z tymi petycjami co przeszkadzali, utrudniali, znali się na wszystkim, pasujący wszędzie i zawsze.
0
nie Harnaś01:25, 31 marca 2024
Oczywiści trzeba pamiętać ... ale mam takie wrażenie, ale liczę że się bardzo mylę że zamiast inwestować w rozwój Polski .. nadal płacimy za II wojnę światową ... inaczej w przyszłość nie znaczy gorzej
0
e19:46, 30 marca 2024
Sporo milionów tam utonęło. Na pierwsze wrażenie, wydaje się, że jest to muzeum historii przebudowy budynku Palace z zachowaniem kilku "drobiazgów" z czasu wojny, trudno też byłoby się spodziewać ich więcej. Apele Komitetu Obrony Palace w tej kwestii - lekceważono. Na tak ogromny budynek to do zwiedzania jest niewiele. Zacznie on jednak z biegiem czasu zacznie "żyć" życiem jakie mu przewidziano. Zobaczymy w grudniu jakie świece tam zapłoną, adwentowe, czy te "zacniejsze".
0
Józefa12:19, 30 marca 2024
Takie druty kolczaste to do dzisiaj na niektórych posesjach można spotkać.
A gdzie zdjęcia ze strefy relaksu i gastro? Czy biura stowarzyszenia już czynne i można się stowarzyszać?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
Co, gdzie, kiedy
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas