Wierny jak małżonce - podhale24.pl
Niedziela, 28 maja
Imieniny: Augustyna, Jaromira, Wilhelma
Zakopane
Clouds
17°
Wiatr: 9.576 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
16°
Wiatr: 10.944 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
19°
Wiatr: 8.568 km/h Wilgotność: 46 %
Clouds
17°
Wiatr: 9.252 km/h Wilgotność: 75 %
Clouds
21°
Wiatr: 10.224 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
18°
Wiatr: 1.62 km/h Wilgotność: 46 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
22 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
24.07.2014, 20:56 | czytano: 16016

Wierny jak małżonce

- Sport zawsze był i jest na pierwszym miejscu w moim życiu. Utrzymać się w sportowej formie, reżimie przez 40 lat - nie jest łatwo. Sport nauczył mnie wytrwałości, ukształtował mój charakter – mówi Zbigniew Jedynak.

Znakomitymi występami w trialu i enduro zdobył sobie uznanie i sympatie nie tylko nowotarskich kibiców. Urodził się w Kielcach (11 grudnia 1952 roku), ale na dobre i złe związał się z Nowym Targiem. Tu się ożenił, tu odnosi największe sportowe sukcesy. Jest dwukrotnym indywidualnym mistrzem (1982 i 83) i wicemistrzem (1984 i 85) Polski w trialu oraz pierwszym wicemistrzem w enduro (1978 w klasie pow. 250). Szesnaście razy z drużyną AMK Gorce Nowy Targ stawał na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski. W 1981 roku wygrał Rajd Tatrzański, a w roku następnym był drugi w tej imprezie. Trzy lata przebywał w Chicago, gdzie z powodzeniem jeździł w klubie motorowym Szarotka. Za oceanem był mistrzem Illinois oraz stanu Indiana i trzecim motocyklistą Stanów Zjednoczonych. Od 40 lat jeździ motocyklem po skałach, korzeniach i innych wertepach, do pokonania których potrzeba wprost cyrkowych umiejętności.

Opowiedz o swoim pierwszym starcie...

- To długa historia. Moja przygoda z motocyklem zaczęła się w siódmej klasie szkoły podstawowej. Zabierałem ojcu jego WSK-125 i szalałem po lesie. Z kolegami urządzaliśmy pierwsze „prywatne rajdy”. Sąsiedzi krzyczeli, skarżyli ojcu, żebym nie szalał po ulicach, bo się zabiję. Często odwiedzałem tor motocrossowy i przyglądałem się, jak trenują najlepsi. Cóż to była za radość, gdy pewnego razu, znany zawodnik Zenon Wieczorek, dał mi potrzymać motor z rajdową kierownicą. Wtedy postanowiłem, że zapiszę się do klubu. Niestety, w KKM Kielce powiedziano mi, że takich jak ja w mieście jest na pęczki. Za zgodą ojca przerobiłem więc jego motocykl i wystartowałem w okręgowych eliminacjach rajdu popularnego w Sandomierzu. Byłem bardzo przejęty, bo po raz pierwszy startowałem w tak poważnych zawodach. Nic nie pamiętałem z trasy. Na drugi dzień dowiedziałem się, że zostałem zwycięzcą rajdu. Od razu w domu zjawili się przedstawiciele klubu z propozycją reprezentowania ich barw. Zostałem więc przyjęty do klubu i dostałem nowy motocykl WSK-175 ccm. W 1975 roku odniosłem pierwszy sukces, zostałem w trialu drugim wicemistrzem strefy południowej. Trzy lata później wywalczyłem tytuł wicemistrza Polski w enduro i... znalazłem się w kadrze narodowej. W pierwszym reprezentacyjnym starcie zdobyłem brązowy medal w eliminacjach do mistrzostw Europy w Koszycach. W następnym roku jeździłem już w Nowym Targu. Tu poznałem żonę, góralkę, córkę Mieczysława Błoniarza – „motocylkowego zapaleńca”.

Ile motocykli posiadasz w swojej „stajni”?

- Jeden, ale za to bardzo dobry, czterosuwową Hondę RTL 250 S. Jestem jej wierny jak małżonce.

Warunkiem sukcesów jest panowanie nad maszyną. Jakiego typu przygotowania stosujesz?

- To wszystko kwestia treningu. Warunkiem powodzenia jest przede wszystkim - 70% - przygotowanie do sezonu. Niezawodność motocykla, dobry mechanik, który dba o sprzęt. Ponadto wyszkolenie zawodnika, odpowiedni tryb życia, kondycja, psychika i odporność. W okresie moich największych sukcesów trenowałem sześć godzin dziennie.

Opowiedz o swojej przygodzie - miałeś ich na pewno wiele. Zamykasz oczy i myślisz o...

- ...pierwszym moim Radzie Tatrzańskim. Chciałem w nim wypaść jak najlepiej, tymczasem... Wystartowałem na przerobionym motocyklu i na ostatniej pętli zablokowało mi tłok w tulei. Motor odmówił posłuszeństwa i ugrzęzłem w górach. Do domu dotarłem przed północą. W rajdzie enduro też miałem niezły numer. Przed ostatnią próbą przyspieszenia szosowego przewodziłem stawce w dużą przewagą i... nawet idąc do mety spacerkiem zostałbym zwycięzcą. Ale ja chciałem powalczyć! Pojechałem ten odcinek na „maksa” i przy prędkości 120 km na godzinę zderzyłem się z kolegą. W efekcie złamany palec u nogi i... koniec marzeń o sukcesie. Te dwa rajdy były jedynymi, które nie ukończyłem w swojej karierze. No i w tym roku, niedawno nabawiłem się urazu ( zerwanie ścięgna mięśnia nadgrzebieniowego), który skutkował operacją.

Przeciwnicy trialu twierdzą, że sport ten brutalnie zakłócił spokój w przyrodzie?

- Nie ma po prostu takiego dysonansu. Sprzęt używany w trialu z natury tej dyscypliny jest cichy, spokojny, nie wadzi nikomu. Przepisy wykluczają jego uciążliwość dla otoczenia. Przed każdym startem komisja techniczna zawodów bada hałaśliwość motocykla, a właściwie jej brak. Włączony silnik ledwie słychać z odległości 10 metrów, gdyż jego głośność nie przekracza 94 decybele przy szybkości tłoka 6-5 m/s. Używa się też paliwa bezołowiowego, 92-98 oktanowego. Z punktu widzenia obserwatora zawodów, jest to więc obcowanie zarówno z przyrodą, jak i ze sportem. Tym bardziej, iż obecnie jeździ się na motocyklu czterosuwowym.

Co myślisz o polskim „trialu”? Zawodnicy, jak Tadeusz Błażusiak, czy obecnie Oskar Kaczmarczyk uciekają do enduro lub superenduro.

- Jest strasznie ubogi. W klubach brakuje pieniędzy, a jest to sport potwornie drogi. Motocykl kosztuje 6 tysięcy euro. Nie ma również pieniędzy na obozy, szkolenie. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na zakup dobrego i drogiego sprzętu. A zarobku nie ma. Stąd ucieczka zawodników do wyścigów bardziej opłacalnych.

Wynika z tego, że przetrwają tylko ci, którzy mają pieniądze. A co ze zdolnymi, a biednymi?

- Wierzę, że znajdą się sponsorzy, bez nich trial umrze w Polsce.

Mówisz, że z tego sportu nie ma pieniędzy, a ty masz dom, rodzinę...

- Na utrzymanie rodziny pracuję 12 godzin dziennie w swoim warsztacie mechanicznym.

To kiedy znajdujesz czas na treningi, zawody...

- Teraz uprawiam trial dla przyjemności, nie dla wyniku. Startuję w klasie weteran i traktuję to jako sposób na spędzenie wolnego czasu. Na zawody wyjeżdżam z rodziną. Ostatnio mocno kibicują mi wnuki – Leon, Jasiu i Antoś. Chcą żeby im motocykl złożyć. W tym roku obiecałem najmłodszemu Antosiowi, że dostanie ode mnie puchar. Trudno to będzie zrealizować przy mojej kontuzji.

Przychodzi do ciebie młody i mówi: „mam supersprzęt, jak być dobrym?”

- Motocykl to nie wszystko. Rajdowcem może być człowiek mocny psychicznie, uparty. Musi być takim skurczybykiem i trzeba chcieć.... trzeba bardzo chcieć dojechać do mety. Do tego sportu trzeba mieć po prostu „iskrę” i trzeba wiele trenować.

Stefan Leśniowski

Zobacz więcej na

Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
KTM13:57, 1 sierpnia 2014
reklamować to pan Zbyszek sie nie musi bo niejednego zapalenca ratował z opresji , sam dałem to "" fachowca " silnik do Naprawy i odebrałam go w skrzynce rozlozonego na srubeczki - naszczescie pan jedynak poskladal i do dzisiaj śmiga jak cza. sto lat Panie Zbyszku
Kentek21:52, 26 lipca 2014
Panie Jedynak , piszę Pan że utrzymuję się z warsztatu motocyklowego . To co Pan lub Pana pracownicy robią to jest jakaś "fuszerka" . tyle jest skarg na Pana , np. niby Pan wymienił łańcuszek rozrządu , a nawet nie był ruszony . Robił Pan wymianę oleju w KLR 650 i przy okazji zgubił Pan mały element przy filtrze oleju i założył Pan filtr bez tego . Ludzie proszę uważajcie na tego gościa , bo nie ma pojęcia o mechanice .
Ewela11:40, 26 lipca 2014
wnuki pójdą w jego ślady :)
bolo23:46, 24 lipca 2014
ale super gościu ,
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas