Kiedy warto samodzielnie zmierzyć okna?
Samodzielny pomiar okien może wydawać się niezwykle prostą sprawą, jednak nic bardziej mylnego! Podczas samodzielnych pomiarów można wykonać wiele błędów, które w późniejszym czasie narażą nas na przykre konsekwencje. Są to np.: złe dopasowanie okien, powstawanie mostków termicznych, wypaczanie ram, a nawet wypadanie okien. Są jednak takie sytuacje, w których samodzielne pomiary są jak najbardziej wskazane. Należą do nich:
- Wstępne pomiary przed uzyskaniem wyceny okien: szacunkowe pomiary w zupełności wystarczą do uzyskania oferty cenowej. Po jej otrzymaniu i podjęciu decyzji o zakupie precyzyjną miarę zdejmą już fachowcy.
- Pomiary spowodowane chęcią zakupu firan, bądź zasłon: samodzielnie bez trudu można też zmierzyć okna w celu zamówienia ozdobnych tekstyliów. Warto zmierzyć w tym celu odległość od ściany do ściany, od sufitu do podłogi, wielkość ram, a także wielkość samych przeszkleń.
Mierzenie okien i wnęk okiennych
Jak zmierzyć okno? To nic trudnego! Potrzebna będzie miarka, poziomnica i coś do pisania. Pomiaru skrzydła należy dokonać na wysokość i na szerokość w trzech miejscach (góra, środek i dół lub lewa strona, środek i prawa strona). Z otrzymanych wartości należy wybrać najmniejszą - w ten sposób uzyskuje się wysokość i szerokość okna. Do uzyskanego wyniku należy dodać 1-3 cm na luzy montażowe z każdej strony okna. Wnękę okienną mierzymy w podobny sposób, z tym, że do otrzymanego wyniku nie dodajemy już zapasu na piankę montażową.
Dlaczego warto zlecić pomiary okien fachowcom?
Zdjęcie miary z okien na pierwszy rzut oka nie wydaje się wcale trudne. Dlaczego więc należy zostawić tę pracę fachowcom? Błędne zmierzenie okna prowadzi do wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Brak doświadczenia lub użycie nieprawidłowych narzędzi może sprawić, że pomiary nie będą dokładne - wiele osób zapomina o tym, że w przypadku budynków starszego typu luki okienne mogą mieć różne wielkości, a to niezwykle istotne jeśli chcemy cieszyć się nie tylko estetycznym, ale także solidnym oknem w naszym domu. Kolejną kwestią są luzy montażowe - nieuwzględnienie ich w swoich pomiarach sprawi, że okien nie będzie dało się zamontować. W przestrzeń między ramą, a otworem w musi zmieścić się jeszcze pianka montażowa i materiały uszczelniające. Przy pomiarach należy także uwzględnić głębokość okna, a o tym niedoświadczone osoby mogą zapominać. Kolejną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest rodzaj otworu okiennego (węgarkowy lub bezwęgarkowy) - profesjonaliści sprawnie i szybko poradzą sobie z tematem, a klient nie będzie musiał się martwić, czy samodzielnie odpowiednio zmierzył okna i czy faktycznie będą one pasowały do jego mieszkania.
Odpowiednio wykonany pomiar okien pozwala cieszyć się estetyką domu czy mieszkania, ale także funkcjonalnością wybranej stolarki. Z tego względu przed zamówieniem okien, warto skonsultować się z producentem i zamówić profesjonalny pomiar, który da pewność, że zakupione okna będą nie tylko piękne i trwałe, ale także szczelne przez lata.