Historia pewnej stacji benzynowej… - podhale24.pl
Poniedziałek, 29 maja
Imieniny: Marii Magdaleny, Teodozji, Maksyma
Jabłonka
Clouds
12°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 92 %
Clear
13°
Wiatr: 4.752 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.088 km/h Wilgotność: 90 %
Clear
14°
Wiatr: 2.304 km/h Wilgotność: 88 %
Clear
18°
Wiatr: 3.708 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
11°
Wiatr: 72.432 km/h Wilgotność: 100 %
Jakość powietrza
44 %
Nowy Targ
42 %
Zakopane
34 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 22 | 44 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
02.08.2021, 14:38 | czytano: 6188

Historia pewnej stacji benzynowej…

NOWY TARG. Stacja benzynowa przy ulicy Szaflarskiej ma swoją bogatą, liczącą już prawie 60 lat historię. Z okazji zbliżającej się rocznicy powstania w tym miejscu nowoczesnego - jak na tamte czasy - wybudowanego na okoliczność odbywających się w Zakopanem zawodów FIS w roku 1962 kompleksu dla zmotoryzowanych, chcielibyśmy wraz z właścicielami tego miejsca odtworzyć jego historię i pokazać ją na tablicach przy obiekcie w formie zdjęć i opisów.

Kompleks dla zmotoryzowanych w Nowym Targu, który składał się ze stacji stacji benzynowej, warsztatu samochodowego oraz kawiarni, zlokalizowany był przy zakopiance, w jej ówczesnym przebiegu.

Macie zdjęcia związane z motoryzacją na Podhalu w latach 60, 70, 80-tych lub późniejszych? Nie chodzi tylko o zdjęcia związane ze stacją, ale ogólnie, wszystkie te, na których widać dawne samochody na drogach i bezdrożach Podhala. Wyślijcie je nam i podzielcie się nimi z naszymi Czytelnikami i gośćmi odwiedzającymi kompleks przy ul. Szaflarskiej.

A może znacie dzieje tego miejsca i moglibyście uzupełnić wiedzę naszą i właścicieli tego miejsca? Sami oni przyznają, że liczą na Waszą pomoc w odtworzeniu tej ciekawej historii. Tak, pokrótce historię tego miejsca opisuje jeden z nich, Łukasz Worwa:

Wokół był śnieg, śnieg i jeszcze raz śnieg. Nawet najstarsi górale chyba nie pamiętali, by Zakopane było tak zakopane jak w „fisowym” roku 1962. Opady śniegu były tak wielkie, że trzeba było odkopywać Wielką Krokiew, a przejście przez Krupówki, jak się okazało, wcale nie było łatwe.*
Dopisała nie tylko pogoda, także władza stanęła na wysokości zadania, aby pokazać kraj z jak najlepszej strony. Zakopane przed zawodami jakby się trochę odświeżyło, przybyło mu parę nowych budynków, wszędzie flagi, emblematy państw uczestniczących w mistrzostwach i ogromne reklamy. Oto lista nowych budynków: nowy dworzec autobusowy, nowa restauracja-kawiarnia - dansing "Wierchy”, nowy pawilon, sklep z najnowszą modą „Telimena”, hotel „Zakopane” obok Ronda, bar samoobsługowy „pod Smrekami”, drugi podobny koło dworca PKS i nowa poczta (przybudówka do starej poczty)**. Mimo, że najwięcej inwestycji zostało oddanych do użytku w Zakopanem to jedna, także w stylu „fisowskim” przypadła Nowemu Targowi. Problemem dla gości jadących na FIS’62 byłby brak stacji benzynowych przy popularnej „Zakopiance”. Postanowiono więc, że za Nowym Targiem powstanie nowoczesny kompleks dla zmotoryzowanych składający się ze stacji benzynowej, warsztatu samochodowego oraz kawiarni. Cóż to był za obiekt! Jedna z najnowocześniejszych stacji benzynowych w Polsce z nowoczesnymi dystrybutorami paliwa, zbiornikami podziemnymi, kawiarnią z prawdziwego zdarzenia oraz warsztatem i myjnią. Wspomniana myjnia posiadała wentylatory umożliwiające szybkie osuszenie samochodu po jego umyciu. Architektura – połączenie nowoczesności z góralskim stylem – jak na tamte czasy robiła wielkie wrażenie. Właścicielem tego nowoczesnego, jak na owe czasy, budynku było Państwowe Przedsiębiorstwo Obrotu Produktami Naftowymi „CPN” Oddział Kraków. Była to firma, która miała monopol na handel paliwami w dawnej Polsce i do dziś niektórzy starsi ludzie nie mówią, że jadą na stację benzynową, tylko na „CPN”. Jednym z pierwszych kierowników warsztatu był wielki miłośnik motoryzacji Andrzej Kostrzewa. Był to człowiek wielkiej klasy, a zarazem bardzo elegancki. Prawdziwy pasjonat, który swoim stylem bycia oraz perfekcjonizmem zarażał innych. Pochodził on z Krakowa i zanim został kierownikiem warsztatu na popularnym CPN-ie to wpierw prowadził inny warsztat na ul. Szaflarskiej. Niemal od samego początku z warsztatem tym związany był Adam Worwa. Przyszedł on do pracy, gdy kierownikiem był wspomniany wyżej Andrzej Kostrzewa, który był dla niego wzorem oraz mentorem. Jak bliskie relacje miał młody Adam Worwa ze swoim mistrzem niech poświadczy fakt, że Pan Kostrzewa był starostą na weselu Adama i Czesławy, które miało miejsce 18 października 1970 roku. Ich wspólna praca trwała do połowy lat 70, gdy Pan Andrzej przeniósł się do warsztatu na os. Bereki, pozostawiając warsztat przy CPN-ie swojemu uczniowi Adamowi. Jednak nie od razu Adam Worwa został kierownikiem warsztatu. Po drodze było jeszcze paru „majstrów”, lecz żaden z nich nie był człowiekiem formatu Andrzeja Kostrzewy.


Wszelkie informacje, wspomnienia czy zdjęcia kierować można wprost na adres: lukasz.worwa@worwa.com


wo/


*www.archiwum.watra.pl/ps/_private/MS_FIS1962_S1.htm
**www.archiwum.watra.pl/ps/_private/MS_FIS1962_S1.htm
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
tadeusz10:41, 24 września 2021
Pamiętam ten podnośnik. A zaraz za stacją naprzeciwko kawiarni były ławeczki oraz nieduża fontanna, było bardzo pryjemnie
KKK B22:39, 5 sierpnia 2021
średnica tłoka jest dość duża...obstawiam że to pneumatyczny podnośnik.
Łukasz Worwa15:00, 3 sierpnia 2021
Witam. Podnośnik ze zdjęcia już nie istnieje, jego resztki zostały zlikwidowane w 2002 roku. Bliźniaczy egzemplarz z myjki samochodowej nadal istnieje, ale już nie jest używany. Wyrejestrowaliśmy go także z rejestru UDT, aczkolwiek podczas ostatniej kontroli wzbudził duże zainteresowanie inspektorów. Pozdrawiam.
Obserwator12:45, 3 sierpnia 2021
Mam pytanie do p. Łukasza....czy ten podnośnik który widzimy na zdjęciu nadal funkcjonuje? Czy jest w czynnej eksploatacji?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas