Dorocznym zwyczajem w Nowej Białej odbyły się Dni Kultury Słowackiej na Spiszu, których gospodarzem jest tamtejsze Centrum Kultury Słowackiej.
Józef Majerczak, jak na gospodarza przystało, ugościł przybyłych na wolnym powietrzu i występami miejscowej orkiestry dętej i dziecięcego zespołu regionalnego z Nowej Białej, któremu sam przygrywał na akordeonie. Wśród gości nie zabrakło Zlaty Śipośovej, Konsulki Generalnej Republiki Słowackiej w Krakowie i Ludomira Molitorisa, Sekretarza Generalnego Towarzystwa Słowaków w Polsce. Byli działacze miejscowego samorządu i lokalnej słowackiej społeczności oraz przedstawiciel Wiesława Wojasa - Konsula Honorowego Republiki Słowackiej w Zakopanem.
Józef Majerczak, gospodarz Centrum Kultury Słowackiej w Nowej Białej
Niedzielne południe 22 września br. rozpoczęto w Nowej Białej w podniosłej atmosferze mszą w kościele św. Katarzyny i złożeniem kwiatów pod pomnikiem poległych Słowaków; było to także okazją do przybliżenia historii ofiar, które poniosła ludność słowacka podczas I wojny światowej.
Andrej Skvarek i Kazimir Cervas z Nowej Białej stracili życie już pierwszego dnia I wojny światowej
Napisana przez Petera Pavlika, a zrecenzowana przez dr Milicę Majerikovą-Molitoris publikacja książkowa „Slovenske obete velkej vojny”, mówi o losach blisko tysiąca Słowaków z zachodniego Spiszu i Górnej Orawy, z terenów włączonych przed stu laty do Rzeczpospolitej, którzy stracili życie walcząc w armii austro-węgierskiej.
Milica Majerikova-Molitoris
W piknikowej atmosferze wystąpiły zespoły krajańskie: DZF Mali Bielanie z Nowej Białej, ZF Hajduki z Łapsz Wyżnych, ZF Dolina z Krempach, orkiestry Dętej dziekana F. Móša z Nowej Białej, Niedziyckie Zazraki z Niedzicy, Koncertowały także zespoły Do Rana z Nowej Białej i ZF Čačina MKC Spišská Nová Ves.
Mali Bielanie z Nowej Białej
js/