Nowy Targ wolny od smogu i bezradności (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Wtorek, 23 kwietnia
Imieniny: Jerzego, Wojciecha, Adalberta
Jabłonka
Clouds
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 8.784 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 8.928 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 7.92 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 6.228 km/h Wilgotność: 92 %
Jakość powietrza
24 %
Nowy Targ
26 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
04.04.2024, 09:55 | czytano: 22542

Nowy Targ wolny od smogu i bezradności (art. sponsorowany)

Najbardziej palącym (nomen omen) problemem w Nowym Targu jest sprawa zanieczyszczenia powietrza. Jak prezentują się działania obecnych władz w tym zakresie? Oto kilka punktów.

W 2016 roku burmistrz Grzegorz Watycha doprowadził do zainstalowana stacji pomiarowej WIOŚ na terenie Szkoły Podstawowej nr 1 w obszarze o największym zanieczyszczeniu. Jak łatwo można było przewidzieć pomiary okazały się tak dalece przekraczać normy zanieczyszczeń, że Nowy Targ dołączył do niechlubnego grona miast o największym poziomie smogu nie tylko w Polsce ale i w Europie.

W 2021 roku zaraz przed „sezonem smogowym” stacja, przy sprzeciwie GIOŚ, Alarmów Smogowych, części radnych i znacznej liczby zatroskanych mieszkańców została przeniesiona w rejon KS Gorce przy al. Tysiąclecia, w którym, jak powszechnie wiadomo, powietrze jest zdecydowanie czystsze. Stało się to na wniosek dyrekcji i rady rodziców SP1 w celu umożliwienia budowy ścieżki ekologicznej przy SP1. Przy czym członkowie Rady Rodziców dowiedzieli się po fakcie, a należy wiedzieć, że przewodniczącą Rady była naonczas żona szefa sztabu Grzegorza Watychy. Stacja została przeniesiona, wyniki pomiarów się polepszyły, ale czy problem smogu zniknął z Nowego Targu?

Jeśli chodzi o fundusze przekazywane na wymianę „kopciuchów” to znamienne było odrzucenie w 2018 roku głosami radnych ugrupowania Grzegorza Watychy poprawki radnego Lesława Mikołajskiego o zwiększeniu wydatków z budżetu miasta na wymianę kotłów do 1,5 mln zł rocznie aż do 2023 tak, aby osiągnąć wysokie tempo wymiany kotłów i pozbyć się smogu.
Skoro władze miasta nie chciały wydawać pieniędzy z budżetu, to może trzeba zawalczyć o środki zewnętrzne? Na tym polu sprawność pozyskiwania środków na wymianę kotłów przez obecne władze najlepiej podsumowuje wpis na platformie X opublikowany w grudniu 2021 roku przez Bartłomieja Orła, ówczesnego pełnomocnika rządu ds. programu „Czyste Powietrze”:


Można było pozyskać duże pieniądze z zewnątrz i rozwiązać problem w ciągu jednej kadencji. Dlaczego tego nie zrobiono? Czy tak wygląda dbanie o dobro mieszkańców, o ich zdrowie, zdrowie ich dzieci?

Jak rozwiązać problem smogu i innych zanieczyszczeń w Nowym Targu? MACIEJ TOKARZ, kandydat na Burmistrza Nowego Targu, stojący na czele KW Nowy Targ dla Mieszkańców, ma konkretne propozycje. Pierwsze i najważniejsze to skończymy z podejściem „nie da się” i z zamiataniem problemu pod dywan. W nadchodzącej kadencji 2024-2029 chcemy:
  • Wprowadzić system atrakcyjnych dotacji na wymianę kotłów i docieplenie domów w najbardziej zanieczyszczonych rejonach miasta.
  • Monitorować napływ zanieczyszczeń z okolicznych miejscowości i podjąć współpracę z sąsiednimi gminami, aby wyeliminować napływ smogu do Nowego Targu.
  • Użyć geotermii do ogrzewania domów i mieszkań w Nowym Targu z korzyścią dla mieszkańców miasta.
  • Doprowadzić do powołania delegatury WIOŚ w Nowym Targu, aby zwiększyć szybkość reakcji na przypadki zanieczyszczania powietrza, wody i gleby.

Nowy Targ zasługuje na więcej czystego powietrza!

Materiał sfinansowany przez KWW Nowy Targ dla Mieszkańców

https://www.ntdm.pl
https://www.facebook.com/NTmieszkancy

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas