Salon Marcowy 2014 - Nowy tatrzański dzień, cz.3 - podhale24.pl
Sobota, 15 czerwca
Imieniny: Jolanty, Wita, Wioli
Zakopane
Clouds
14°
Wiatr: 3.168 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
15°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 81 %
Clouds
12°
Wiatr: 3.24 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.076 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
13°
Wiatr: 6.948 km/h Wilgotność: 77 %
Clouds
10°
Wiatr: 5.22 km/h Wilgotność: 66 %
Jakość powietrza
42 %
Nowy Targ
10 %
Zakopane
24 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 21 | 42 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 5 | 10 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 12 | 24 %
24.03.2014, 15:54 | czytano: 1740

Salon Marcowy 2014 - Nowy tatrzański dzień, cz.3

ZAKOPANE. W ostatni piątek, 21 marca b.r. w „Jasnym Pałacu” odbyło się kolejne spotkanie w ramach „Salonu Marcowego”. Tym razem gościem specjalnym był Jego Eminencja ks. bp Grzegorz Ryś, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

zdj. organizatora
zdj. organizatora
Organizatorzy zaproponowali temat do dyskusji: Na progu nadziei - w jaki świat idziemy ? Czy święty z Karpat Jan Paweł II jest dla nas drogowskazem?

W spotkaniu uczestniczyła również młodzież z dwóch klas humanistycznych LO im. O. Balzera w Zakopanem.
Moderatorem w czasie salonu był Franciszek Bachleda-Księdzularz, który rozpoczął spotkanie od przypomnienia czasu i miejsc w Zakopanem, w których bywał Jan Paweł II.

Mamy świetną okazję spotkać się z osobą, która wielokrotnie zetknęła się z osobą „świętą” i to w dwóch znaczenia – przenośnym i dosłownym. Mamy zaszczyt gościć u nas biskupa naszej diecezji, czyli naszego duchowego pasterza – dodał Bachleda-Księdzularz.

Następnie biskup Ryś przedstawił postać papieża – Polaka jako człowieka nadziei. Podał kilka sytuacji z życia Ojca Świętego, które o tym świadczą.

Dwaj filozofowie, prof. Michalski i prof. Tischner zapytali papieża jak to jest możliwe, by człowiek, który przeżył dwa totalitaryzmy, może mieć w sobie tyle nadziei. Odpowiedzią było przywołanie dwóch postaci – Adama Chmielowskiego (brata Alberta) i o. Maksymiliana Kolbego. Pierwszy był człowiekiem nadziei w czasach zaborów, w niewoli rosyjskiej, a drugi w czasie II wojny, w obozie koncentracyjnym.

Innym przykładem nadziei Jana Pawła II był czas stanu wojennego w Polsce. Papież interesował się sytuacją swojej ojczyzny każdego dnia, pisał do władz komunistycznych upominając się o wolność dla internowanych, o „Solidarność”, wreszcie przyjechał w 1983 roku z pielgrzymką i odwiedził wiele miejsc. Kardynał Macharski powiedział do mnie (do biskupa Rysia): Stan wojenny kiedyś się skończy. Ważne jest jakimi ludźmi będziemy po nim.

Zdaniem księdza biskupa Jan Paweł II „widział” nadzieję w człowieku, a nie w samym samym świecie.

W Konstytucji RP jest też zapis o człowieku: Godność przypisana jest do człowieka. Jan Paweł II uważał, że „Solidarność” w sprawie pracy „mówi’ odwrotnie niż ideologia komunizmu. W komunizmie praca jest walką klas, a w „Solidarności” jej działacze uważają, że praca to dobro wspólne czyli solidarność.
Na koniec bp Ryś przywołał słowa papieża Pawła VI: Rozwój jest wtedy, kiedy rozwija się cały człowiek i każdy człowiek.

Później były pytania do biskupa Grzegorza Rysia. Oto niektóre z nich.

Andrzej Skupień: Na naszych spotkaniach mamy osoby dorosłe, ale mamy też młodzież, dla której Jan Paweł II jest postacią historyczną. Może wy macie pytanie do księdza biskupa w tej właśnie perspektywy ?

Jerzy Roszkowski: Chcę księdza biskupa zapytać o spotkanie, które księdzu najbardziej utkwiło w pamięci, niekoniecznie spotkanie na Podhalu ?

Jacek Kowalski: Dziękuję organizatorom za zaproszenia księdza, który mówi zdecydowanie inaczej niż nasi „wielebni” proboszczowie, zarówno jeśli chodzi o treść i formę.

Andrzej Gąsienica-Makowski: Czy w sferze wartości dzisiejsza postawa Rosji jest przeciwstawieniem postawy Europy Zachodniej?

Zapraszamy na ostatnie spotkanie „salonowe”, które odbędzie się 27 marca br. o godzinie 17.00, jak zwykle w siedzibie TARPiK w „Jasnym Pałacu”.

Adam Kitkowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas