Pieniny Etno Festiwal na granicy Szczawnicy i Krościenka (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 3 lipca
Imieniny: Anatola, Jacka, Ottona
Zakopane
Clouds
10°
Wiatr: 2.484 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
11°
Wiatr: 2.844 km/h Wilgotność: 95 %
Clouds
11°
Wiatr: 3.996 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
12°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 3.276 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 0.828 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
28 %
Nowy Targ
16 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 14 | 28 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
01.07.2024, 06:57 | czytano: 2032

Pieniny Etno Festiwal na granicy Szczawnicy i Krościenka (zdjęcia)

Na granicy Krościenka nad Dunajcem i Szczawnicy przez dwa dni trwała wyjątkowa impreza pt. „Pieniny Etno Festiwal”. Były liczne gwiazdy polskiej muzyki. Atrakcji było także co niemiara i to w wielkiej różnorodności. Także z pewnością każdy znalazł coś, co porwało go do przedniej zabawy.

zdj. Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem
zdj. Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem
Już pierwszego dnia wiele emocji dostarczył konkurs kulinarny „Bitwy Regionów”, organizowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, oddział terenowy w Krakowie. Uczestniczyło w nim 15 Kół Gospodyń Wiejskich z powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Specjały przygotowane przez panie z KGW, a także całą oprawę ich podania, oceniała specjalna komisja. Nie miała ona łatwego zadania, jak podkreślili sami jej członkowie. Ostatecznie miejsce I przypadło Kołu Gospodyń Wiejskich Szaflary, które powtórzyło swój ubiegłoroczny sukces. Panie tym razem oczarowały jury potrawą „Jałówka z Serca Podhala pojono góralskimi rarytasami, łokopcono na hoku za pośrednie ziebro” i podaniem jej w iście artystycznym wymiarze. KGW z Serca Podhala ma jednak już spore doświadczenie, bo to ono zdobyło w poprzedniej Bitwie Regionów I miejsce w Polsce. Miejsce II zdobyło podczas sobotniej „Bitwy Regionów”, znane już od lat z licznych smakołyków, Koło Gospodyń Wiejskich w Kluszkowcach za potrawę „Sarnio ciupanka podawano z puconymi biołymi warzywami i pieconym burockiem”. Ostatnie bo III miejsce na podium zdobyły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Małem Cichem z potrawą „Jagnięcina na delikatnej chmurce pokrzywowo – bryndzowej”.

W sobotę na scenie zlokalizowanej przy tzw. końcowej przystani technicznej spływu, można było posłuchać muzyki etnicznej w ciekawych aranżacjach. Jako pierwszy wystąpił zespół góralski „Naso Grómada ze Scownic”. Zaprezentowały się też kapela „Jaworcanie” oraz kapela „Ciupaga” Lachów Sądeckich z Łącka, których połączyła – jak podkreślają sami artyści – miłość do muzyki góralskiej. Zespół ten przez lata rozwija swe pasje, grając muzykę opartą na melodiach ludowych, nie tylko oczywiście z Sądecczyzny, ale i żywiołowe utwory inspirowane klimatami bałkańskimi, węgierskimi, rumuńskimi i słowackimi. „Ciupada” ma także na swym koncie występy w wielu krajach świata, a m. in. w Anglii, Holandii, Austrii, a nawet odległej Gruzji, czy Armenii. Warto podkreślić, że zespół powstał w 2005 roku i zagrał już ponad 300 koncertów!

Ciekawą odmianą etnicznej muzyki był występ zespołu pochodzącego aż z Pomorza – TULIA. Zespół, który powstał w październiku 2017 roku, już w listopadzie nagrał folkową wersję przeboju zespołu Depeche Mode pt. „Enjoy the Silence”. Od tego czasu ma na swym koncie liczne spektakularne sukcesy, koncerty w wielu krajach świata, nie wyłączając nawet Chin. Panie Tulia Biczak, Patrycja Nowicka, Dominika Siepka i Joanna Sinkiewicz w swej karierze współpracowały m. in. z producentem Marcinem Kindlą i Dawidem Podsiadło, bijąc kolejne rekordy. Warto przypomnieć, że zespół Tulia w 2018 wydał swój debiutancki album, w którym umieścił zarówno swoje autorskie kompozycje, jak i covery artystów polskich, a w 2019 roku zespół został ogłoszony jako reprezentantki Polski do konkursu Eurowizji wykonując utwór „Fire of Love”.
Koncerty weekendowe, zgromadziły tłumy mieszkańców i turystów, bawiących się w rytm doskonałej muzyki prawdziwych gwiazd estrady. Podczas całego dnia PSONI, koło ze Szczawnicy zbierało fundusze na rzecz budowy domu mieszkalnego dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

W niedzielę na scenie wystąpił zespół regionalny „Małe Pieniny” i zespół pieśni i tańca „Pienińskie Wiyrchy” ze stolicy Pienin. Zagrała też folkowa kapela „Wyhajtani”, złożona z muzyków, który – jak zapewniają – z muzyką byli obznajomieni już od najmłodszych lat, grając w zespołach, orkiestrach i kapelach.

Na deskach sceny zaśpiewał przepięknie chór Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich, które w tym roku świętuje 90 lat od swego powstania. Niepodważalną Gwiazdą niedzielnego wieczoru była Renata Przemyk Kwartet z koncertem „Babę zesłał Bóg”. Nie zabrakło i w tym dniu dodatkowych atrakcji. Marek Wolak tworzył na miejscu tzw. rzeźbę wielkogabarytową, był pokaz wypieku ciasta flisackiego, wystawa fotografii oraz prezentacje sztuki rękodzieła ludowego, lokalnych artystów i kultury pasterskiej. Nie zabrakło też czegoś dla najmłodszych, była strefa dmuchańców. Tego dnia nie zapomniano i o działalności charytatywnej, tym razem została zorganizowana loteria fantowa na rzecz pomocy 2 letniej Zuzi. Były także stoiska gastronomiczne z kuchnią regionalną oraz konkursy i animacje regionalne.

Organizatorem tego dwudniowego wydarzenia było Stowarzyszenie „Razem dla Pienin”, a partnerami głównymi, który wsparli wydarzenie finansowo: gmina Krościenko nad Dunajcem i gmina miasto Szczawnica, a także Centrum Kultury i Promocji w Krościenku nad Dunajcem i Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy. Projekt został zrealizowany także przy wsparciu finansowym województwa Małopolskiego, które jeszcze w marcu przekazało na wydarzenie 50 tysięcy złotych. Partnerami wydarzeni byli: Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa , sponsorem głównym Pieniny Grand, a sponsorami m. in. Przystań flisak.

CKiP / opr. jd
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
sawuarek i wiwarek20:03, 1 lipca 2024
Akurat w niedzielne południe chciałem 'poyndżoyować' ciszę w Krasie po drugiej stronie Dunajca i nie dało rady. Dodatkowo te ich dźwięki wydawały mi się niezbyt koherentne, wyglądało to raczej na jakąś próbę. Fajnie jednak że coś się dzieje, że ktoś bodźcuje nas kulturalnie.
0
Uebx10:18, 1 lipca 2024
Tea stare zdjęcia mega.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas