Gdzie słyszysz śpiew, tam idź… - podhale24.pl
Poniedziałek, 16 września
Imieniny: Edyty, Kornela, Kamili
Czarny Dunajec
Clouds
11°
Wiatr: 4.644 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
11°
Wiatr: 2.736 km/h Wilgotność: 32 %
Clouds
12°
Wiatr: 4.212 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.672 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
14°
Wiatr: 4.716 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
12°
Wiatr: 2.988 km/h Wilgotność: 97 %
08.08.2024, 10:10 | czytano: 2067

Gdzie słyszysz śpiew, tam idź…

FELIETON. "Gdy podczas tegorocznego „Powitania lata” moje kroki na kulturalnej ścieżce miasta skrzyżowały się z ludźmi, których pasją jest śpiew, poszedłem tropem, który w pierwszy dzień sierpnia zaprowadził mnie na scenę nowotarskiego Rynku"- pisze Jacek Sowa.

zdj. Konrad Buchowiecki
zdj. Konrad Buchowiecki
Miejskie forum jest cyklicznie areną różnych wydarzeń, z których najmniej cenię sobie festiwale fast foodów i jarmarczne finały muzyki dla tłumu, ekscytowanego wrzaskami słono opłacanych artystów. I chyba też nie tego spodziewał się przed 115 laty Wincenty Apostoł, zakładając pierwszy w stolicy Podhala, amatorski zespół chóralny.

Długo funkcjonowało to koło śpiewacze w tej formie; w 1949 roku wziął je pod batutę rówieśnik chóru, niezapomniany Józef Grzybek, humanista, historyk i miłośnik muzyki. Kolejne lata działalności nowotarskiego Towarzystwa Śpiewaczego i ludzie z nim związani zasługują na oddzielne, obszerne opracowanie. Dziś pragnę się skupić na aktualnej sytuacji wielce dla miasta zasłużonego Chóru „Gorce”.

Od jego początku , który przyjęto na rok 1952, chór tułał się po różnych zakładach pracy, które użyczały im lokali, m.in. CPLiA, PZGS „Samopomoc Chłopska”, Cech Rzemiosł Różnych w Nowym Targu i jeszcze kilka innych. Trochę później sytuacja nieco się ustabilizowała, a dzięki gościnności Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu nie musieli już martwić się o lokum. Kiedy zburzono stary budynek tej szkoły przy ulicy Parkowej, zmuszeni byli opuścić placówkę, zabrać wszystkie swoje rzeczy, nuty, pamiątki, trofea i nagrody. Niektóre z nich to cenne rękopisy znanych kompozytorów, zaprzyjaźnionych z chórem, jak choćby Edmund Titz, Lucjan Kaszycki czy Jan Kanty Pawluśkiewicz. Obecnie pudła z archiwaliami, a także instrumenty, głośniki, komputer itp. znajdują się w różnych prywatnych garażach i piwnicach chórzystów. I tak od paru lat nowotarskie Towarzystwo Śpiewacze, zwane Miejskim Chórem „Gorce” stało się bezdomne…

Zważywszy na osiągnięcia i nieprzerwaną od wielu lat działalność dla dobra miasta i jego mieszkańców, stałą gotowość do uświetniania uroczystości państwowych, świąt kościelnych czy tradycyjnych wydarzeń regionalnych, znalezienie miejsca dla tak zasłużonego chóru jest niepodważalnym obowiązkiem miejscowych władz, zarówno miejskich jak i powiatowych. Czy aż takim problemem jest znalezienie w mieście pomieszczenia dla chóru, na dokumenty często archiwalne o dużej wartości historycznej, na przechowanie sprzętu, na spotkania organizacyjne, na codzienną pracę biurową, nawet na ścianę, gdzie powiesiliby swoje dyplomy? Bo póki co, nie mają nawet adresu…

Przed kilku laty Chór „Gorce” otrzymał tytuł Ambasadora Miasta Nowego Targu. Chórzyści są z tego dumni, bo ciężko na to zapracowali. Koncertują po Polsce i Europie, śpiewają pieśni góralskie i inne propagujące miasto, występując w strojach regionalnych. A tak naprawdę, są ambasadorami Stolicy Podhala od ponad siedemdziesięciu lat i to przeważnie za własne pieniądze.

Obecnie próby chóru odbywają się dwa razy w tygodniu kątem w Miejskim Centrum Kultury. Warunki są tam w miarę odpowiednie, w miarę… Czasem, gdy zjawią się w ponad czterdziestoosobowym komplecie, klimatyzacja nie pomaga (wręcz przeszkadzając!), a i nawet krzeseł brak. O dodatkowych próbach można zapomnieć, bo ćwiczą inni i nie ma już dla nich miejsca w harmonogramie zajęć.

Tworzymy w widłach Dunajców muzea, galerie, świetlice, obiekty sportowe…. To cieszy, ale w kulturalnym portfolio miasta i powiatu nie powinno zabraknąć miejsca również dla pasjonatów śpiewu, których dokonania stanowią o promocji tej naszej małej Ojczyzny. Chór „Gorce” bierze udział w ważnych wydarzeniach regionu, który za własne pieniądze reprezentują także na krajowych i międzynarodowych konkursach, często z powodzeniem dzięki ambitnemu i wypracowanemu przez lata repertuarowi. Połączony koncert chórów, poświęcony rocznicy Powstania Warszawskiego był tego wymownym przykładem, a na płycie Rynku nie zabrakło miejscowej czołówki polityczno-samorządowej, która wraz ze sporą grupą widzów śpiewała wspólnie z artystami klasyki patriotycznej pieśni.

Chór „Gorce” utrzymuje się ze składek członków Towarzystwa, w którego skład wchodzą artyści, zamieszkujący wszystkie rejony powiatu nowotarskiego. Stąd też rodzi się sugestia, aby nazwę chóru (kiedyś Nauczycielskiego, a obecnie Miejskiego) zmienić na Podhalański Chór „GORCE”, co w pełni oddałoby jego tożsamość, a zarazem zwiększyłoby pole subwencji samorządowych.

A potrzeby są ogromne, bowiem oprócz braku siedziby i ograniczonych możliwości prowadzenia prób zespołu, borykają się z ciągłymi barierami, takimi jak opłata wynagrodzenia dyrygenta, nagłośnienie, zakup strojów regionalnych, sfinansowanie wyjazdów na konkursy; najbliższy z nich to Międzynarodowy Konkurs Chórów w Kłodzku już we wrześniu br.

W tak trudnej sytuacji organizacyjnej Chór „Gorce’ stoi u progu swego Jubileuszu 75-lecia. Wypadałoby, aby w ciągu najbliższych dwóch lat przygotować się do tego w sposób należyty, godny tradycji i wartości, jakie niosą swoją działalnością. Czas ten można by uświetnić organizacją ogólnopolskiego festiwalu chórów, uroczystymi obchodami wraz z uhonorowaniem ludzi zasłużonych na tym odcinku kultury, a także wydaniem okolicznościowej płyty czy albumu.
Aby tego dokonać, potrzebne jest wsparcie, które powinno wyjść od samej góry; ministerialne, marszałkowskie, samorządowe. Decydenci powinni zaśpiewać jednym głosem, bo jak pisał Geothe, a i Norwid także: „Gdy słyszysz śpiew, tam dobre serca mają. Źli ludzie, uwierz mi, ci nigdy nie śpiewają”.

Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
Chórzysta20:26, 13 sierpnia 2024
Oj, nieładnie pani Bożenko, nie jest ważne kto komu pomaga,bo to sprawa dyskusyjna. Publiczność też pomagała jak mogła, a o to przecież chodziło, o WSPÓLNE ŚPIEWANIE, nieprawdaż?
0
Obserwator23:02, 11 sierpnia 2024
O 1 sierpnia trzeba było czytać 1 i 2 sierpnia.
1
Marek10:46, 11 sierpnia 2024
Co do koncertu w dziu 01.08 na rynku to w artykule zawarte jest stwierzdenie, że brały tam udział dwa chóry, jednak całyartykół nie mniał w intencji promowania tego jednego wydarzenia, a przedstawienie historii Chóru Gorce i jego zmagań z przeciwnościami losu i niezawsze przyjaznym i wspierającym Chór spojrzeniem władz, głównie miejskich. Miasto przypomina sobie o Chórze gdy tego potrzebuje, w pozostałych okresach pozostawiając chór samym sobie. To przykre ale takie mamy włądze.
0
Bożena21:37, 9 sierpnia 2024
Bardzo przykre, ale 01. O8 na Rynku w Nowym Targu śpiewały dwa nowotarskie chóry, trzeba być lepiej poinformowany,bo gdyby nie pomoc chóru"Echo Gorczańskie" koncert w ten dzień byłby kiepski , a tak to było czego posłuchać
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas