Uczestnicy mieli możliwość uczenia się nowych umiejętności, zapoznania się z metodami aktywizacji seniorów w Hiszpanii, ćwiczenia komunikacji w obcym języku, a także zgłębiania kultury i tradycji Andaluzji. Efekty projektu spełniły oczekiwania, zarówno w aspekcie rozwoju osobistego, jak i międzynarodowej integracji seniorów.
Przygotowania do wyjazdu
Od pierwszych zajęć przygotowawczych grupa seniorów Stowarzyszenia UTW wykazywała ogromne zaangażowanie i entuzjazm. Na spotkaniach tych przedstawiono słuchaczom bogaty zarys historyczny Hiszpanii, przybliżając im zarówno kulturę, jak i charakterystykę regionu Andaluzji. Seniorzy odbyli również praktyczne przygotowania, powtarzając podstawowe zwroty w języku hiszpańskim, co miało im ułatwić komunikację na miejscu.
Organizacja partnerska w Hiszpanii
W Granadzie grupa została serdecznie przyjęta przez partnera projektu, OFECUM (Oferta Cultural de Universitarios Mayores), organizację senioralną działającą przy Uniwersytecie w Granadzie. OFECUM przygotował program warsztatów, spotkań i aktywności, które miały pomóc polskim seniorom w zgłębieniu hiszpańskich metod aktywizacji osób starszych.
Wzajemna wymiana doświadczeń była dla obu grup inspirująca i przyniosła pomysły, które mogą być wdrożone w działalności Stowarzyszenia UTW. Jednym z nich jest zaangażowanie wolontariuszy do prowadzenia zajęć edukacyjnych.
Integracja i rozwój umiejętności językowych
Ważnym elementem projektu w Hiszpanii była integracja europejska, pogłębienie wiedzy o Unii Europejskiej oraz praktyczna nauka języka. Seniorzy z Polski mieli okazję codziennie rozmawiać po angielsku i hiszpańsku, nie tylko z gospodarzami, ale także z uczestnikami zajęć, którzy pochodzili z różnych krajów, nawet tak odległych jak Argentyna. Spotkania sprzyjały przełamywaniu stereotypów i odkrywaniu wspólnych tematów - od pieśni ludowych po kwestie kulturowe. Wspólne śpiewanie piosenek, takich jak "Mury" Jacka Kaczmarskiego, który wykorzystał w swoim utworze kompozycję katalońskiego muzyka walczącego o wolność i demokrację, stanowiło symboliczne połączenie kultur Polski i Hiszpanii.
Zwiedzanie i odkrywanie hiszpańskiego dziedzictwa
Program wyjazdu umożliwił uczestnikom nie tylko poznanie kultury współczesnej, ale także odkrycie bogatej historii Andaluzji mocno związanej z wpływami arabskimi, których najlepszym symbolem jest zespół pałacowy Alhambra w Granadzie. Seniorzy odwiedzili też Guadix, gdzie znajduje się około 3 tysięcy jaskiń zamieszkanych do dziś. Stanowią one wyjątkowy przykład połączenia tradycji z nowoczesnym stylem życia czego przykładem są znajdujące się tam jacuzzi.
Jaskinie pokazują również jak zwykli ludzie starają się radzić sobie ze zmianami klimatycznym i znoszeniem 40-stopniowych fal upałów nawiedzających
Hiszpanię.
Warsztaty
Aktywność fizyczna i zdrowy tryb życia to kolejne aspekty projektu "Aktywność społeczna bez granic wiekowych". Seniorzy SUTW, wspólnie z uczestnikami z OFECUM, brali udział w warsztatach, gdzie ćwiczyli na siłowni, poznawali techniki relaksacyjne i uczyli się zasad zdrowego odżywiania. Program projektu obejmował także zajęcia artystyczne, podczas których seniorzy wykonywali ozdoby świąteczne nowo poznaną metodą rękodzieła.
Warsztaty nie tylko rozwijały umiejętności manualne i precyzję wykonania, ale również integrowały polskich i hiszpańskich uczestników, zachęcając ich do wymiany doświadczeń.
Kolejne warsztaty odbyły się w parku imienia Federico Garcia Lorki i miały charakter zarówno przyrodniczy jak i literacki. Z jednej strony były okazją do zapoznania się z życiorysem i poezją Lorki, a z drugiej umożliwiły zgłębianie tematyki ekologii i problemów środowiskowych. Wszystko to odbywało się w otoczeniu urokliwego krajobrazu Granady.
Uczestnicy projektu nabyli również nowe umiejętności w zakresie technologii. Bardzo przydatne okazało się szkolenie odnośnie wykorzystania aplikacji w telefonie związanych z używaniem mapy i translatora.
Seniorzy uczestniczyli także w pokazie flamenco, a później mieli okazję spróbować swoich sił w tym tańcu. Udział w warsztatach tanecznych uświadomił uczestnikom, jak istotny wpływ na zdrowie i dobre samopoczucie ma aktywność fizyczna, a zwłaszcza taniec.
Projekt "Aktywność społeczna bez granic wiekowych" okazał się ogromnym sukcesem i przyniósł seniorom z SUTW cenne korzyści. Dzięki udziałowi w projekcie w ramach programu Erasmus+, uczestnicy mieli okazję nie tylko zdobyć nową wiedzę i umiejętności, ale także poczuć się częścią międzynarodowej społeczności.
Koordynatorka projektu Barbara Rybczyńska
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas