Międzynarodowa konferencja w Drużbakach Wyżnych poświęcona rodzinie Zamoyskich - podhale24.pl
Piątek, 27 grudnia
Imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
Nowy Targ
Clouds
-2°
Wiatr: 3.636 km/h Wilgotność: 61 %
Clouds
-0°
Wiatr: 2.16 km/h Wilgotność: 44 %
Clouds
-4°
Wiatr: 3.528 km/h Wilgotność: 76 %
Clouds
-3°
Wiatr: 3.456 km/h Wilgotność: 64 %
Clouds
-1°
Wiatr: 2.808 km/h Wilgotność: 47 %
Clouds
-1°
Wiatr: 5.184 km/h Wilgotność: 60 %
Jakość powietrza
350 %
Nowy Targ
68 %
Zakopane
146 %
Rabka-Zdrój
Nowy Targ
Zła
PM 10: 175 | 350 %
Zakopane
Dobra
PM 10: 34 | 68 %
Rabka-Zdrój
Umiarkowana
PM 10: 73 | 146 %
25.05.2016, 12:20 | czytano: 1653

Międzynarodowa konferencja w Drużbakach Wyżnych poświęcona rodzinie Zamoyskich

W najbliższą sobotę, tj. 28 maja 2018 roku w Drużbakach Wyżnych (Vyšné Ružbachy) niedaleko Starej Lubowli na Słowacji odbędzie się międzynarodowa konferencja zatytułowana „Zamoyscy w Polsce i na Słowacji”.

W konferencji udział wezmą, m. in. wykładowcy i studenci Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, radni Rady Powiatu Tatrzańskiego i Rady Miasta Zakopanego, członkowie Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i Klubu im. Władysława hr. Zamoyskiego, wykładowcy Wyższej Szkoły Ekonomicznej i Stosunków Międzynarodowych (Vysoká Škola Ekonomicka i Medzinárodných Vsťahov) w Bratysławie, historycy zamku w Starej Lubowli, prezes Instytutu Zamoyskiego na Słowacji, mieszkańcy Zakopanego, Starej Lubowli oraz mieszkańcy wioski Drużbaki Wyżne i kuracjusze goszczący w termach.

Konferencję honorowym patronatem objął JE ambasador Rzeczpospolitej Polskiej na Słowacji Leszek Soczewica, a gościem specjalnym na tym wydarzeniu będzie Marcin Zamoyski z Zamościa, syn XVI Ordynata (ostatniego) Ordynacji Zamojskiej.

Konferencja jest kolejnym wydarzeniem przypominającym działalność rodu Zamoyskich po obu stronach Tatr. Warto wspomnieć, że nie tak dawno obie rady – Zakopanego i Powiatu Tatrzańskiego – ogłosiły 2013r. „Rokiem Zamoyskich”, rok później otwarto „Szlak Zamoyskiego w Zakopanem”, a także ukazały się dzięki Fundacji Kórnickiej okolicznościowe publikacje o tym rodzie. Natomiast ostatnio, w kwietniu 2016r. otwarto nową wystawę na zamku w Starej Lubowli, poświęconą temu wspaniałemu, polskiemu rodowi. Konferencja będzie miała miejsce w samym kurorcie (w hotelu „Strand”), który został kupiony i rozbudowany przed II wojną światową przez Andrzeja Zamoyskiego, właściciela zamku i dóbr Stara Lubowla.

Organizatorem tego popularno-naukowego wydarzenia jest Instytut Zamoyskiego na Słowacji, a partnerami: Stowarzyszenie Tatrzańskiego Klubu Niezależnych i Termy Vyšné Ružbachy.

Wśród prelegentów będzie dr hab. Jerzy M. Roszkowski, mgr Piotr Bąk, Starosta Tatrzański, prezes Stowarzyszenia im. Wł. hr. Zamoyskiego, mgr Adam Kitkowski, wiceprezes Stowarzyszenia Tatrzańskiego Klubu Niezależnych w Zakopanem.

W tym miejscu warto powiedzieć kilka zdań o rodzie Zamoyskich.

