Korzystamy Wszyscy! 20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Poniedziałek, 1 lipca
Imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy
Czarny Dunajec
Rain
18°
Wiatr: 7.236 km/h Wilgotność: 94 %
Clouds
16°
Wiatr: 5.508 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
21°
Wiatr: 6.66 km/h Wilgotność: 93 %
Rain
17°
Wiatr: 5.976 km/h Wilgotność: 96 %
Rain
21°
Wiatr: 2.952 km/h Wilgotność: 95 %
Rain
19°
Wiatr: 8.64 km/h Wilgotność: 91 %
Jakość powietrza
50 %
Nowy Targ
82 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 25 | 50 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 41 | 82 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
30.06.2024, 07:51 | czytano: 1654

Korzystamy Wszyscy! 20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce (art. sponsorowany)

20 lat Funduszy Europejskich w Małopolsce to 20 lat nieustannego rozwoju i stałej poprawy jakości życia mieszkańców.

Od infrastruktury i transportu, przez edukację i naukę, ochronę środowiska, kulturę i turystykę, aż po wsparcie dla przedsiębiorczości - dobrze wykorzystane środki unijne to nie tylko skok cywilizacyjny regionu, ale także wzrost jego konkurencyjności w skali międzynarodowej.


Małopolska nieustannie pięknieje i rozwija się dzięki wsparciu z Funduszy Europejskich, a jej mieszkańcy, z ich energią i determinacją, mogą realizować swoje pasje i ambicje, a także zmieniać otoczenie na lepsze miejsce do życia. Takich przykładów w naszym województwie jest wiele. My prezentujemy tylko niektóre z nich.

Podgórze uzbrojone w kulturę


Zbudowany w II połowie XIX w., jako część umocnień Twierdzy Kraków, Fort artyleryjski nr 52 Borek do lat 50. XX wieku pełnił funkcje wojskowe, potem przez lata zaniedbywany, stał się popadającym w ruinę pustostanem. Decyzja o jego odrestaurowaniu przy współudziale funduszy unijnych spowodowała, że na nowo stał się miejscem tętniącym życiem. Udało się zachować unikatową militarną architekturę, a jednocześnie stworzyć miejsce o diametralnie innym przeznaczeniu. Tak powstała nowa filia Centrum Kultury Podgórza o powierzchni niemal 600 m2, z rozległym terenem zielonym i bogatą ofertą zajęć edukacyjnych, wydarzeń kulturalnych, kierowanych do osób w każdym wieku: od dzieci po seniorów. To zachwycające miejsce, gdzie przychodzi się z przyjemnością, które przyciąga i integruje lokalną społeczność.


Sztuka nieograniczona przestrzenią

Podgórze lubi się z kulturą. Znalazł tu swoje miejsce również Teatr KTO, który przez 44 lata wędrował po świecie – od polskich ulic, po renomowane, zagraniczne sceny teatralne. Dzięki wsparciu ze środków unijnych w XIX-wiecznym budynku Przytułku Zgromadzenia św. Wincentego á Paulo powstało niepowtarzalne i nowatorskie pod względem artystycznym, architektonicznym i akustycznym miejsce, gdzie sceną i widownią może być cały budynek i otaczający go ogród.


KTO nie bez kozery jest od 37 lat organizatorem festiwalu teatrów ulicznych. Symboliczne dla jego idei są przeszklone ściany i dach zwieńczony rozsuwanym okręgiem, przypominającym migawkę aparatu fotograficznego, które sprawiają wrażenie nieograniczonej przestrzeni, tak jak pozbawiona ograniczeń jest prezentowana tu sztuka. To miejsce po prostu trzeba zobaczyć i poczuć jego atmosferę.


(Nie)zwykły dworzec

Fundusze Europejskie to nowoczesność z poszanowaniem dziedzictwa historycznego. Stacja kolejowa w Nowym Targu jest kolejnym w regionie tego typu zabytkowym miejscem, które z ich wkładem udało się uratować. Historia dworca sięga końca XIX w., kiedy był ważnym punktem na trasie Kraków – Wiedeń. Potem zniszczony i przez większość czasu nieczynny, prosił się o remont. Teraz przywrócony do dawnego wyglądu, świetnie funkcjonuje w wydaniu na miarę współczesnych potrzeb, nie tylko tych, związanych z komunikacją. Dworzec jest bowiem także oddziałem Miejskiego Centrum Kultury – można tam obejrzeć m.in. wystawę z pamiątkami po Nowotarskich Zakładach Przemysłu Skórzanego „Podhale” – producenta słynnych „Relaksów” czy prace artystów związanych z Nowym Targiem. Historia, kultura i nowoczesność tworzą tu niezwykłą całość.


Wsiądź do pociągu nie byle jakiego

Byliśmy na dworcu, więc wsiadamy do pociągu – i to jakiego… Kto miał okazję podróżować po Małopolsce jednym z nowoczesnych pociągów zakupionych ze środków unijnych, ten z pewnością musiał zweryfikować stereotypowe myślenie o podróży koleją. Są ciche, komfortowe, klimatyzowane, z dostępem do Internetu i gniazdek elektrycznych. Zaprojektowane z myślą o potrzebach osób z niepełnosprawnościami oraz o rowerzystach. Mieszańcy regionu mogą dotrzeć do pracy, uczelni, lekarza czy na weekendowy wypad w bezpiecznych, komfortowych warunkach i bez szkody dla środowiska. W przyjaznym wnętrzu, wygodnym fotelu czas się nie dłuży, a podróżowanie jest czystą przyjemnością.


Po więcej informacji o projektach realizowanych w Małopolsce ze wsparciem Funduszy Europejskich zapraszamy na stronę internetową: https://fundusze.malopolska.pl/ oraz Mapę dotacji UE: https://mapadotacji.gov.pl/.


Materiał powstał we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach projektu dofinansowanego przez Unię Europejską.

Fot.: Dariusz Krzyształowski, Piotr Malec Centrum Kultury Podgórza, Mikołaj Górecki, archiwum Teatru KTO, UM Nowy Targ, Sylwia Piątek, ZDW w Krakowie, Michał Stawowiak, J. Leśniewski, Michał Skowronek, Dariusz Dorman, W. Wandzel dla Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas