Zatrzymani w czasie - podhale24.pl
Sobota, 21 grudnia
Imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 9.684 km/h Wilgotność: 75 %
Clear
Wiatr: 10.512 km/h Wilgotność: 73 %
Clear
Wiatr: 8.172 km/h Wilgotność: 71 %
Clouds
Wiatr: 6.84 km/h Wilgotność: 70 %
Clear
Wiatr: 2.628 km/h Wilgotność: 67 %
Clear
-1°
Wiatr: 5.652 km/h Wilgotność: 81 %
Jakość powietrza
34 %
Nowy Targ
24 %
Zakopane
26 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Bardzo dobra
PM 10: 17 | 34 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 13 | 26 %
08.09.2024, 16:50 | czytano: 1079

Zatrzymani w czasie

Ponad trzy dekady trwały starania o utworzenie w Nowym Targu „wyższego zakładu naukowego”, by inicjatywa Adolfa Tetmajera, marszałka powiatu w 1868 roku, zaowocowała zgodą cesarza Franciszka Józefa I na państwowe gimnazjum z polskim językiem wykładowym 120 lat temu, 10 września 1904 r.

Piłkarze Gimnazjum: od lewej czwarty Stanisław Bafia, obok Stanisław Kozieł,  drugi od prawej Witold Pustówka, u dołu bramkarz Wacław Sowa
Piłkarze Gimnazjum: od lewej czwarty Stanisław Bafia, obok Stanisław Kozieł, drugi od prawej Witold Pustówka, u dołu bramkarz Wacław Sowa
W dwóch zespołach klasowych nowotarskiego Gimnazjum rozpoczęło wówczas naukę 80 uczniów. Po 35 latach funkcjonowania uczelnię zamknęły niemieckie władze okupacyjne. Przez ten czas gimnazjum odgrywało znaczącą rolę w życiu miasta i powiatu, mimo kolejnych zawirowań społecznych i politycznych.

W tym miejscu pragnę zwrócić uwagę na sportową rolę szkoły, która swą działalnością wybiegała poza mury gmachu i gimnazjalnego placu. Sto lat minęło od chwili, kiedy Józef Strzelecki, ówczesny „wuefista” został opiekunem gimnazjalnego koła „Sportowego Związku Studenckiego”, które zrzeszało 50 członków w 8 sekcjach. Oprócz nich w szkole działa drużyna strażacka, harcerska, a nawet orkiestra smyczkowa. Uczniowie wstępują do Ligi Ochrony Przyrody, biorą także udział w kursach szybowcowych na lotnisku, przy budowie którego brali czynny udział.

W latach przedwojennych uczniowie szkoły stanowili trzon drużyn sportowych miasta, skutecznie rywalizując w regionie z zawodnikami żydowskiego Makabi i Hagibor czy Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Na Placu Krasińskiego wyrastali dobrzy lekkoatleci, narciarze i piłkarze.

W starym albumie rodzinnym znalazłem zdjęcie „członków klubu piłki nożnej przy Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego w Nowym Targu 1938/39”. Oprócz postaci mojego ojca, Wacława Sowy (także i bramkarza KS „Podhale”), są tam zawodnicy, których miałem okazję poznać w latach powojennych. To jego koledzy i przyjaciele, a więc Stanisław Bafia, ceniony w latach powojennych lekarz i ordynator Oddziału Zakaźnego zakopiańskiego Szpitala, który ongiś w mig rozpoznał u mnie szkarlatynę. Obok niego stoi przystojny Stanisław Kozieł, który dość wcześnie wyemigrował do USA, zostawiając w Mieście żonę i córkę, która przez wiele lat była moją przybraną siostrą, aż wpadła w oko młodszemu z braci Pawluśkiewiczów (tych od Jana Kantego) i zabrała go za Wodę. Wśród zawodników rzuca się w oczy swą elegancją wielce szanowany Obywatel Miasta Witold Pustówka, kolega mojego Wacława od brydża i znaczków pocztowych, a którego żona Alicja umilała mi nierzadko czas czytaniem bajek. Coś pewnie z tego zostało w duszach ich synów, Olgierda i Leszka, dziś miejscowych notabli…

Oprócz wymienionych wyżej z dziewięciu postaci na czarno-białym zdjęciu figuruje jeszcze pięciu dorodnych młodzieńców, piłkarzy sezonu 1938/39. Być może rozpozna ich ktoś z żyjących członków rodzin; może ukuła by się z tego jakaś ciekawa historia; historia ostatniego przedwojennego rocznika maturalnego w „Goszczu”, kiedy to egzamin dojrzałości złożyły 43 osoby (wśród nich 28 dziewcząt!). Szukajmy więc, może znajdą się wśród znanych nowotarskich nazwisk ówczesnych abiturientów: Zbigniew Bryniarski, Józef Dąbrowski, Jan Dzielski, Władysław Rekucki, Ignacy Zając!); a może był jeszcze ktoś, kto nie zdążył przed wybuchem wojny. Czekam na odzew, mnie znaleźć łatwo…

Jacek Sowa
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
Trwa do 03.01.2025
Nie przegap!
27
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas