XLVIII Święto Pasterskie - na początek debata o finansowaniu kultury (zdjęcia) - podhale24.pl
Środa, 17 lipca
Imieniny: Anety, Aleksego, Julietty
Czarny Dunajec
Rain
20°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
20°
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 89 %
Rain
23°
Wiatr: 5.364 km/h Wilgotność: 91 %
Rain
21°
Wiatr: 6.12 km/h Wilgotność: 92 %
Rain
25°
Wiatr: 7.344 km/h Wilgotność: 75 %
Rain
22°
Wiatr: 6.48 km/h Wilgotność: 93 %
Jakość powietrza
2 %
Nowy Targ
14 %
Zakopane
18 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 1 | 2 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 7 | 14 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 9 | 18 %
05.07.2024, 09:54 | czytano: 1287

XLVIII Święto Pasterskie - na początek debata o finansowaniu kultury (zdjęcia)

LIPNICA WIELKA. Na rozpoczęcie Święta Pasterskiego przygotowano debatę na temat wydatków na kulturę. Na pytanie - czy to koszt, czy inwestycja - odpowiadali specjaliści z różnych dziedzin kultury i zarządzania. Dyskusję prowadził zastępca wójta Gminy Lipnica Wielka Jakub Dyrcz.

zdj. Łukasz Sowiński
zdj. Łukasz Sowiński
Paneliści i tematyka debaty:

MAŁGORZATA JASZCZOŁT

W 1993 r. ukończyła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Od lat zajmuje się rzemiosłem i rękodziełem w kontekście historycznym i współczesnym. Dokumentuje je, bierze udział w projektach, które łączą tradycję i nowoczesność. Publikuje artykuły m.in. w „Krainie Bugu”. Pisze teksty naukowe i popularnonaukowe, teksty na blogi. współpracuje ze Stowarzyszeniem „Z Siedzibą w Warszawie”. W 2021 r. otrzymała tytuł Ambasadora Polskiego Rękodzieła kampanii HANDMADE YOUTH Programme. Jeden z jej pierwszych filmów pt. Narodziny świecy był wyświetlany w Łodzi na Przeglądzie Filmów Etnograficznych.

PIOTR GĄSIENICA

Regionalista, rzeźbiarz, gawędziarz góralski i konferansjer, a także autor sztuk teatralnych, poezji i opowiadań gwarowych. Za sobą ma doświadczenie na stanowisku dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Szczawnicy, kierownika Ośrodka Kultury w Ochotnicy Dolnej, można go było również usłyszeć w radiu RDN Nowy Sącz – jest pomysłodawcą i realizator programu „Folkowe granie i gadanie”. Wiceprezes Związku Podhalan. Za działalność na rzecz rozwoju kultury góralskiej otrzymał tytuł Zasłużony dla Kultury Góralskiej, odznaczony brązową odznaką zasłużony dla kultury polskiej oraz złotym medalem zasługi dla Węgier. W 2023 roku otrzymał tytuł Zbójnika, za swoją działalnością na rzecz Podhala i jego kultury.

DOMINIKA JOCZ – LENKIEWICZ

Z wykształcenia prawnik, absolwentka studiów Master of Business Administration. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. pracując w administracji publicznej, a także jako dydaktyk, bezpośrednio przed objęciem funkcji zastępcy burmistrza – jako inspektor kontroli państwowej w Najwyższej Izbie Kontroli. W latach 2014-2018 radna Rady Miejskiej w Wasilkowie oraz przewodnicząca Komisji Ładu Przestrzennego i Infrastruktury Technicznej. Absolwentka 30. edycji Szkoły Liderów Politycznych. Członkini Stowarzyszenia Kobiety w Centrum. Współpracuje z licznymi grupami społecznymi, organizacjami pozarządowymi.

KAROLINA KOWALCZYK – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej

Z wykształcenia i zamiłowania etnolog badający tradycyjną kulturę ludową, traktując ją jako drogowskaz we własnym życiu. Rozkochana w muzyce tradycyjnej. Wokalistka. Nieprzerwanie zgłębia tajniki muzyki ludowej, śpiewu „białego”, naturalnego – szczególnie regionu Orawy, Podhala i innych regionów Polski, a także folkloru Słowacji, Węgier, Rumunii i Bałkanów. Jest jedną do pomysłodawców projektu „BIEŁASO”. Współpracuje z lokalnymi Zespołami regionalnymi udzielając wskazówek odnośnie tańca, śpiewu; tworzy i współtworzy programy tych zespołów. Uczy najmłodsze pokolenie poszanowania dla kultury ludowej i miłości do niej. Jest członkiem i kierownikiem Orawskiej Grupy Teatralnej, która skupia aktorów – amatorów z terenu Orawy. Autorka artykułów na temat szeroko rozumianej kultury ludowej.

RENATA MARTYNIAK

Członek Zarządu Stowarzyszenia Rozwoju Orawy, Zastępca Prezesa Stowarzyszenia Lipnica Wielka na Orawie, działaczka społeczna, inicjatorka wielu działań oddolnych, specjalizująca się w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na działania miękkie, głównie w dziedzinie kultury, aktywizacji społecznej w każdym wieku i z każdej grupy społecznej

Głównymi obszarami dyskusji były:
1. Wydatki inwestycyjne i nie inwestycyjne na kulturę. Wielkość, sposób wydatkowania i przeznaczenie.
2. Czy te wydatki to obciążenie dla budżetów jednostek, gmin, czy jednak realna inwestycja?
3. Mierzalne i nie mierzalne efekty wydatków na kulturę w krótkiej i długiej perspektywie.
4. Wpływ działań kulturalnych na integrację społeczną

Debata przyciągnęła wielu słuchaczy, którzy włączali się do dyskusji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami i pytaniami. Żywa wymiana poglądów między panelistami a publicznością pokazała, jak istotne są tematy związane z kulturą i jej finansowaniem dla lokalnej społeczności.

Organizatorzy XLVIII Święta Pasterskiego w Lipnicy Wielkiej serdecznie dziękują wszystkim panelistom oraz uczestnikom debaty za aktywny udział i inspirujące rozmowy. Wydarzenie to stanowi doskonały początek święta, które przez kolejne dni będzie oferować bogaty program kulturalny i rozrywkowy oraz historyczno-naukowy, ale również jest doskonałą okazją do głębszej refleksji nad rolą kultury w życiu społecznym.

źródło: UG Lipnica Wielka, ML. zdj. Łukasz Sowiński
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
1
franc joseph11:36, 7 lipca 2024
Małolatka - masz 4 dni Święta Paterskiego w cenie dawnej 1... Po za tym - oferta dla bardzo szerokiego grona odbiorców a nie tylko miłośników piwa. No cóż - małolatka to chyba nie przypadkowy nick. Wolisz zjazd miłośników Disco Polo ?:P
4
małolatka07:11, 7 lipca 2024
Do Orawianka z Krakowa; Tylko ze ten dom ludowy będzie teraz budynkiem gminy bo w starym im ciasno . a co do Swieta Pasterskiego to nić nowego gmina się bawi w tygodni.Dawniej było tylko w niedzielę Świeto Pasterskie to było wielkie wydarzenie.
1
Orawianka z Krakowa23:31, 6 lipca 2024
Lipnica kontynuuje w Domu Ludowym to co robili Mikowie, dobrze że Dom Ludowy na nowo staje się ośrodkiem kultury. Gratulacje.
2
Obserwator08:17, 6 lipca 2024
Obserwuje z podziwem jak Lipnica Wielka inwestuje w kulturę. Przykład godny do naśladowania... niestety niepraktykowany w niektórych gminach.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas