Zmienione zasady badań technicznych - podhale24.pl
Poniedziałek, 04 marca
Imieniny: Kazimierza, Łucji, Witosława
Rabka Zdrój
Clouds
Wiatr: 5.832 km/h Wilgotność: 85 %
Clouds
Wiatr: 6.048 km/h Wilgotność: 87 %
Clouds
Wiatr: 4.176 km/h Wilgotność: 84 %
Clouds
Wiatr: 4.968 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 7.164 km/h Wilgotność: 88 %
Clouds
Wiatr: 7.56 km/h Wilgotność: 90 %
Jakość powietrza
262 %
Nowy Targ
72 %
Zakopane
192 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dostateczna
PM 10: 131 | 262 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 96 | 192 %
13.11.2017, 13:53 | czytano: 3985

Zmienione zasady badań technicznych

13 listopada w życie weszły znowelizowane przepisy ustawy o ruchu drogowym dotyczące Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Od teraz badania techniczne będą bardziej restrykcyjne, a wszystkie informacje o stanie pojazdu i ewentualnych usterkach trafiać będą do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Niezależnie od stanu badanego pojazdu badanie będzie prowadzone do końca, mimo wykrywanych w trakcie badania usterek które wpłyną na jego negatywny wynik - kompletny rezultat badania, także takiego z negatywnym skutkiem trafi do ogólnokrajowego systemu.

W związku z tym, opłata za wykonanie badań technicznych jest od dziś pobierana z góry, niezależnie od wyniku kontroli. Dobra wiadomość jest taka, że ustalona ustawą cena tej usługi nie zmieniła się i dla samochodów osobowych na przykład wynosi 98 zł, plus 1 zł opłaty za wpis do ewidencji.

Jeśli pojazd zakończy badanie negatywnym wynikiem, właściciel będzie miał 14 dni na ponowne badanie zakwestionowanych elementów w tej samej stacji kontroli pojazdów, w cenie od 13 do 36 złotych w zależności od usterki. Będzie też mógł skorzystać z innej stacji, ale tam za pełne badanie od początku zapłacić będzie musiał pełną stawkę.

Do systemu trafiać będą ponadto informacje o szkodach w pojeździe i ewentualnych zabezpieczeniach na pojeździe, a dane te będą dostępne na stronie www.historiapojazdu.gov.pl. To pomocne narzędzie dla kupujących samochód na rynku wtórnym, gdzie będą mogli zweryfikować autentyczność podawanej przez sprzedawce historii danego auta.

Informacje o przebytych badaniach i wykrywanych w nich usterkach pomogą też w pracy diagnostom, którzy będą mogli baczniej przyjrzeć się zachodzącym już wcześniej mechanizmom.

Nowelizowane przepisy dają też Straży Granicznej prawo do zatrzymywania dowodów rejestracyjnych w przypadku wykrycia nieprawidłowości w pojeździe.

wo/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
kierowca14:58, 31 maja 2018
Co za bzdety.Kilka lat temu juz się płaciło za przegląd przed badaniem.A teraz durnie robią z tego sensację.Ale co się dziwić durny rząd to i durne pomysły
Władysław18:15, 17 listopada 2017
rdza blach zewnętrznych nie ma nic wspólnego z sprawnością auta jedyny plus tego wyglądu to brak złodzieja i niskie koszty w razie stłuczki
ta ruda17:26, 13 listopada 2017
O, połowa busów przestanie jeżdzić???
Bmw16:10, 13 listopada 2017
Jak się widzi nie ktore te samochody jeżdżące po ulicy zerdzewiale do połowy to strach
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas