W Kluszkowcach otwarto dla turystów ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą w Wąwozie Papieskim (zdjęcia) - podhale24.pl
Czarny Dunajec
Clouds
13°C
Clouds
13°C
Clouds
13°C
Clouds
14°C
Clouds
12°C
Clouds
10°C
Kartka z kalendarza
10.07.2011, 16:12 | czytano: 1898

W Kluszkowcach otwarto dla turystów ścieżkę edukacyjno-przyrodniczą w Wąwozie Papieskim (zdjęcia)

KLUSZKOWCE. "Przed laty kard. Wojtyła odprawiał u wylotu tego wąwozu mszę św. podczas spotkania grup oazowych. 9 lipca minęła 33. rocznica tego wydarzenia. Wyjątkowy klimat panujący w wąwozie i nie do ocenienia widoki po zamkniętym wyrobisku kamienia, przysporzą niezapomnianych wrażeń" - przekonuje o. Tomasz Maślanka.

zdj. Piotr Twardowski
zdj. Piotr Twardowski
Karmelita Bosy, ojciec Tomasz z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Kluszkowcach namawia do odwiedzenia wąwozu.

- Pierwsza część wąwozu to nic innego, jak świątynia na wolnym powietrzu co można opisać słowami wielkiego piewcy gór Władysława Orkana, który w powieści "W roztokach",pisze: "Cała dolina zamknięta wąwozem zdawała mu się ogromnym kościołem, którego ściany zieloność przybrała: jasna i ciemna i spławiała nieco, pnąca w górę wzorzystym rozkwitem, aż ku samemu wierchu pod sklepienie. A zaś po owym sklepieniu płynęły baranki czyste, wykąpane w rosie, to znów pierzaste jak łabędzie, nieprzejrzystym stadem. A hań wysoko lśniła promienna monstrancja światów, oczom ziemi za widna, za dużo przeczysta, aby wprost ku niej mogły patrzeć". Dalsza część ścieżki - wąwozu papieskiego rozpoczyna się z tyłu za kamiennym ołtarzem pnąc się do góry po wykonanych drabinkach i półkach. Dalej przechodzimy pod kolejką linową w stronę potężnego wyrobiska - najpiękniejszej ścieżki wąwozu. Druga jego część do złudzenia przypomina Wąwóz Homole. Otaczają nas ostre skały i nawisy. Na dole leżą wielkie bloki andezytowe wyrwane ze ścian, są one porośnięte niezwykle pięknym mchem i paprocią rozrzutką rosnącą w tym jedynym miejscu występowania. Trzecia część wąwozu znajduje się piętro wyżej i możliwa jest do przebycia, po "wdrapaniu" się po stromych schodach. Jest to ostatni fragment, którego ściany składają się już nie tylko z andezytu, ale i z łupków piaskowca. Z tej trzeciej części wychodzimy na szczyt góry Wdżar, gdzie wąwóz kończy się niby bramą z za której rozpościera się wspaniały widok na okolicę, wśród której niespotykany krajobraz zdominowało Jezioro Czorsztyńskie. Tu kończy się wąwóz.

Jak doszło do powstania ścieżki edukacyjnej w starym kamieniołomie?

Stacja narciarska Czorsztyn-ski Sp. z o.o. otrzymała z Zarządu Województwa Małopolskiego dofinansowanie Projektu pt.: "Kraina Śpiącego Wulkanu - II etap rozbudowy całorocznej stacji turystycznej w celu wzmocnienie rozwoju przemysłu czasu wolnego w Małopolsce w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013". W ramach tego projektu zaplanowano między innymi budowę ścieżki edukacyjnej w wyrobisku starego kamieniołomu andezytu na górze Wdżar w Kluszkowcach. Już wcześniej w roku obchodów 700-lecia założenia Kluszkowiec w wejściu do wąwozu wykonano obelisk z krzyżem i kamienny ołtarz. Na krzyżu widnieje napis zawierający słowa błogosławionego Jana Pawła II wypowiedziane w Kluszkowcach 9 lipca 1978 roku, kiedy to sprawował Mszę świętą dla ruchu oazowego i mieszkańców. Dlatego wąwóz ten zwyczajowo zaczęto nazywać Wąwozem Papieskim.

Zdj. Piotr Twardowski

s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
0
ftoś23:32, 10 lipca 2011
do "Co_łaska": a cóż to za ironia? Zazdrość, zawiść, nienawiść jest rzeczą okropną.

O. Tomasz dużo zrobił dla miejscowości... a każdego z nas i tak rozliczy Bóg, więc nie sądźmy za wczasu!
0
xy20:22, 10 lipca 2011
O Tomasz jaki jest , taki jest, ale nie można mu zarzucić, że nic nie robi dla parafi.
0
Co_łaska19:39, 10 lipca 2011
o.Maślanka będzie miał szanse wykazać się teraz gdzie indziej. !?
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
14
06.2025
Nie przegap!
11
05.2025
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Aplikacja mobilna
Obserwuj nas
maj
4
Niedziela
Imieniny:Floriana, Moniki, Grzegorza
Kliknij po więcej