Piątek, 07 maj 2021, Imieniny: Gustawy, Ludmiły, Sawy
Zakopane i okolice
Rain
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
10°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Clouds
14°
Wiatr: 37.044 km/h Wilgotność: 62
Clouds
12°
Wiatr: 12.06 km/h Wilgotność: 68
Clouds
11°
Wiatr: 25.92 km/h Wilgotność: 66
Jakość powietrza
Nowy Targ
Brak pomiaru
Zakopane
Brak pomiaru
Rabka-Zdrój
Brak pomiaru
03.06.2016, 10:19 | czytano: 2001

Słowo "komórka" znalazło się w słowniku gwary góralskiej

Ukazała się kolejna część Ilustrowanego Słownika Gwary Góralskiej. Ostatni tom zawiera wyrazy zaczynające się od litery „g”. Prof. Józef Kąś, autor publikacji opowiedział w siedzibie zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan, jak rodził się pomysł na słownik i dlaczego zdecydowano się zilustrować książkę.

- Jeszcze na samym początku, tutaj w tej w Biołyj Izbie pytano mnie, czy bez słowa „komórka” to słownik będzie. Dziś się okazuje, że nie będzie – mówił z uśmiechem prof. Kąś. - Ta komórka wrosła w kulturę miejscową, że trudno powiedzieć, żeby tego słowa nie było.

Słownik obejmuje słowa, które są wspólne dla góralszczyzny, jak i te są wspólne dla polszczyzny. Jak tłumaczył, to dopiero daje pełny obraz gwary, jakiejkolwiek, no a dopiero na tym tle widać perełki specyficzne dla gwary góralskiej.
Od początku – zapewniał prof. Kąś – chciał, żeby był to słownik ważny nie tylko dla gwary góralskiej, ale również dla kultury. - Dlatego, że doświadczenia nad słownikiem moich rodzinnych stron, czyli Orawy pokazywały, że nie ma sensu pokazywać słów gołych i odartych z tego, czym to słowo pachnie. – Ono pachnie różnymi wspomnieniami, przypomnieniami i nawiązaniem do innych słów. Na początku myślałem, że trzy, góra cztery tomy, jak się uzbiera, to będzie wszystko. Obecnie doszliśmy do litery „g” i to się dalej wszystko rozrasta.

Dlatego zdecydowano, żeby ilustrować poszczególne słowa fotografiami. Autor planuje, że rokrocznie będą powstawały dwa nowe tomy.

Leksykon ma format A4. Zbiór ma liczyć ok. 50 tys. haseł i ok. 3 tys. zdjęć. Czytelnik zaznajomi się nie tylko z pojęciami gwarowymi, ale też pozna podhalańskie zwyczaje, stare porzekadła, zagadki, a nawet sennik. - To prawdziwa encyklopedia regionu, klucz do zrozumienia jego gwary i kultury, dzieło fascynujące, urzekające bogactwem materiału językowo-kulturowego i ilustracyjnego, w którym każdy znajdzie dla siebie coś szczególnego - opisała leksykon prof. Halina Karaś.

Tekst i fot. Józef Słowik
galeria zdjęć
najnowsze informacje
komentarze
Pijak17:54, 3 czerwca 2016
Komórka to telefon komórkowy inaczej przenośna budka telefoniczna także może być i kumorka czy komórka na węgiel i drzewo albo i trzoski do podpałki węgla w piecu niech każdy mówi jak chce byle zrozumiale i już
he he11:07, 3 czerwca 2016
W gwarze nie komórka ino kumorka !!!
dodaj komentarz
regulamin
Komentarze są prywatnymi opiniami czytelników portalu. Podhale24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Podhale24.pl zastrzega sobie prawo do nie publikowania komentarzy, w szczególności zawierających wulgaryzmy, wzywających do zachowań niezgodnych z prawem, obrażających osoby publiczne i prywatne, obrażających inne narodowości, rasy, religie itd.
Usuwane mogą być również komentarze nie dotyczące danego tematu, bezpośrednio atakujące interlokutorów, zawierające reklamy lub linki do innych stron www, zawierające dane osobowe, teleadresowe i adresy e-mail oraz zawierające uwagi skierowane do redakcji podhale24.pl (dziękujemy za Państwa opinie i uwagi, ale oczekujemy na nie pod adresem redakcja@podhale24.pl).
reklama
kursy walut
reklama
reklama
boks reklamowy
miejsce na reklamę
reklama
reklama
Pod naszym patronatem
Skontaktuj się z nami
Adres korespondencyjny Podhale24.pl
ul. Krzywa 9
34-400 Nowy Targ
Obserwuj nas
Ta strona używa cookies. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności. Zamknij