Obawy przed hałasem. Gdzie koło nowej zakopianki Rdzawka - Nowy Targ powstaną ekrany akustyczne? - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Czarny Dunajec
Clouds
25°
Wiatr: 12.42 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
25°
Wiatr: 13.176 km/h Wilgotność: 42 %
Clouds
26°
Wiatr: 6.264 km/h Wilgotność: 49 %
Clouds
28°
Wiatr: 8.208 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
27°
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 67 %
Clouds
25°
Wiatr: 7.056 km/h Wilgotność: 48 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
30 %
Zakopane
16 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
07.05.2024, 08:51 | czytano: 4250

Obawy przed hałasem. Gdzie koło nowej zakopianki Rdzawka - Nowy Targ powstaną ekrany akustyczne?

Sąsiedzi nowej zakopianki, szczególnie mieszkańcy osiedla Na Skarpie w Nowym Targu, głośno wyrażają swoje obawy przed hałasem, jaki pojawi się, gdy nowa droga krajowa nr 47 zostanie oddana do użytku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie informuje, że na trasie zaplanowano ok. 3200 m ekranów akustycznych w różnych lokalizacjach. - Oczywiście, po oddaniu inwestycji do ruchu (październik), planowane będzie przeprowadzenie analizy porealizacyjnej - zapewnia Monika Skrzydlewska z GDDKiA.

Budowa nowej zakopianki, stan z kwietnia 2024. Fot. GDDKiA
Budowa nowej zakopianki, stan z kwietnia 2024. Fot. GDDKiA
- Całe nasze osiedle Na Skarpie z niepokojem obserwuje pracę na tym momencie na Czarnym Dunajcu i nie widać żeby miały być zamontowane ekrany akustyczne. To bardzo dziwne, bo będą one np. przy ogródkach działkowych na końcu Nowego Targu, są też na Rdzawce w lesie. My tego tak nie popuścimy i będzie zadyma przed otwarciem. No chyba, że GDDKIA je założy - mówi jeden z mieszkańców, który stale przygląda się postępom na budowie nowej zakopianki.

Monika Skrzydlewska z GDDKiA przekazuje, że na trasie zaplanowano ok. 3200 m ekranów akustycznych w różnych lokalizacjach. Ich montaż już trwa. - Na całym odcinku budowanej drogi krajowej nr 47 odc. Rdzawka – Nowy Targ zakończono już wszystkie prace wykonania konstrukcji pod ekrany akustyczne (pale, konstrukcja stalowa słupów). Obecnie wykonawca przystąpił do montażu wypełnień ekranów - mówi. - Wszystkie lokalizacje są zgodne z decyzją ZRID, innych ekranów na ten moment nie przewidujemy do realizacji - dodaje.

W których miejscach staną ekrany? Skrzydlewska wymienia lokalizacje:

- węzeł Obidowa został zaprojektowany częściowo w wykopie, dlatego ekrany akustyczne są zlokalizowana na północnej części węzła Obidowa w ilości ok. 800 m

- wiadukt i węzeł w m. Klikuszowa - nie zaprojektowano ekranów akustycznych - wiadukt drogowy nad Klikuszową wykonany na wysokości ok. 25 m

- rejon przejazdu kolejowego PKP i ul. Grela - zaprojektowano ok. 500 m ekranów akustycznych

- rejon ul. Ludźmierskiej i Krakowskiej - nie zaprojektowano ekranów akustycznych

- stara Zakopianka w rejonie ogródków działkowych - ekran dł. ok 270 m

- Oczywiście, po oddaniu inwestycji do ruchu (październik), planowane będzie przeprowadzenie analizy porealizacyjnej. Jeżeli analiza wykaże przekroczenia, na GDDKiA zostanie nałożony obowiązek zapewnienia ochrony akustycznej danego obszaru - zapewnia.

r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Miastowy15:16, 10 maja 2024
Spróbujcie przespać całą noc w dowolny weekend jak wioskowe złote dzieci swoimi samochodami z silnikami rakietowymi rajdują w kółko godzinami po mieście. Kasy na policję nie ma, ale na ekrany w szczerym polu musi być, bo dziś państwu ruch nie hałas nie przeszkadza, ale ten sam ruch na nowej drodze już będzie generować hałas który przeszkadza. Litości....
0
mieszkaniec 321:46, 9 maja 2024
Niektórym już bije w dekiel. Jedna osoba pisze a podpisuje się jako całe osiedle. Nie życzę sobie pisać bzdur w moim imieniu. Z mojego bloku nawet nie widać najbliższego odcinka nowej zakopianki a co dopiero słyszeć jej hałas.
0
King of the Spisz09:09, 9 maja 2024
Będzie zadyma no ciekawe jaka, coś sprejem na prześcieradle napiszą i wywieszą? Jeszcze drogi nie otwarto a już płacz. A gdyby zrobili wcześniej ekrany to byłby lament że po co ze są odgrodzeni że dewastacja. Nie dogodzisz? najpierw trza zbadać poziom hałasu a tak się odgrażać
0
Greg16:42, 7 maja 2024
Wzdłuż starej zakopianki nie było ekranów i nikomu to nie przeszkadzało. Chyba wam ta demokracja mózgi zagotowała!
0
wodnik szuwareki15:23, 7 maja 2024
Ciekawe kiedy i czy uporządkują tereny leśne wzdłóż zakopienki w lesie kombinackim przy ścieżce rowerowej.Jadąc tamtędy można się nieżle uszkodzić.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas