Teleporada dla pacjentów z łagodnymi objawami
Konsultacje online z internistą lub pediatrą sprawdzają się przede wszystkim w przypadku pacjentów borykających się z drobnymi schorzeniami. Do takich zaliczyć można kaszel, katar, ból głowy czy niegroźne infekcje typu przeziębienie. Dzięki teleporadom pacjent w szybki i wygodny sposób otrzyma profesjonalną poradę lekarską, bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie, jednocześnie eliminując ryzyko rozprzestrzeniania infekcji w placówkach medycznych oraz oszczędzając czas i energię, które zwykle poświęca się na dojazd i oczekiwanie na wizytę.
W przypadku łagodnych objawów np. przeziębienia, lekarz online przeprowadzi wywiad medyczny, oceni objawy i jeśli uzna to za konieczne, zostanie wystawiona e recepta lub L4 online. Taka procedura pozwala pacjentom na szybkie rozpoczęcie leczenia i zniwelowanie dokuczliwych objawów choroby.
Osoby z chorobami przewlekłymi a teleporada
Z teleporady online skorzystać można nie tylko przy sezonowych infekcjach czy niegroźnych chorobach, ale także jeśli pacjent cierpi na przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca, nadciśnienie, astma czy choroby tarczycy. W przypadku takich schorzeń stały kontakt z lekarzem, bieżące omawianie aktualnych wyników badań oraz konsultacja ewentualnych zmian w stanie zdrowia
są kluczowe dla skuteczności terapii.
E-wizyta pozwala na wygodny kontakt z lekarzem prowadzącym, a jednocześnie daje możliwość kontaktu ze specjalistami, takimi jak kardiolog, ginekolog, endokrynolog, nefrolog, diabetolog czy gastrolog. Dzięki temu możliwa jest szczegółowa kontrola objawów choroby i minimalizacja ryzyka pogorszenia się stanu zdrowia.
Osoby z chorobami przewlekłymi mogą wykorzystać teleporadę nie tylko do omówienia aktualnych wyników badań, nowych objawów lub skutków ubocznych zażywania leków. Na podstawie badań i wywiadu medycznego lekarz online może również wydać nowe zalecenia dotyczące przyjmowania leków lub dostosować terapię do bieżącej sytuacji pacjenta. Co jednak najważniejsze, teleporada umożliwia szybki kontakt ze specjalistą, co niestety nadal nie jest możliwe w przypadku wizyt stacjonarnych. W MED24 na wizytę do specjalisty można umówić się z dnia na dzień, podczas gdy kontakt ze specjalistą przyjmującym na NFZ nierzadko jest możliwy dopiero po kilku-kilkunastu miesiącach.
Teleporady dla osób z ograniczoną mobilnością
Konsultacje online w MED24 nie wymagają wychodzenia z domu i dojazdu do gabinetów lekarskich. Jest to jeden z powodów ich popularności wśród osób z ograniczoną mobilnością, np. seniorów oraz pacjentów z niepełnosprawnościami. Odbywające się zdalnie wizyty eliminują konieczność fizycznej obecności w gabinecie, a tym samym rozwiązują problemy transportowe czy zmęczenie związane z podróżą.
Teleporada zapewnia osobom z ograniczoną mobilnością pomoc medyczną w komfortowych, bo domowych warunkach. Siedząc wygodnie na fotelu, a nawet leżąc w łóżku, mogą omówić swoje dolegliwości, otrzymać zalecenia związane z leczeniem, a w razie potrzeby lekarz online wystawi również e-receptę lub e-skierowanie na badania. Elektroniczną receptę bez problemu będzie można zrealizować w dowolnej aptece stacjonarnej. Warto też wspomnieć, że seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami konsultacje lekarskie online mogą wykonać do regularnego monitorowania swojego zdrowia. E-wizyta to dobry czas na skonsultowanie opracowanego wcześniej planu leczenia czy omówienie stosowanej farmakoterapii.
Rodzice i dzieci – teleporady pediatryczne
Problemy z bezpośrednim dotarciem do placówki medycznej mają nie tylko osoby z ograniczoną mobilnością, ale i rodzice z dziećmi. W ich przypadku rozwiązaniem również jest teleporada online. Umówić mogą się na nią, jeśli u pociechy wystąpią łagodne objawy infekcji, m.in. kaszel, katar, gorączka. Na e-wizycie pediatra oceni symptomy, postawi diagnozę i wskaże odpowiedni plan leczenia – a wszystko to bez wychodzenia z domu. Jest to duże ułatwienie dla rodziców. E-wizyta pozwoli zadbać o ich komfort, a także uchroni ich przed przebywaniem w przepełnionych ośrodkach medycznych, gdzie nietrudno o kontakt z wirusami i bakteriami mogącymi spowodować pogorszenie stanu zdrowia.
Teleporadę wykorzystać mogą oni jednak nie tylko do konsultacji objawów sezonowych infekcji czy chorób wieku dziecięcego, ale także wysypek, podrażnień czy alergii skórnych. Dodatkowo rodzice mogą korzystać z teleporad, aby uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące rozwoju dziecka, diety, szczepień czy ogólnego zdrowia. Taka szybka konsultacja z pediatrą online pozwala rozwiać wątpliwości i daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa i kontroli sytuacji.
Kobiety w ciąży i planujące ciążę
Konsultacje lekarskie online to wygodny sposób na monitorowanie stanu zdrowia kobiet spodziewających się dziecka. Korzystając z e-wizyty u ginekologa w MED24, mogą omówić wyniki badań prenatalnych, a także uzyskać poradę dotyczącą diety, suplementacji i innych istotnych kwestii, np. lotu samolotem w ciąży. Lekarz prywatnie pomoże też w kwestiach objawów takich jak ból brzucha, nudności czy problemy ze snem w ciąży. Teleporada jest wygodnym rozwiązaniem nie tylko dla przyszłych mam, ale i kobiet dopiero starających się o potomstwo. Telemedycyna oferuje bowiem szybki dostęp do konsultacji ginekologicznych, w których ramach lekarz może wypisać e-skierowanie na konieczne badania związane z płodnością lub receptę online na właściwą suplementację przygotowującą organizm do ciąży.
Osoby szukające wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego
Stany lękowe, depresja, bezsenność, zaburzenia emocjonalne i psychologiczne nadal u wielu osób wywołują poczucie wstydu. To natomiast prowadzi do rezygnacji z wizyty w gabinecie lekarskim. Rozwiązaniem w takim przypadku jest e-wizyta u psychologa lub psychiatry. Lekarze tych specjalizacji online będą w stanie udzielić skutecznego wsparcia i to w komfortowej, bezpiecznej dla pacjenta przestrzeni. Brak konieczności wychodzenia na wizytę eliminuje też bariery takie jak wstyd, strach i stres związany z podróżą czy oczekiwaniem w poradni stacjonarnej.
Warto tu wspomnieć, że lekarz online ma możliwość nie tylko prowadzenia terapii, ale również – o ile zajdzie taka potrzeba – wypisania elektronicznej recepty na środki farmakologiczne przez psychiatrę.
Osoby mieszkające w trudno dostępnych lokalizacjach
Dane sejmowe Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazują, że w 2023 roku liczba pacjentów, którzy uzyskali przynajmniej jedno świadczenie w roku, była o 17 proc. niższa na wsiach niż w miastach. Największe różnice były w woj. łódzkim, podkarpackim, lubelskim i w wielkopolskim.
Dysproporcje pojawiają się głównie w dostępie do lekarzy specjalistów. Wynikają z tego, że w mniejszych ośrodkach miejskich, a także na wsiach, tych zwyczajnie brakuje. Rozwiązaniem tego problemu są konsultacje lekarskie online. Umożliwiają szybki i wygodny kontakt z lekarzami, których obecność w lokalnych przychodniach jest rzadkością. Co więcej, uzyskają oni od nich pomoc bez konieczności odbywania długiej, a często też kosztownej podróży do najbliższej placówki medycznej.
Teleporada osobom mieszkającym na wsiach i w małych miastach pozwala też uzyskać potrzebną pomoc bez oczekiwania w kolejkach i w komfortowym otoczeniu własnego domu. Wyeliminowanie konieczności dojazdu znacznie ułatwia życie, szczególnie dla osób starszych, niepełnosprawnych, tych z ograniczoną mobilnością oraz nieposiadających samochodu. Warto dodać, że teleporada jest dla mieszkańców wsi i małych miasteczek dobrym sposobem na regularne monitorowanie stanu zdrowia (co jest niezwykle ważne w przypadku chorób przewlekłych), a także rozwiązaniem pozwalającym na konsultacje w nagłych przypadkach wymagających pilnej interwencji, np. bardzo wysokiej gorączki u dziecka.