Stanisław Łukaszczyk Cibiorz - twórca ludowy z Białego Dunajca - gościem nowotarskiego oddziału Związku Podhalan - podhale24.pl
Czwartek, 29 lutego
Imieniny:
Szczawnica
Clouds
Wiatr: 4.104 km/h Wilgotność: 96 %
Clouds
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 98 %
Clouds
Wiatr: 4.5 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.536 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 3.132 km/h Wilgotność: 97 %
Clouds
Wiatr: 4.032 km/h Wilgotność: 95 %
Jakość powietrza
124 %
Nowy Targ
0 %
Zakopane
168 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Umiarkowana
PM 10: 62 | 124 %
Zakopane
Bardzo dobra
PM 10: 0 | 0 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 84 | 168 %
09.03.2016, 15:37 | czytano: 3115

Stanisław Łukaszczyk Cibiorz - twórca ludowy z Białego Dunajca - gościem nowotarskiego oddziału Związku Podhalan

Na zaproszenie prezesa Związku Podhalan oddział w Nowym Targu Wojciecha Gronia, ramach cyklu „Posiady z rzemiosłem”, w nowotarskiej siedzie związku odbyło się spotkanie ze Stanisławem Łukaszczykiem Cibiorzem – twórcą ludowy z Białego Dunajca.

Artysta ludowy przedstawił sztukę tworzenia pasów góralskich rozmaitych kształtów i wzorów, kierpcy i toreb. Stanisław Łukaszczyk był przewodnikiem po rzemiośle, pokazał słuchaczom jak wygląda tradycyjny góralski strój oraz jak powstają jego poszczególne części. Tradycyjnym surowcem służącym do wyrobu kierpców i pasów – nieodłącznych części pasterskiego stroju – była naturalnie skóra. Kierpce powstają z jednego jej kawałka, który po zeszyciu jest na mokro odpowiednio kształtowany a następnie wyklepywany na specjalnym kopycie. Jednak obuwie nabiera idealnego kształtu dopiero podczas chodzenia, kiedy to dopasowuje się do kształtu stopy. Inną specjalnością górali są szerokie skórzane pasy, których tworzenie może trwać nawet tydzień. Do ich wyrobu używa się jednego fragmentu skóry bardzo wysokiej jakości, w której rzeźbi się wzory oraz zdobi odlewanymi z metalu zapięciami. Tak przygotowany pas służył pierwotnie bacom jako ochrona przeciw wilkom, później pełnił jednak tylko funkcję paradną oraz prozaicznie praktyczną – na obwodzie posiadał bowiem kieszeń, w której góral chował wszystko co dla niego ważne – pieniądze, noże i tabakę. Nie zabrakło też tradycyjnych spinek do koszul, które można było zobaczyć. Jak dodał Stanisław Cibiorz - są one swoistym spadkiem po Gotach i plemionach celtyckich, występowały głównie wśród pasterzy i służyły do spinania koszul, ale także jako amulety.

Spotkanie odbyło się 8 marca. Z okazji przypadającego tego dnia Dnia Kobiet, obecne na spotkaniu panie otrzymały kwiaty, a panowie złożyli im życzenia.

Przemek Zachura - sekretarz Związku Podhalan oddział w Nowym Targu, oprac. r/, zdj. Zbigniew Krauzowicz.
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Zobacz także
komentarze
wika14:08, 11 marca 2016
ale rachunkow to on nie wystawia dlaczego????????????????
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas