Można rozpoczynać budowę węzła na zakopiance w Gaju - podhale24.pl
Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 10.188 km/h Wilgotność: 81 %
Rain
Wiatr: 8.712 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 11.628 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
Wiatr: 9.288 km/h Wilgotność: 81 %
Rain
10°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 86 %
Clouds
Wiatr: 6.552 km/h Wilgotność: 84 %
Jakość powietrza
16 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
0 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 8 | 16 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
10.10.2022, 19:30 | czytano: 1669

Można rozpoczynać budowę węzła na zakopiance w Gaju

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie przekazała plac budowy wykonawcy węzła drogowego w Gaju. Węzeł zastąpi skrzyżowanie zlokalizowane na poziomie drogi krajowej nr 7 z drogami powiatowymi, ulicami Widokową i Zadziele. Poprawi się dzięki temu bezpieczeństwo w miejscu, gdzie natężeniu ruchu przekracza 57 tys. pojazdów na dobę.

Fot. GDDKiA
Fot. GDDKiA
W ramach inwestycji powstanie wiadukt drogowy nad DK7 o długości ok. 122 m, z ciągiem pieszym umożliwiającego bezkolizyjne przemieszczanie się nad DK7 (Zakopianka) w ciągu ulic Zadziele i Widokowa. Wybudowane zostaną pasy włączania wzdłuż DK7 w kierunku Krakowa i Myślenic oraz chodniki o długości 750 m. Przebudowana będą istniejące sieci uzbrojenia terenu. Nowa kanalizacja deszczowa odprowadzi wody opadowe z wiaduktu i przyległego terenu.

Na odcinku dwujezdniowym odcinku DK7 Kraków – Myślenice jest to najbardziej niebezpieczne miejsce zarówno dla pojazdów ze względu na brak widoczności, jak i dla pieszych ze względu na duże natężenie ruchu. Wg. pomiarów wykonanych w ramach Generalnego Pomiaru Ruchu (GPR) 2020/2021 na tym odcinku średnio przemieszcza się 57 473 pojazdów/dobę. W godzinach szczytów komunikacyjnych, wyjazdów świątecznych czy feryjnych ilość pojazdów znacznie wzrasta. Tworzą się zatory.

W latach 2016 - 2021 na DK7 w Gaju wystąpiło 8 wypadków, w których 11 osób było rannych i jedna zginęła. Wypadki w tym miejscu to głównie boczne zderzenie się pojazdów w ruchu, najechanie na pieszego i najechanie na barierę ochronną. Powstanie bezkolizyjnego węzła diametralnie zmieni sytuację zarówno dla kierowców jak i pieszych poprawiając bezpieczeństwo i komfort poruszania się.

Wykonawcą zadania jest konsorcjum firm: EUROVIA Polska (lider) oraz Nowak-Mosty (partner).

Na realizację robót wykonawca ma 11 miesięcy plus okresy zimowe ( między 15 grudnia a 15 marca)

Koszt inwestycji wynosi prawie 32 mln zł.

Źródło: GDDKiA, oprac. r/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas