Jak bezpiecznie i wygodnie przewozić narty? - podhale24.pl
Środa, 21 lutego
Imieniny: Eleonory, Kiejstuta, Fortunata
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 13.608 km/h Wilgotność: 69 %
Clouds
Wiatr: 15.912 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 12.6 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
Wiatr: 13.032 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
Wiatr: 7.524 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
Wiatr: 7.416 km/h Wilgotność: 70 %
Jakość powietrza
30 %
Nowy Targ
20 %
Zakopane
14 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 15 | 30 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 10 | 20 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
05.02.2024, 12:13 | czytano: 613

Jak bezpiecznie i wygodnie przewozić narty?

Już za tydzień uczniowie w Małopolsce rozpoczną ferie zimowe. Wielu z nas wyjedzie pojeździć na nartach. Jak bezpiecznie i wygodnie transportować swój sprzęt? Oto parę porad.

Do wybory jest kilka możliwości. W wielu samochodach można złożyć część tylnej kanapy i próbować zmieścić narty lub snowboard w bagażniku i części pasażerskiej. Takie rozwiązanie jest najtańsze, i choć wydaje się najprostsze, to jest jedyna jego zaleta. Transportując sprzęt w ten sposób tracimy przestrzeń w bagażniku ale i miejsce dla pasażera lub dwóch na tylnej kanapie. W dodatku, transport niezabezpieczonych nart w ten sposób jest w niektórych krajach zabroniony.

Jest wiele akcesoriów, umożliwiających transport w sposób wygodny i bezpieczny. Jak są i wady i zalety? które wybrać? Rozmawiamy na ten temat z Marcinem Fudalą, ekspertem ze sklepu Taurus w Czarnym Dunajcu, oferującego takie rozwiązania.

Popularnym rozwiązaniem jest bagażnik dachowy. Najprostsze to bagażniki magnetyczne, montowane bezpośrednio do dachu samochodu. Montuje się je błyskawicznie, kosztują niewiele i są uniwersalne, o ile twój samochód posiada stalowy dach. Przeszklenie lub aluminium zastosowane do poszycia dachu wyklucza ten typ bagażników.

Decydując się na takie rozwiązanie musisz pamiętać, że bagażnik taki może uszkodzić lakier, a transportowany sprzęt może uszkodzić powierzchnie dachu. Bagażniki takie nie są też w żaden sposób zabezpieczone przed kradzieżą.


Jeśli oczekujesz czegoś więcej rozwiązaniem mogą być uchwyty narciarskie, montowane do fabrycznych relingów lub dodatkowego bagażnika dachowego. To trwałe rozwiązanie, łatwe do przechowywania poza sezonem a sam bagażnik, da się wykorzystać latem do transportu rowerów czy kajaka, oczywiście po dokupieniu stosownych uchwytów.

Niestety, podczas transportu sprzęt jest narażony na warunki atmosferyczne, sól, błoto i wilgoć. Jest brudny i niszczy się. Uchwyty narciarskie stwarzają również spory opór powietrza, trzeba więc pamiętać o prawidłowym montowaniu samych nart – tyłem do kierunku jazdy, by opór powietrza był mniejszy a ryzyko rozluźnienia uchwytów mocujących zminimalizowane. Zawsze przed jazdą i na każdym postoju należy sprawdzić, czy w mocowaniu nie ma żadnego luzu.

Jak zaznacza Marcin Fudala, istnieje sporo rodzajów uchwytów, a im wyższy model tym lepsze są jego właściwości aerodynamiczne, wygłuszenie podczas podróży i bezpieczeństwo zamontowanego sprzętu.

Zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza forma przewozu sprzętu zimowego to box dachowy, który montuje się na bagażniku bazowym. Mówiąc o zaletach przewozu sprzętu przy pomocy tego rozwiązania warto wspomnieć o przestrzeni. Dzięki boxowi dachowemu mamy możliwość przewozu pozostałych akcesoriów np. butów, kasków, kijków. Cały mokry oraz zabrudzony ekwipunek jest na zewnątrz samochodu, nie musimy się zatem martwić zabrudzeniami w bagażniku.

W porównaniu do uchwytów narciarskich, boxy są cichsze oraz bardziej aerodynamiczne, a sprzęt podczas podróży nie będzie narażony na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.


Ceny boxów dachowych różnicują się w zależności od wielkości i pojemności, wyposażenia i sposobu montażu, koloru i struktury materiału oraz producenta. Dobrej jakości boxy dachowe zaczynają od 1500 zł. Warto pamiętać, że jest to sprzęt na lata, z którego korzystać możemy także latem, warto więc dopasować go do swoich potrzeb a zakup potraktować jako inwestycję na przyszłość.

Pełne sprzętu bagażniki dachowe i boxy na dachu naszego samochodu zmieniają jego aerodynamikę i środek ciężkości. Ma to duże znaczenie przy pokonywaniu ostrych zakrętów, boczny wiatr jest tu również bardziej odczuwalny. Szczególnie na autostradzie, podczas wyprzedzania ciężarówek lub mijania ekranów akustycznych umieszczonych przy drogach na obszarach zurbanizowanych. Należy dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze i nigdy nie przekraczać 130 km/h. Szczególnie uważnym trzeba być przy wjeździe na parkingi podziemne – auto z boxem jest wyższe i niestety, kierowcom zdarza się o tym zapominać.

Box dachowy i uchwyty na narty można także wypożyczyć - to także świetna alternatywa dla osób nieposiadających odpowiednio dużej przestrzeni do przechowywania tego typu sprzętu, lub korzystających z niego incydentalnie.

Udanych ferii!

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Taurus Czarny Dunajec, ul. Kolejowa 29B i zawiera lokowanie produktów i usługReklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas