Nowoczesne oświetlenie klatek schodowych – jakie lampy wybrać? (art. sponsorowany) - podhale24.pl
Wtorek, 18 czerwca
Imieniny: Elżbiety, Marka, Amandy
Szczawnica
Clouds
25°
Wiatr: 10.548 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
25°
Wiatr: 12.312 km/h Wilgotność: 40 %
Clouds
28°
Wiatr: 6.732 km/h Wilgotność: 43 %
Clouds
28°
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 39 %
Clouds
29°
Wiatr: 8.028 km/h Wilgotność: 56 %
Clouds
26°
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 40 %
Jakość powietrza
26 %
Nowy Targ
34 %
Zakopane
72 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Rabka-Zdrój
Dobra
PM 10: 36 | 72 %
28.05.2024, 11:14 | czytano: 255

Nowoczesne oświetlenie klatek schodowych – jakie lampy wybrać? (art. sponsorowany)

Oprawy oświetleniowe należy zamontować nie tylko w przestrzeniach reprezentacyjno-użytkowych. Są także niezbędnym elementem wyposażenia również w głównych ciągach komunikacyjnych. Zwiększają bezpieczeństwo i funkcjonalność miejsca, a także wpływają na estetykę korytarzy czy klatek schodowych.
Jakie lampy powinny się pojawić w takich miejscach? Czym się kierować podczas dobierania ich? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie klatek schodowych – dlaczego jest tak ważne?


Sztuczne oświetlenie we wnętrzach, w tym na klatkach schodowych i w korytarzach, to konieczność. Bez niego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie w zamkniętych przestrzeniach, z których korzystamy o różnych porach dnia lub nocy. Podstawową funkcją lamp w takich miejscach jest oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu podczas przemieszczania się lub wykonywania rozmaitych czynności o większym lub mniejszym stopniu precyzji. Dzięki lampom rozmieszczonym w odpowiedni sposób zmniejsza się ryzyko nieprzyjemnego potknięcia i upadku, który, zwłaszcza na schodach, potrafi być bardzo groźny.

Równocześnie jednak efektowne lampy, jak choćby te oferowane przez AZzardo, stanowią dekoracyjny element przestrzeni, przykuwając wzrok i dopełniając aranżację w miejscach, gdzie najczęściej nie ma zbyt rozbudowanego wyposażenia. Wówczas lampy stają się kluczową dekoracją, dopasowaną do specyfiki wnętrza.

Schody w domach jednorodzinnych – jak je oświetlić?


Różne rodzaje klatek schodowych wymagają zastosowania innych rodzajów opraw oświetleniowych. Zacznijmy od prywatnych wnętrz i schodów w domach i mieszkaniach. W takich miejscach wykorzystuje się energooszczędne lampy LED wpisujące się w całościowy wystrój przestrzeni. Mogą to być oprawy nowoczesne, skandynawskie, retro lub industrialne (zgodnie z upodobaniami i potrzebami). Na schodach chętnie stosuje się przede wszystkim kinkiety i plafony – zamontowane w takich odstępach na ścianach i sufitach, by równomiernie doświetlić cały ciąg komunikacyjny. Niekiedy taki system wzbogaca się o dodatkowe podświetlenie stopni – z pomocą oczek wpustowych montowanych tuż przy podłodze lub taśm LED na krawędziach każdego stopnia.

Klatki schodowe w budownictwie wielorodzinnym – o czym pamiętać?


Nieco inaczej dobiera się lampy na klatkach schodowych w budynkach wielorodzinnych. W częściach wspólnych stawia się na trwałe oprawy techniczne o jak najbardziej neutralnym wzornictwie, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Zazwyczaj są to ponownie małe kinkiety, plafony lub oczka wpustowe. Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na energooszczędne rozwiązania LED połączone z automatycznymi czujnikami ruchu – dzięki nim oświetlenie uruchamia się i gaśnie w zależności od potrzeb. Ułatwia to stworzenie bezpiecznych warunków do przemieszczania się, a przy tym ułatwia obniżenie wysokości rachunków za prąd w bloku.

Zewnętrzne galerie i klatki schodowe – praktyczne lampy na elewację


Oddzielną kategorią lamp na schody są oprawy umieszczane na zewnętrznych, niezabudowanych klatkach schodowych czy galeriach. W tym przypadku zwyczajne oprawy (techniczne lub dekoracyjne) wyposażone w energooszczędne źródła światła LED to niestety za mało. Z powodu nieustannego kontaktu z niszczycielskimi czynnikami atmosferycznymi (wilgoć, ryzyko zalania wodą opadową, zmiany temperatury) należy korzystać wyłącznie z produktów wykonanych z trwałych materiałów, odpornych na korozję, a także wyróżniających się wysokim współczynnikiem ochrony IP. Zmniejszy to ryzyko uszkodzenia oprawy, zwiększy jej żywotność, a także ograniczy zagrożenie porażenia prądem. Przydatne bywają także sensory ruchu. Oprócz tych ruchu można też zdecydować się na sensory reagujące na zmniejszenie natężenia światła (czujnik zmierzchu).

Skuteczne i piękne oświetlenie schodów – podsumowanie


Dobre oświetlenie klatki schodowej to szansa na większe bezpieczeństwo i komfort, a także sposób na udekorowanie przestrzeni. Warto dopasować je do konkretnej strefy, by zwiększyć jej funkcjonalność oraz zyskać odpowiednie światło na długie lata.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas