Magiczne dni z książką. Relacja z Tygodnia Bibliotek w Nowym Targu (zdjęcia) - podhale24.pl
Rabka Zdrój
Clear
4°C
Clouds
4°C
Clear
4°C
Clouds
4°C
Clear
3°C
Clear
1°C
Kartka z kalendarza
23.05.2025, 16:17 | czytano: 516

Magiczne dni z książką. Relacja z Tygodnia Bibliotek w Nowym Targu (zdjęcia)

NOWY TARG. Tydzień Bibliotek to coroczne święto czytelnictwa i bibliotek, które od 8 maja przypomina o szczególnej roli bibliotek jako miejsc otwartych, przyjaznych i inspirujących. Tegoroczna, XXII edycja odbywała się pod hasłem "Biblioteka. Lubię tu być".

zdj. organizatora
zdj. organizatora
Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie wraz z filiami aktywnie włączyła się w obchody, przygotowując liczne warsztaty, wydarzenia literackie oraz spotkania autorskie dla dzieci i dorosłych.

Spotkania autorskie

W Filii w Klikuszowej odbyło się kameralne spotkanie z Lucyną Olejniczak - autorką m.in. popularnej serii Kobiety z ulicy Grodzkiej. W serdecznej atmosferze pisarka dzieliła się kulisami powstawania swoich książek, zdradzając m.in. jak rodzą się pomysły na bohaterki i jak wiele z nich ma swoje pierwowzory w realnym życiu. Nie zabrakło ciekawych anegdot, wspomnień i otwartej rozmowy z uczestnikami, którzy chętnie zadawali pytania.

Z kolei w bibliotece w Krempachach młodsze klasy miejscowej szkoły podstawowej spotkały się z Ewą Stadtmüller - autorką książek dla dzieci w tym zbiorów opowiadań, wierszy, bajek, czy scenariuszy teatralnych oraz ilustratorem, twórcą komiksów- Łukaszem Zabdyrem. Dzieci dowiedziały się, jak powstaje książka i ilustracje, skąd autorzy czerpią pomysły, jak rysować literki, z których powstają zabawne postacie i przedmioty a także zobaczyły barwną inscenizację z udziałem pacynek. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał pamiątkową zakładkę, autografy a chętni mogli zakupić książki.

W Filii w Gronkowie gościliśmy Renatę Piątkowską - cenioną autorkę książek dla dzieci i młodzieży, której twórczość niejednokrotnie trafiła na Złotą Listę Fundacji "Cała Polska Czyta Dzieciom". Towarzyszyła jej znakomita lektorka Malwina Kożurno, która z ogromnym zaangażowaniem czytała fragmenty książek, wywołując u dzieci salwy śmiechu i pełne skupienia milczenie. W spotkaniu uczestniczyły dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Gronkowie oraz przedszkolaki z pobliskiej szkoły podstawowej. Pani Renata opowiadała o swoich książkach, zachęcając dzieci do wspólnego czytania z rodzicami. Podkreślała, że w jej historiach nie brakuje poczucia humoru, by mali czytelnicy nigdy się nie nudzili! Dzieci poznały m.in. książkę Paluszki, czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą - ciepłą opowieść o codzienności maluchów oraz wysłuchały opowiadania Daleko jeszcze? z książki To się nie mieści w głowie. Kolejne spotkanie, w Nowej Białej, skierowane było do uczniów klas II,III i IV. Tym razem tematem przewodnim były zwierzęta w książkach autorki. Dzieci poznały m.in. historię kota-burmistrza z Alaski czy historię psa Basko. Autorka przypomniała, że zwierzęta - podobnie jak ludzie - kochają, tęsknią i potrzebują bliskości. Spotkania zakończyły się możliwością zakupu książek oraz zdobycia autografów, co sprawiło dzieciom wiele radości.

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie oraz w Filii w Łopusznej gościliśmy Waldemara Cichonia - autora uwielbianej przez dzieci serii o kocie Cukierku. Pisarz z humorem i pasją opowiadał o swojej pisarskiej drodze oraz o tym, , jak jego syn Marcel i prawdziwy kot stali się bohaterami pierwszej książki. W kolejnych częściach dołączył również drugi syn - Maciek. Dzieci ze szkół z Waksmundu, Łopusznej i z Gronkowa z zainteresowaniem słuchały opowieści, zadawały pytania, a na koniec otrzymały autografy i pamiątkowe zakładki a chętne dzieci mogły kupić książkę.

Warsztaty artystyczno-literackie

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Waksmundzie oraz w Filii w Ostrowsku odbyły się warsztaty tworzenia kartek pop-up, w których uczestniczyli uczniowie trzecich klas ze szkół w Ostrowsku i w Waksmundzie. Zajęcia prowadziła Anna Jagoda Mrożek- Effata Anima. Najpierw dzieci zapoznały się z książkami o interaktywnej formie - zawierającymi trójwymiarowe i ruchome elementy, będące cennym narzędziem edukacyjnym. Następnie, po zapoznaniu się ze wzorem kartki i wskazówkami prowadzącej, przystąpiły do pracy. Wymagało to od nich precyzji, ponieważ nawet drobny błąd mógł wpłynąć na efekt końcowy. Pomimo trudności, wszystkie kartki powstały bezbłędnie, a dekorowanie ich było przyjemnym finałem twórczego spotkania.

Filie bibliotek w Harklowej i w Lasku zorganizowały warsztaty literacko-kreatywne pod hasłem "Ukwiecona biblioteka". Wzięły w nich udział dzieci i młodzież z Harklowej, Lasku i Trutego. Podczas zajęć rozmawiano o łąkach kwietnych, ich bioróżnorodności - zarówno flory, jak i fauny. Do rozmowy wykorzystano literaturę przedmiotu - przeglądano ilustracje i czytano fragmenty książek Becky Davies "Co się kryje pod ziemią?" oraz z serii "Młodzi Przyrodnicy" Emily Bone "Owady i inne zwierzęta". Kolejnym etapem zajęć było wykonanie "bomb kwietnych" - specjalnych krążków z masy zawierającej ziemię, glinkę ogrodniczą, mączkę bazaltową, perlit oraz nasiona wyselekcjonowanych roślin, w tym łubinu, który wzbogaca glebę w azot. Uformowane krążki dzieci mogły zabrać do domu, aby zasadzić je w wybranych miejscach i wspierać rozwój łąk kwietnych.

Z kolei w Filii w Pyzówce odbyły się warsztaty literacko-plastyczne, podczas których uczestnicy tworzyli ilustracje z materiału, przedstawiające ulubionych bohaterów lub sceny z książek. Inspiracją był artysta Martin Smatana, a zajęcia prowadziła Anna Jagoda Mrożek - Effata Anima, czuwając nad twórczym procesem młodych uczestników.

Biblioteczne lekcje wyobraźni

Gminna Biblioteka Publiczna w Waksmundzie miała przyjemność gościć uczniów klasy V ze Szkoły Podstawowej w Waksmundzie. Spotkanie odbyło się w ramach lekcji poświęconej historii bibliotek oraz zasadom korzystania z katalogu elektronicznego. Uczniowie poznali metody samodzielnego wyszukiwania książek, a także odkryli jedną z najbardziej niezwykłych bibliotek w dziejach - legendarną Bibliotekę Aleksandryjską. Ta inspirująca podróż w czasie pozwoliła im zrozumieć, jak ważną rolę biblioteki odgrywały - i nadal odgrywają - w rozwoju wiedzy, kultury i cywilizacji.
Z kolei w Filii w Ostrowsku odbył się wyjątkowy, premierowy odczyt książki pt. Tajemnica zaginionej księgi, napisanej w ramach Inicjatyw Dyskusyjnego Klubu Książki "Literackie kawki". Historia, wzbogacona ilustracjami stworzonymi z pomocą ChatGPT, przedstawia piątkę przyjaciół i bibliotekarkę Panią Matyldę, którzy próbują rozwikłać zagadkę ukrytą w starej księdze. Dzieci z zerówki miały okazję jako pierwsze poznać tę opowieść - i z miejsca ją pokochały.

Filia w Gronkowie gościła rozbawioną grupę dzieci - z zerówki oraz przedszkolaki z grupy "Motylki" ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie. Bibliotekę wypełniły opowieści o zwierzątkach, rozmowy o ulubionych bajkach oraz pierwsze spotkania z magicznym światem literatury dziecięcej. Było głośno, radośnie i pełno inspiracji! Maluchy poznawały kolorowe książeczki i wspólnie się bawiły, a książka stała się ich głównym bohaterem wizyty. Innym razem bibliotekę odwiedziła grupa pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie. Podczas spotkania dzieci zapoznały się z działalnością biblioteki, odkryły, jakie ciekawe książki można w niej znaleźć i wypożyczyć. Największą atrakcją okazało się jednak samodzielne tworzenie unikalnych zakładek do książek - każda inna, każda wyjątkowa. Kreatywność nie miała granic, a wyobraźnia prowadziła ich do niesamowitych pomysłów.

W Filii w Pyzówce przedszkolaki wyruszyły w literacką podróż z opowiadaniem Wypożyczalnia skrzydeł. Po wspólnej lekturze dzieci wykonały własne skrzydła - te magiczne zabiorą je w podróż do krainy "dawno, dawno temu", "pewnego razu w tajemniczym królestwie" czy nawet do roku 1025! Było twórczo, radośnie i bardzo magicznie.

Filia w Nowej Białej gościła przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola Magiczna Kraina. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach, zaczynając od wysłuchania wzruszającej książki Mamusiu, jak wielki jest świat?, która zainspirowała rozmowę o otaczającym nas świecie. Następnie maluchy rozwiązywały zagadki związane z biblioteką i postaciami z bajek, wykazując się dużą spostrzegawczością i wiedzą. Spotkanie zakończyło się twórczą zabawą - dzieci własnoręcznie wykonały kolorowe "biblioteczne sówki", symbolizujące mądrość i książki. Każda praca była wyjątkowa i pełna dziecięcej wyobraźni.

Z kolei w Filii w Klikuszowej przedszkolaki wzięły udział w lekcji bibliotecznej na temat dzielenia się z innymi. Pomogła w tym książka Przygody Fenka: Potrafię się dzielić. Wspólna lektura, rozmowy i przykłady z życia pokazały dzieciom, że dzielenie się to nie obowiązek, ale radość, która łączy i buduje przyjaźnie. Na koniec dzieci wspólnie podsumowały zajęcia i już nie mogą się doczekać kolejnego spotkania.

Wreszcie, w Filii Biblioteki w Krauszowie, zrobiło się i poważnie, i bardzo wesoło! Tematem zajęć były wybory prezydenckie, a dzieciom towarzyszyła książka Politycy w piaskownicy Katarzyny Stoparczyk. Dziecięce odpowiedzi - np. że wybory to "losowanie z kartuńką", a "pierwsza dama to panterka życiowa" - rozbawiły wszystkich. Potem odbyły się "prawdziwe" wybory z urną, kartami, komisją i liczeniem głosów. Dzień minął błyskawicznie, a dzieci przekonały się, że demokracja może być nie tylko ważna, ale i zabawna.

Tydzień Bibliotek był czasem pełnym twórczych spotkań, radości i inspirujących rozmów. Pokazał, że biblioteka to nie tylko miejsce z książkami, ale przestrzeń, w której warto być, odkrywać i dzielić się pasją do czytania. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami.

MBP w Nowym Targu
Ankieta
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
14
06.2025
Nie przegap!
25
05.2025
Nie przegap!
25
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
25
Niedziela
Imieniny:Grzegorza, Magdy, Marii Magdaleny
Kliknij po więcej