Wystawa historyczna z okazji Święta Niepodległości w Zakopiańskim Centrum Edukacji - podhale24.pl
Czwartek, 22 lutego
Imieniny: Małgorzaty, Marty, Piotra
Nowy Targ
Clouds
Wiatr: 9.108 km/h Wilgotność: 92 %
Clouds
Wiatr: 8.676 km/h Wilgotność: 99 %
Clouds
Wiatr: 7.128 km/h Wilgotność: 90 %
Clouds
Wiatr: 8.532 km/h Wilgotność: 89 %
Clouds
Wiatr: 11.736 km/h Wilgotność: 93 %
Clouds
Wiatr: 13.14 km/h Wilgotność: 94 %
Jakość powietrza
68 %
Nowy Targ
80 %
Zakopane
22 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 40 | 80 %
Rabka-Zdrój
Bardzo dobra
PM 10: 11 | 22 %
05.11.2015, 16:00 | czytano: 1185

Wystawa historyczna z okazji Święta Niepodległości w Zakopiańskim Centrum Edukacji

Dzień Niepodległości, który przypada 11 listopada wywołuje refleksje o wartości wolności i aktywizuje naszą społeczność do godnego, radosnego świętowania. Organizujemy marsze, wieczornice, konkursy, biegi, wystawy, koncerty. Dekorujemy miasta flagami, odwiedzamy groby żołnierzy, składamy wieńce pod pomnikami czynu zbrojnego.

W pierwszych dniach listopada 1918 roku w wielu miejscach ziem polskich, od ponad stu lat zniewolonych przez Rosję, Niemcy i Austrię, czuło się powiew wolności. Polacy zrzucali jarzmo niewoli, Biały Orzeł znów powiewał od Bałtyku po Tatry, od Poznania po Lwów. Ale nim powstała Rzeczpospolita Zakopiańska na czele ze Stefanem Żeromskim, nim Józef Piłsudski przyjechał z Magdeburga do Warszawy i objął przywództwo narodowe, nim Józef Haller przywiódł do Polski „błękitną armię” z Francji, biliśmy się na wielu frontach I wojny światowej. Polacy, często młodzi, wcieleni do armii zaborczych walczyli przeciw sobie i ginęli – nie za wolność ojczyzny – ale za zwycięstwo cara lub cesarza.

Wielką nadzieją na odzyskanie niepodległości stały się Legiony Polskie, które zorganizował i poprowadził do walki brygadier Józef Piłsudski. Obok niego stanęli dowódcy i towarzysze broni, często późniejsi generałowie II Rzeczypospolitej, np. Haller, Galica, Sikorski, Belina-Prażmowski. Legiony stały się kuźnią talentów wojskowych, waleczności, odwagi i żołnierskiego honoru. Legiony Polskie przeszły do historii oręża polskiego, ale nasze współczesne myślenie o wolności, o suwerenności narodu i państwa musi zakorzeniać się w tradycji powstań narodowych, czynów legionowych, wojny obronnej 1939, bo wolność nie jest dana raz na zawsze jak mówił wielokrotnie papież Jan Paweł II.

Na kilka dni przed Świętem Niepodległości, 9 listopada 2015 roku o godzinie 12.00 w Zakopiańskim Centrum Edukacji im. H. Modrzejewskiej zostanie otwarta wystawa historyczna Legiony Józefa Piłsudskiego w walce o wolność Polski w latach 1914 – 1917. Wystawa obejmuje kilkadziesiąt zdjęć obrazujących formacje wojskowe I i II Brygady, miejsca walk i pobytu Legionów, postaci dowódców oraz obejmuje pamiątki po legionistach związanych z Zakopanem. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie i prywatnych Marka Fijałkowskiego, a pamiątki ze zbiorów prywatnych Andrzeja Sterby, Andrzeja Króla-Łęgowskiego i Adama Kitkowskiego. Wystawa będzie czynna do 8 grudnia 2015 roku (codziennie w godzinach 8.00 – 20.00, wstęp wolny).

Po wernisażu uczniowie gimnazjum i liceum ogólnokształcącego Społecznego Towarzystwa Oświatowego oraz uczniowie Zasadniczej Szkoły Zawodowej Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Zakopanem zapraszają na okolicznościową akademię.

Adam Kitkowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas