"Nowy Targ czarno-białe reminiscencje" - niezwykła wystawa fotografii - podhale24.pl
Niedziela, 5 maja
Imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa
Czarny Dunajec
Clouds
18°
Wiatr: 6.156 km/h Wilgotność: 54 %
Clouds
18°
Wiatr: 6.768 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
18°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 65 %
Clear
19°
Wiatr: 5.004 km/h Wilgotność: 55 %
Clouds
16°
Wiatr: 4.824 km/h Wilgotność: 63 %
Clouds
13°
Wiatr: 5.58 km/h Wilgotność: 47 %
Jakość powietrza
62 %
Nowy Targ
70 %
Zakopane
32 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 31 | 62 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 35 | 70 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 16 | 32 %
29.05.2014, 22:16 | czytano: 2326

"Nowy Targ czarno-białe reminiscencje" - niezwykła wystawa fotografii

NOWY TARG. W holu Miejskiego Ośrodka Kultury oglądać można wystawę fotografii zatytułowaną "Nowy Targ czarno-białe reminiscencje". Zastosowano prosty, ale wręcz uderzający widza manewr: zestawiono obok siebie zdjęcia tego samego fragmentu miasta sprzed lat i dzisiejszego. Dla wzmocnienia efektu kilka zdjęć połączono w jedno.

zdj. MOK w Nowym Targu
zdj. MOK w Nowym Targu
W opisie do wystawy czytamy: "Miasto jak wszystko dookoła się zmienia, ewoluuje. Po wielkim pożarze w 1784 Nowy Targ bardzo się zmienił, powiększono rynek i pojawiło się wiele nowych ulic oraz więcej domów murowanych. Kolejnym tak ważnym etapem rozbudowy miasta był dopiero czas przypadający na lata 50 XX wieku gdzie na terenie miasta powstała fabryka obuwia. Dzięki napływowi ludności, która przyjeżdżała za pracą miasto w ciągu 20 lat zmienia swoje oblicze i powiększa obszar zabudowy. Powstają osiedla szkoły i obiekty użyteczności publicznej. Powstają nawierzchnie asfaltowe, oświetlone chodniki i drogi. Dziś natomiast jesteśmy świadkami kolejnych znaczących zmian, które zachodzą dzięki pozyskiwaniu środków unijnych na rewitalizację centrum Miasta i parku oraz na budowę nowoczesnych obiektów. W roku 2014 ciężko jest odnaleźć lub przypomnieć sobie miejsca, które niegdyś były charakterystyczne czy w jakiś sposób były dla nas ważne. Przykładem może być dawna ulica Długa ze swoją charakterystyczną szeregową zabudową domów szczytowych, która w niczym już nie przypomina tej samej ulicy sprzed 40 lat. W miejscu wielu parterowych domków powstały kamienice. Miasto w latach 70 i 80 XX wieku całkowicie zmienia charakter. Czy na dobre? Czy estetyka miejska na tym zyskuje? Czy dobrze, że niektóre obiekty zostały, lub zniknęły? Czy widać spójny styl czy wręcz razi jego brak? Czym kierowali się architekci „wklejając szare sześciany z oknami” w pejzaż naszego miasta? Na te pytania jak i na inne mogą Państwo odpowiedzieć sobie sami oglądając niniejszą wystawę. Trudno było stanąć w tym samym miejscu i odwołać się za pomocą aparatu o innej optyce aby ująć identycznie kadry archiwalnej fotografii. Na pewno istotnym elementem pejzażu dzisiejszego Miasta stała się wszechobecna reklama i wielkie skupiska aut, co skutecznie utrudnia porównania.

Zdjęcia Pana Adolfa Szpytmy czy z kolekcji Tadeusza Jędrysko, są nieocenionym śladem, dzięki któremu możemy zauważyć i porównać zmiany jakie zaszły w naszym mieście. Przyjdą nowe trendy, mody. Po nas, za kilkadziesiąt lat będą porównywać kolejni. Zostawiamy im ślad.

Na wystawie znajduje się 39 plansz 100x70 cm. Zapraszamy do obejrzenia. Wystawa potrwa do 20 czerwca.

Archiwalne fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum Podhalańskiego im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu, Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu
z kolekcji prywatnej Pana Adolfa Szpytmy oraz ze zbiorów prywatnych."

Fotografie współczesne wykonali Gabriel Wolski oraz Tomasz Chowaniec, fotomontaż oraz przygotowanie graficzne wystawy to zasługa Gabriela Wolskiego.

opr.s/
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
suoerro02:18, 1 czerwca 2014
super jesteś Suoer
konio22:41, 30 maja 2014
Czwarty akapit, drugie zdanie: "Wystawa potrwa do 20 czerwca".

Chociaż nie wiem czy jest sens to pisać komuś kto czytać nie potrafi,,,
super17:47, 30 maja 2014
a do kiedy ta wystawa bo sie doczytac nie moge
architekt MK16:03, 30 maja 2014
Pan Olgierd owszem jest architektem miejskim ale nie posiada on żadnej władzy decyzyjnej. Jak by każdy projekt architektoniczny bądź projekt planu miejscowego musiał przejść przez jego ręce to możliwe że przynajmniej wszystko wyglądało by spójnie i w miarę estetycznie. Niestety w dzisiejszych czasach dla władz miast i gmin architektura jest tylko kulą u nogi.Prawdziwi ludzie z pasją do architektury ledwo wiążą koniec a urzędnicy zatwierdzają projekty które wykonują sami /mimo że jest to zabronione/ robią to tylko i wyłącznie dla pieniędzy więc efekt jaki mamy to widać.
były urzędnik14:32, 30 maja 2014
a u nas Pan Pustówka (ten w kapeluszu) chyba też peł ni podobna rolę?
architekt MK10:26, 30 maja 2014
W każdym mieście Polski powinien być zatrudniony Plastyk Miejski. Przez jego ręce przechodziły by wszystkie projekty nowych budynków jak i propozycje konserwacji budynków już istniejących. Nadzór Budowlany powinien egzekwować nielegalne zamieszczenie reklam na budynkach, trawnikach itp. Niestety od kiedy zostały zlikwidowane Miejskie Biura Projektowe a pozwolenia wydają ekonomiści i magistry administracji a nie architekci to w miastach będzie syf.
Solo08:45, 30 maja 2014
Niestety tak jest ale to za sprawą poczucia estetyki mieszkańców, braku nauki w tym kierunku. Architekci też się nie popisali a ktoś to jeszcze akceptował.
...00:28, 30 maja 2014
Nowy Targ to brak spójnego stylu (patrz modernistyczny stary budynek UM i sąsiedni pseudonowoczesny gniot), zabudowa w paskudnym PRLowskim stylu. Brak jakiejkolwiek koncepcji zagospodarowania przestrzennego, wszędzie obskurne reklamy, na kamieniach króluje styropian i reklamy a nie pastelowe kolory i gzymsy. Nowy Targ traci na estetyce, jest brzydkim miastem jeżeli chodzi o architekturę. Do dziś pamiętam proponowany temat pracy magisterskiej: Brzydota w przestrzeni miejskiej na przykładzie Nowego Targu.
Nowy Targ- miasto z ponad 600 letnią tradycją miejską a 90% zabudowy to zwykły, szary PRL.
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas