Oszronione szyby i śnieg na samochodzie - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 3.096 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.348 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.6 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 2.268 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
170 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
186 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 85 | 170 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 93 | 186 %
10.01.2024, 10:48 | czytano: 2483

Oszronione szyby i śnieg na samochodzie

Rozpoczynając jazdę samochodem, który jest nieodśnieżony, a jego szyby pokryte są szronem, kierowcy z pełną świadomością pozbawiają się dobrej widoczności, a tym samym kontroli nad tym, co dzieje się na drodze. Zalegający śnieg czy bryły lodu mogą również spaść z samochodu i zagrozić bezpieczeństwu innych użytkowników, prowadząc do poważnych w skutkach zdarzeń drogowych.

fot. Małopolska Policja
fot. Małopolska Policja
Zimą, szczególnie gdy opady śniegu są intensywne, na drogach często można zobaczyć samochody, których wygląd wzbudza obawy u innych uczestników ruchu drogowego. Problemem nie jest stan techniczny, lecz zalegający na nadwoziu i szybach śnieg oraz lód. Zdarza się, że zaszronione są wszystkie szyby, a przednia jest odśnieżona tylko częściowo, co w połączeniu z trudnymi warunkami atmosferycznymi, może mieć tragiczne skutki. Kierowca takiego pojazdu jedzie „na wyczucie”, nie widzi dobrze innych samochodów i pieszych, przez co zagraża ich bezpieczeństwu. Często też podczas jazdy z nadwozia rozpędzonego samochodu spada śnieg czy bryły lodu, uszkadzając inne samochody lub zmuszając kierujących do gwałtownego hamowania. Z kolei uderzając w pieszego, może doprowadzić do tragedii.

O dobre przygotowanie samochodu do jazdy powinniśmy dbać cały rok, jednak powyższe przykłady pokazują, że szczególne znaczenie ma to w czasie zimy. Decydując się na jazdę nieodśnieżonym autem, kierowca świadomie naraża na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego, chociaż przepisy jasno określają jego obowiązki. Policjanci przypominają, że zgodnie z kodeksem drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim podróżujących lub innych uczestników ruchu. Nie może też naruszać porządku ruchu na drodze i narażać kogokolwiek na szkodę. Kierowca przed rozpoczęciem jazdy musi również zapewnić sobie dostateczne pole widzenia oraz możliwość łatwego, wygodnego i pewnego posługiwania się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlania drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu.

Brak zapewnienia powyższych warunków naraża kierowcę na grzywnę w wysokości do 3 tysięcy złotych. Ponadto, gdy dojdzie do spowodowania zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, do którego przyczyni się niedostateczne przygotowanie samochodu do jazdy, w tym jego nieodśnieżenie, policjanci mogą nałożyć mandat karny w wysokości 1500 złotych.

Pamiętajmy zatem, aby przed każdym wyjazdem dokładnie odśnieżyć samochód, pamiętając również o reflektorach i tablicach rejestracyjnych. Wystarczy poświęcić kilka minut, by właściwie przygotować auto do jazdy i zapewnić sobie komfort oraz zadbać o bezpieczeństwo własne i innych uczestników ruchu.

źródło: Małopolska Policja
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas