Liczba honorowych obywateli Zakopanego powiększyła się o trzy osoby. Jeden z tytułów został nadany pośmiertnie.
Barbara Grocholska - Kurkowiak, to 25-krotna mistrzyni Polski oraz 6-krotna wicemistrzyni w zjeździe, slalomie i kombinacji, dwukrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w 1952 roku w Oslo i w 1956 roku w Cortina d'Ampezzo oraz mistrzostw świata w 1958 roku; zdobywczynią medali na Akademickich Mistrzostwach Świata: złotego (1951) w zjeździe, srebrnego (1951) w slalomie specjalnym oraz brązowego (1953) w slalomie gigancie, a także dziesięciokrotną zwyciężczynią Memoriału Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. Wspaniała narciarka walczyła o wolność Ojczyzny. Brała udział w powstaniu warszawskim jako sanitariuszka. Trenowała kolejne pokolenia sportowców, dla których jest autorytetem i wzorem. Świadczyć o tym mogą liczne przybyli na sesję Rady Miasta Zakopanego uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, także byli wychowankowie.
Andrzej Zieliński, to znakomity muzyk, kompozytor, aranżer i wokalista, który sławę zdobył nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. Mnogość skomponowanych utworów, wykonywanych nie tylko przez Skaldów, ale także innych polskich artystów, znacząco ubogaciła historię polskiej piosenki. Publiczność na zawsze pozostanie wdzięczna za utwory pełne radości i humoru, ale także słowa przynoszące nadzieję. Wiele z nich stało się przebojami, śpiewanymi przez kolejne pokolenia. Były to m.in. „Cała jesteś w skowronkach”, „W żółtych płomieniach liści”, „Prześliczna wiolonczelistka”, „Medytacje wiejskiego listonosza”, „Szanujmy wspomnienia”, „Nie widzę ciebie w swych marzeniach”, „Twą jasną widzę twarz”, „Wiosna”. Dzięki góralskiemu dziedzictwu przekazanemu przez mamę Zofię, z domu Cukier, zawsze pamiętał o swoich tatrzańskich korzeniach. W utworach słychać jest dumę z miejsca, w którym pozostawił część swojego życia, ale także serce. To właśnie w nich pierwszy raz odbiorcy mogli usłyszeć gwarę góralską. Piosenki „Z kopyta kulig rwie” czy „Na wirsycku” na zawsze będą się kojarzyły słuchaczom z Zakopanem.
Pośmiertnie odznaczony został Jacek Zieliński. Artysta muzyk, kompozytor, aranżer i wokalista. Jego wielki talent objawił się w grze na skrzypcach, altówce, trąbce, instrumentach klawiszowych, gitarze i perkusji. W 1965 roku wspólnie z bratem i kolegami założył rockowy zespół „Skaldowie”, dla którego wymyślił nazwę. Uczestniczył w nagraniu wszystkich płyt zespołu, był również kompozytorem i aranżerem niektórych utworów. Był twórcą ponad 150 piosenek i kompozycji, z których wiele uzyskało status przebojów, m.in: „Przechodząc obok siebie”, „Włóż Panie swe skrzypce”,, „Zobaczysz”, „Wieczorem”, „Nie domykajmy drzwi”, „Ocal mnie, prowadź”. Współpracował z wieloma artystami, m.in z krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”, z poetką i autorką tekstów piosenek Barbarą Szczepańską-Herman „Judytą” oraz angielską wokalistką Shushe. W oparciu o jego tekst Agnieszka Osiecka stworzyła piosenkę „Polska Madonna”. Pomimo wielu wyjazdów i podróży po świecie nie zapomniał o swoich korzeniach, o Zakopanem, skąd pochodzi jego mama. Podczas koncertów i spotkań promował na arenie międzynarodowej miasto pod Giewontem i Podhale.
Pełną listę honorowych obywateli Zakopanego znaleźć można pod adresem:
https://www.zakopane.pl/zawartosc/honorowi-obywatele
opr. e/r
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas