To właśnie Roman Dmowski 29 stycznia 1919 roku na posiedzeniu Rady Najwyższej wygłosił pięciogodzinne przemówienie, w którym po raz pierwszy przedstawił polskie stanowisko. Zaczynając od 1772, data pierwszego rozbioru Polski, przedstawił on roszczenia terytorialne Polski. Rozpatrzeniem wniosków zajęła się Komisja Terytorialna. Polska delegacja skierowała do niej noty o granicach zachodnich Polski i granicach wschodnich.
19 marca 1919 r. komisja przedstawiła Radzie Najwyższej raport zawierający propozycje dotyczące granicy polsko-niemieckiej. Uwzględniały one w dużej mierze polskie postulaty, przewidując przekazanie Polsce całego Górnego Śląska, Wielkopolski, Pomorza Gdańskiego, Gdańska, czterech powiatów na prawym brzegu Wisły, a także części Dolnego Śląska oraz przeprowadzenie plebiscytu na Mazurach.
Raport spotkał się z bardzo krytyczną oceną brytyjskiego premiera, który stwierdził, iż nie uwzględniono w nim oczekiwań strony niemieckiej. Doprowadził on do istotnych zmian na niekorzyść Polski - Gdańsk miał otrzymać status Wolnego Miasta pod protektoratem Ligi Narodów a na Górnym Śląsku, Warmii i Mazurach miały zostać przeprowadzone plebiscyty.
28 czerwca 1919 r. w Sali Lustrzanej pałacu wersalskiego Roman Dmowski i Ignacy Paderewski podpisali traktat Wersalski. W ten sposób Polska wróciła na mapy Europy po 123 latach!
Po mszy członkowie ONR Podhale rozdawali ulotki z przemówieniem Dmowskiego z 4 grudnia 1926 roku pt. „Zasady Moralne”. Tekst ten idealnie pasuje do obecnych czasów i nic nie stracił na znaczeniu.
źródło: ONR Podhale
Skontaktuj się z nami
- +48 796 024 024
+48 18 52 11 355 - redakcja@podhale24.pl
- m.me/portalpodhale24
Adres korespondencyjny
Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Informacje
Obserwuj nas