W historii polskich rodów magnackich Zamoyscy są rodem wyjątkowym pod wieloma względami. Był i jest to ród ludzi walecznych, wykształconych, ofiarnych, dobrych organizatorów, mecenasów i darczyńców. Z tej rodziny wywodzą się budowniczowie silnej i niepodległej I Rzeczypospolitej, np. kanclerz i hetman wielki koronny - Jan Zamoyski założyciel w XVI w. Zamościa, którego potomek jest obecnie prezydentem tego miasta, reformatorzy i darczyńcy schyłku XVIII w., np. kanclerz wielki koronny Andrzej Zamoyski, który darował 200 tysięcy złotych polskich na potrzeby skarbu, żołnierze i dyplomaci pierwszej połowy XIX w., np. generał Zamoyski, który brał udział w Powstaniu Listopadowym , później objął kierownictwo polityki zagranicznej stronnictwa Hotel Lambert w Paryżu., a także zabiegał o przychylność papieży dla niepodległości Polski, społecznicy i pozytywiści drugiej połowy XIX w., np. brat ordynata, Andrzej hr. Zamoyski, który był prezesem Towarzystwa Rolniczego, pozytywistycznej pracy organicznej i organizował zjazdy ziemian w swoim majątku Klemensów, dyplomaci i politycy XX wieku, np. wiceprezes Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu Maurycy Klemens Zamoyski, który był ambasadorem RP w Paryżu, sprawował urząd ministra spraw zagranicznych i był kandydatem na urząd Prezydenta RP w 1922 roku, artyści i sportowcy, np. rzeźbiarz - August Zamoyski, który po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku mieszkał w Zakopanem i ze S. I. Witkiewiczem współtworzył grupę „Ekspresjonistów Polskich"(z tego okresu pochodzą jego sukcesy sportowe, np. przejazd rowerem z Paryża do Zakopanego), Jan Zamoyski, po 1989 roku został senatorem RP.
Zatem rodzina Zamoyskich jest to ród budzący szacunek i uznanie, gdyż działalność pro publico bono rodzina ta stawiała wyżej niż własne dobro i prywatne ambicje. Dzisiaj prochy Zamoyskich spoczywają w Polsce, Anglii, Hiszpanii, we Włoszech i na Słowacji. Potomkowie kanclerzy, ordynatów i hrabiów mieszkają w ojczyźnie i na emigracji. Zarówno dawni, jak i współcześni Zamoyscy szczycą się historią swojej rodziny. Jedno miano wyróżnia ich spośród wielu polskich czy europejskich rodów – jest to ród wielkich patriotów i ofiarnych społeczników.
Uzdrowisko (kurort) Drużbaki Wyżne leży na Spiszu, na Słowacji Wschodniej. Rozłożone jest na granicy dwóch słowackich parków narodowych – Tatrzańskiego Parku Narodowego (TANAP) oraz Pienińskiego Parku Narodowego (PIENAP) i słynie przede wszystkim z wód mineralnych. Kompleks termalny położony na wysokości 623 m n.p.m. i administracyjnie należy do gminy Drużbaki Wyżne. Już w średniowieczu znane było lecznicze działanie węglanowych wód mineralnych pochodzących z tutejszych źródeł, dlatego powstało tu uzdrowisko. Najstarsza pisemna wzmianka o jego istnieniu autorstwa kapitana załogi Zamku Szarysz, Juraja Wernhera pochodzi z 1549 r. Uzdrowisko w Drużbakach było przez dziesiątki lat ulubionym miejscem wypoczynku polskiej i węgierskiej szlachty. W 1882 r. obiekty odkupił i zmodernizował Andrzej hrabia Zamoyski, właściciel dóbr lubowelskich, kuzyn Władysława hr. Zamoyskiego (z Kórnika), właściciela dóbr zakopiańskich. Natomiast syn Andrzeja – Jan Kanty Zamoyski rozbudował kurort i wydatnie przyczynił się do rozwoju regionu.
Leczenie i profilaktyka chorób opiera się tu na naturalnych leczniczych, słabo zmineralizowanych, wodorowęglanowych, wapienno-magnezowych wodach hipotonicznych o temperaturze do 26 °C. Najbardziej wydajne jest źródło „Izabela”, z którego napełniane jest letnie kąpielisko. Tutejsze źródła należą do najbardziej wydatnych w Europie, stanowią podstawę leczenia chorób układu nerwowego oraz stanów depresyjnych, stosowane są pomocniczo przy leczeniu nadciśnienia i miażdżycy tętnic mózgu. Uzdrowisko znane ze swojego basenu termalnego oraz pomnika przyrody – trawertynowego jeziorka Krater – oferuje przede wszystkim zabiegi wykorzystujące źródła wody wodorowęglanowo-siarkowej, wapienno-magnezowej, wodorowęglowej. Panuje tu wyjątkowo sprzyjający klimat. W czasie leczenia wykorzystywana jest balneoterapia, fizykoterapia, elektroterapia, rehabilitacja, psychoterapia i hipoterapia. Piękne otoczenie zachęca do spacerów i wypoczynku w naturalnym pejzażu. W parkach, poza atrakcjami przyrodniczymi, znajduje się wiele dzieł rąk ludzkich, np. drewnianych rzeźb czy artystycznych kompozycji. Na terenie kompleksu funkcjonuje popularne kąpielisko termalne.
Niezwykłą atrakcją w uzdrowisku jest trawertynowy Krater, który jest wyjątkowym zabytkiem przyrodniczo-kulturowym. Znajduje się na terenie uzdrowiska Drużbaki Wyżne. Ma tu swoje źródło woda mineralna zawierająca węglan wapnia, który wytrąca się na krawędzi krateru i dzięki temu tworzy wokół wywierzyska podwyższony pierścień - Krater ma 20 metrów średnicy i 3 metry głębokości.
(wykorzystałem wiadomości ze strony: polsko – słowacka informacja turystyczna)

opracował: Adam Kitkowski
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
komentarze
dodaj komentarz

Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd. Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).

reklama
reklama
Co, gdzie, kiedy
Nie przegap!
06
01.2025
Nie przegap!
27
12.2024
Nie przegap!
31
12.2024
reklama
Pod naszym patronatem
Zobacz wersję mobilną podhale24.pl
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas