Nastolatka na motocyklu miała wypadek w Długopolu - podhale24.pl
Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida
Jabłonka
Clouds
14°
Wiatr: 12.852 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
14°
Wiatr: 14.868 km/h Wilgotność: 80 %
Clouds
18°
Wiatr: 13.788 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
11°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 78 %
Rain
19°
Wiatr: 11.16 km/h Wilgotność: 66 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.504 km/h Wilgotność: 83 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
02.04.2024, 14:00 | czytano: 4457

Nastolatka na motocyklu miała wypadek w Długopolu

15-latka kierowała motocyklem nie mając uprawnień. W trakcie jazdy straciła panowanie nad pojazdem i wywróciła się. Dziewczyna z urazem głowy została przewieziona do szpitala. Motocykl nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał ubezpieczenia OC. Z uwagi na wiek, sprawa nieletniej zostanie przekazana do sądu rodzinnego.

- To kolejne zdarzenie w ostatnim czasie z udziałem osoby nieletniej kierującej motocyklem bez wymaganych uprawnień na terenie powiatu nowotarskiego -podkreśla podkom. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

w świąteczny poniedziałek w Długopolu 15-latka w trakcie jazdy motocyklem straciła panowanie nad pojazdem i doprowadziła do jego wywrócenia. Dziewczyna nie miała założonego kasku ochronnego i z urazem głowy została przewieziona do szpitala. Motocykl, który nie był dopuszczony do ruchu, ani nie posiadał obowiązkowego ubezpieczenia OC był własnością jej ojca. Dziewczyna zabrała pojazd bez wiedzy rodziców i pojechała na przejażdżkę. 15-latka była trzeźwa, ale nie posiadała uprawnień do kierowania.

Kierowanie samochodem bez wymaganych uprawnień to wykroczenie i jest karane przez sąd, a nie w postępowaniu mandatowym i grozi kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywna od 1 500 nawet do 30 tysięcy złotych. Orzeka się także zakaz prowadzenia pojazdów. Z uwagi na wiek, sprawa nieletniej zostanie przekazana do Wydziału Rodzinnego i Nieletnich Sądu Rejonowego w Nowym Targu.

Osoby po ukończeniu 13 lat, ale przed ukończeniem 17 lat odpowiadają przed sądem rodzinnym za popełnione czyny karalne, czyli przestępstwo, przestępstwo skarbowe, wszystkie wykroczenia lub wykroczenie skarbowe. Wszystkie osoby po ukończeniu 17 lat odpowiadają już jak osoby dorosłe.

Zgodnie z nowelizacją ustawy wobec nieletniego sąd rodzinny może zastosować środki wychowawcze, lecznicze i poprawcze.

Środkami wychowawczymi są upomnienie, zobowiązanie do określonego postępowania, nadzór odpowiedzialny rodziców albo opiekuna nieletniego, nadzór organizacji społecznej, nadzór kuratora sądowego, skierowanie do ośrodka kuratorskiego, zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, przepadek przedmiotów pochodzących z czynu zabronionego, umieszczenie w rodzinie zastępczej zawodowej specjalistycznej, umieszczenie w młodzieżowym ośrodku wychowawczym, umieszczenie w okręgowym ośrodku wychowawczym.
Środkiem leczniczym jest umieszczenie w zakładzie leczniczym, a środkiem poprawczym jest umieszczenie w zakładzie poprawczym.

Z uwagi na brak ubezpieczenia policjanci poinformują Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o braku polisy.

Źródło: KPP Nowy Targ, r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
AM15:22, 2 kwietnia 2024
Ukarać rodziców. Tatuś jak jeździł bez ubezpieczenia i przeglądu. To może był to gadżet kolekcjonerski.
hej14:36, 2 kwietnia 2024
Nastepna która ma ,,pasje,,
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas