Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Limuzyna królowej w Waksmundzie - podhale24.pl
Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Anastazji, Wacława, Leonida
Nowy Targ
Rain
15°
Wiatr: 17.028 km/h Wilgotność: 73 %
Clouds
15°
Wiatr: 19.296 km/h Wilgotność: 70 %
Clouds
18°
Wiatr: 18.576 km/h Wilgotność: 69 %
Rain
11°
Wiatr: 17.676 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
19°
Wiatr: 16.38 km/h Wilgotność: 66 %
Rain
17°
Wiatr: 11.412 km/h Wilgotność: 82 %
Jakość powietrza
60 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
38 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 30 | 60 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 19 | 38 %
18.04.2023, 15:05 | czytano: 3664

Jacek Sowa: Podhalańskich kółek czar. Limuzyna królowej w Waksmundzie

Andrzej Waksmundzki (1974), choć wyuczył się zawodu kuśnierza, od zawsze interesował się starymi samochodami. Gdy spadł popyt na baranie odzienie, wyjechał za pracą do Anglii. Tam mógł ożywić swoje młodzieńcze marzenia.

Andrzej Waksmundzki ze swymi marzeniami

Na Wyspach podjął pracę kierowcy ciężarówki a w wolnych chwilach jeździł tam po różnych wystawach i zlotach, podziwiając piękne klasyczne samochody oraz różnego rodzaju repliki aut. Pomyślał, że coś podobnego przydałoby się robić w Polsce. I tak zaczął przygodę z zabytkową motoryzacją…

Pracując w Anglii, nabytym tam Mercedesem W140 320 SEL brał udział w zlotach klubu Klasyczna Polonia UK.

Mercedes z Anglii

W 2016 roku kupił białego Daimlera DS 420 rocznik1983, 177-konna limuzyna zbudowana na płycie Jaguara XJ– takimi wehikułami jeździła królowa angielska i cały brytyjski, a także duński i szwedzki dwór. Tych samochodów w ciągu 25 lat wyprodukowano do roku 1992 niespełna pięć tysięcy egzemplarzy. Niebawem sprowadził do kraju drugiego takiego Daimlera, aby z żoną i bratem pojechać na ich pierwszy zlot zabytkowych samochodów do Zakopanego. Tam zetknął się z gronem podobnych entuzjastów, zrzeszonych w Tatrzańskim Klubie Motoryzacyjnym. Spodobało mu się to bardzo.

Spodobało mu się…

Wiele dni poświęcił na dopieszczenie wyglądu królewskiego wehikułu, która zdobi dziś plac obok rodzinnego domu w Waksmundzie.

Limuzyna zdobi plac koło domu

Oprócz udziału w paradach zabytkowych aut, biała limuzyna często bierze udział w różnych okolicznych imprezach, a w ślubach najczęściej. Ale Andrzej Waksmundzki nie usiedzi na stołku, chyba, że własnoręcznie wykonanym z samochodowych elementów, ciągle musi coś dłubać przy autach.

Własnoręcznie wykonane stołki

Gdy w roku 2012 w Polsce zaczął budować 7-osobowy kabriolet z napędem 4×4 stylizowany na lata 30-te, okazało się, że w Polsce nie można rejestrować pojazdów typu SAM; projekt wstrzymał, ale pomysł nie dawał mu spokoju.

Pomysł nie dawał spokoju

Na jakiejś wyprzedaży kupił Stara 660 z 1983 roku z myślą, że przerobi go na polskiego rat roda . W języku angielskim dosłownie jest to wędka na szczury, ale w slangu samochodziarzy to określenie niestandardowego samochodu o celowo zużytym, niedokończonym wyglądzie, zwykle pozbawionym lakieru, z rdzą i wykonanym z tanich lub zużytych części. Końcem 2019 roku rozebrał Stara i pociął na kawałki a następnie zaczęło się spawanie składanie i główkowanie, jak zrobić żeby to w całości wyglądało w miarę estetycznie i jeszcze chciało jeździć.

Żeby ten rat rod chciał jeszcze jeździć..

Prace w trakcie…

Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
Szambo-Lot12:30, 19 kwietnia 2023
Inspiracja Mad Maxem ale cos nie pykło .
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas