Niezwykła opowieść o Auguście Zamoyskim w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem (zdjęcia) - podhale24.pl
Szczawnica
Clouds
9°C
Clouds
9°C
Clouds
12°C
Clouds
13°C
Clouds
12°C
Clouds
10°C
Kartka z kalendarza
04.05.2025, 17:07 | czytano: 85

Niezwykła opowieść o Auguście Zamoyskim w Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem (zdjęcia)

ZAKOPANE. W Muzeum Tatrzańskim można oglądać niezwykłą wystawę poświęconą jednemu z najciekawszych polskich rzeźbiarzy XX wieku - Augustowi Zamoyskiemu. Jego życie, pasje i twórczość powracają do Zakopanego w wielowątkowej ekspozycji „Myśleć w kamieniu”.

Zdj. Marcin Szkodziński
Zdj. Marcin Szkodziński
W zakopiańskim Muzeum Tatrzańskim trwa wystawa „August Zamoyski. Myśleć w kamieniu”, która przywraca pamięć o jednym z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy XX wieku - twórcy o nieprzeciętnej biografii, związanemu w szczególny sposób z Zakopanem.

- To bardzo ciekawa postać, trochę zapomniana w czasach PRL-u. Dla nas to wyjątkowe wydarzenie, bo widownia zakopiańska czekała na takie spotkanie z jego twórczością ponad sto lat - mówiła na wernisażu Anna Jarząbek, zastępca dyrektora Muzeum Tatrzańskiego. - Cieszymy się, że udało się stworzyć przestrzeń, w której możemy opowiedzieć o artyście i jego środowisku - dodaje zaznaczając, że nie wszystkie prace była możliwość pokazać ze względu na ich wielkość.

Ekspozycja to nie tylko rzeźby - jest też bogaty wybór archiwalnych materiałów: zdjęcia, listy, szkicowniki, a nawet amatorskie filmy kręcone przez samego Zamoyskiego. Widzowie mogą zanurzyć się w świat artysty, który równie mocno jak sztuką, żył sportem, podróżami i ideą fizycznego doskonalenia.

- August Zamoyski przez długi czas nie mógł się zdecydować, czy poświęcić się sztuce, czy sportowi. Uprawiał skoki narciarskie, biegał na nartach, wspinał się po górach. W 1925 roku pokonał na rowerze trasę z Paryża do Zakopanego w zaledwie 21 dni - opowiada dr Anna Lipa, jedna z kuratorek wystawy. - To właśnie w Zakopanem powstały jego najbardziej awangardowe formistyczne rzeźby. Tutaj zaczął też pracować techniką 'taille directe', czyli bezpośredniego kucia w kamieniu, wymagającą ogromnej precyzji i siły fizycznej.

Jak dodaje Helena Pitoń z Muzeum Tatrzańskiego, ekspozycja w Zakopanem koncentruje się na okresie zakopiańskim artysty - szczególnie bliskim nie tylko ze względów lokalnych, ale i twórczych. - Zamoyski tworzył tu najbardziej ekspresyjne dzieła. Chociaż nie możemy pokazać wszystkich jego monumentalnych prac ze względów technicznych, zależało nam, by zbudować opowieść o nim właśnie z perspektywy Podhala.

Wystawa jest efektem współpracy Muzeum Tatrzańskiego z Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie oraz Muzeum Narodowym w Warszawie i stanowi część projektu „Zamoyski 2017–2021”. To kolejna odsłona ekspozycji prezentowanej wcześniej m.in. w Warszawie czy Jabłoniu, rodzinnej miejscowości rzeźbiarza.

- Warto zaznaczyć, że przez długie lata jego dzieła były praktycznie niedostępne dla polskich instytucji. Duża część znajdowała się za granicą - we Francji i Brazylii, gdzie żył i tworzył - tłumaczy Helena Pitoń. - Dopiero teraz, dzięki sprowadzeniu spuścizny z Francji i wspólnej pracy muzeów, ta fascynująca postać wraca do zbiorowej pamięci.

Ekspozycję można oglądać w głównym gmachu Muzeum Tatrzańskiego przy ul. Krupówki 10 do 28 września 2025 roku. Wernisaż odbył się 30 kwietnia.

em/s
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
11
05.2025
Nie przegap!
11
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
4
Niedziela
Imieniny:Floriana, Moniki, Grzegorza
Kliknij po więcej